Ezeket látta már?

Forradalmi újítás a sportsérv utáni rehabilitációban

2009.01.01. Módosítva: 2015.11.04.

Az utóbbi években a profi sportolók gyakran képtelenekké váltak visszatérni a sporthoz egy-egy komolyabb sérülést követő felépülés után.

Forradalmi újítás a sportsérv utáni rehabilitációban

Az utóbbi években a profi sportolók gyakran képtelenekké váltak visszatérni a sporthoz egy-egy komolyabb sérülést követő felépülés után. A Washington Egyetem orvosi karának kutatói egy új műtéti technika és innovatív rehabilitáció segítségével visszaadták a profi sportolók reményét a folytatásra.

A sportsérv tulajdonképpen nem is valódi sérv, mivel a hasfalon nem alakul ki olyan lyuk, melyen keresztül a hasüreg tartalma elő tudna domborodni. A tünetek is megtévesztők – különösen lágyéktáji fajdalom esetén –, mivel könnyen gerinc- vagy izomhúzódásként diagnosztizálják a kialakult sportsérvet. A betegek sportsérve esetében csak igen kifejezett fizikai terhelés mellett jelzik a panaszok megjelenését, legtöbbször jéghoki-, rögbi- vagy futball-játékosok esetében alakul ki, mivel a fájdalmat az ismétlődő fordulások, rúgások provokálják.

"A sportsérvek az utóbbi időben fokozott figyelmet kaptak, mivel sok profi játékos kényszerült a pályáját feladni miatta. A profik számára a leglényegesebb szempont az, hogy olyan módon oldják meg a problémát, hogy a fizikai terhelhetőségük ezzel ne csökkenjen. Az általunk kidolgozott új módszert segítségével – mely során egy feszülésmentes hálóval erősítjük meg az ágyéki és alsó hasizmokat – már a műtet követő nyolcadik héten újra sportolhatnak a betegek." – fejtette ki Dr. L. Michael Brunt sebész professzor, a kutatócsoport vezetője.

A probléma legtöbbször az egyenlőtlen erősítés miatt alakul ki, mivel az eltérő mértékben megnövekedett izomerő a szomszédos izmok között fokozza a feszültség kialakulását. "A műtét során egy rövid metszésen keresztül eltávolítjuk a sérült izomrészeket, majd az izmok összevarrása helyett egy feszülésmentes műanyag hálót ültetünk be. Úgy véljük, hogy a háló önmagában elegendő stabilitást ad a gyógyuláshoz, így sokkal hamarabb térhet vissza a beteg a rendszeres sporthoz, mint a hagyományos műtét után." – magyarázta Dr. Brunt.

A műtét sikerességét azonban a megújított rehabilitációs kezelés is segíti, melyet a St. Louis Blues hokicsapat edzője, Ray Barile fejlesztett ki. A kezelés több lépcsőből tevődik össze, és fokozatosan jut el a korán elkezdett járástól az izomerő fejlesztésén át egészen a gyors erőteljes mozgásokig. Úgy tűnik, hogy a sérülést szenvedet sportolók egy pontosan megfogalmazott és részletes útmutató segítségével, mely részletezi, hogy az adott lépcsőfokon mi a megengedett és mi az elvárható, sokkal gyorsabban el tudják érni a műtét után a teljes felépülést. A kutatók közötti együttműködés eredménye, hogy a sportolók 93 százaléka elérte a teljes gyógyulást, és a legtöbbjük a műtét utáni ötödik héten már ugyanolyan aktív sportra voltak képesek, mint a sérülés előtt.

"A jól felépített rehabilitáció és a megfelelő, feszülésmentes technikán alapuló sebészeti ellátás a gyors újrakezdés zálogai, azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ilyen gyors és teljes gyógyulás csak sport-ortopéd, szakgyógytornász és sebész összefogása révén valósulhat meg." – figyelmeztetett Brunt professzor.

medipress.hu

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához