Kortalan sportklasszisok (2. rész) Foreman, Navratilova és a többiek...
Szubjektív megjegyzésnek tetszhet, de különösen elismerésre méltó a szépkorú bokszolók ringjelenléte. Tudniillik nagyon nem mindegy, hogy valaki húszévesen vagy éppen kétszer annyi esztendővel a háta mögött adja - és kapja - a pofonokat.
Pusztán azért, mert egy öklöző már nem fiatal, bizony még nem bánnak vele kesztyűs kézzel, sőt. Ezért aztán megemelt tiszteletadag dukál az amatőrként olimpiai bajnok, a hivatásosok között nehézsúlyú világbajnokká lett George Foremannek, aki hosszú - éppen egydekádnyi - visszavonultság után nemcsak visszatért a szorítóba, hanem 45 évesen újfent a királykategória trónjának a tulajdonosa, azaz minden idők legöregebb bokszvilágbajnoka lett. Utolsó meccsét 48 évesen, 1997-ben vívta a 11 gyermekes amerikai klasszis.
Hasonló professzionális rombolósportban, az amerikaifutballban is fellelhető elpusztíthatatlan veterán harcos. George Blanda 26 idény végigküzdése után, 48 évesen vonult vissza, akárcsak Morten Andersen. A baseball világából az 59 éves koráig hajigáló, szintén amerikai Satchel Paige, a golfnagyságok sorából a 61 évesen ma is aktív honfitárs, Tom Watson említendő a csupán papíron élemedett korúak közül.
Az ütősöknél maradva: akár páratlan páros sikernek is minősíthető a csehszlováknak született amerikai Martina Navratilováé. A rákbetegséget is leküzdő kitűnőség 49 esztendősen vegyes párosban érdemelte ki hihetetlenül gazdag teniszpályafutásának utolsó Grand Slam-torna-elsőségét.
A francia női kerékpársport legnagyobb egyénisége, a világcsúcsok tömkelegét felállító Jeannie Longo 51 esztendősen még országos bajnokságot nyert, de még nála is tovább, 56 éves koráig tekerte csúcsszinten a pedált honfitársa, Guillermo Timoner.
A hivatásos kosárlabdázók csúcsbajnokságában, az észak-amerikai NBA-ben a leginkább elkoptathatatlan egyéniségek között jegyzik Robert Parisht, aki a Boston Celtics vezéreként 1976-tól 1997-ig, 44 éves koráig brillírozott. Nálánál egy esztendővel korábbig bírta Dikembe Mutombo, és 42 esztendősen hagyta abba az NBA emblematikus figurája, Kareem Abdul Jabbar. Az európai kosárhadszíntéren 45-ig bírta a legöregebb sztár, az olasz Dino Meneghin, és ugyanilyen idős koráig varázsolt a palánkok alatt a brazil extraklasszis, Oscar Schmidt.
Az úszás világklasszisai közül az amerikai Dara Torres kapaszkodott a legmagasabbra a korfán a maga 41 évével: a világbajnok, négyszeres ötkarikás aranyérmes sprinter háromszori újrakezdés után öt olimpián indult, és ért el még 2008-ban is kiemelkedő eredményeket. Pekingben - az 1984-es Los Angeles-i aranynyitány folytatásaként - két váltóezüst mellett egyéniben 50 méter gyorson másodikként végzett.
És hogy kissé hazabeszéljünk: az augusztusi, budapesti úszó Európa-bajnokságon is fellelhettünk hasonlóképpen főhajtást érdemlő résztvevőt Szvitlana Bondarenko személyében. A még a Szovjetunióban napvilágot látott, két évtizede a világ legjobb mellúszói közé tartozó, 1991 és 2004 között két vb-ezüst és egy -bronz mellett egy kontinensbajnoki aranyat és nem kevesebb mint kilenc ezüstérmet kiérdemelt ukrán versenyző a 30. Eb legidősebb indulója titulust érdemelte ki, miután augusztus 12-én, a Margitszigeten ünnepelte 39. születésnapját.