Ezeket látta már?

Felkészülés a síszezonra

2009.01.01. Módosítva: 2015.11.04.

Elérkezett a várva várt síszezon, így végre elővehetjük tavaly elcsomagolt sífelszerelésünket, és előkészíthetjük az idei szezonra. Sokan ilyenkor már alig várjuk, hogy újra meghódíthassuk a havas lejtőket, mielőtt azonban nekivágunk, néhány dolgot nem ár

Elérkezett a várva várt síszezon, így végre elővehetjük tavaly elcsomagolt sífelszerelésünket, és előkészíthetjük az idei szezonra. Sokan ilyenkor már alig várjuk, hogy újra meghódíthassuk a havas lejtőket, mielőtt azonban nekivágunk, néhány dolgot nem árt tudnunk arról, hogyan készíthetjük fel szervezetünket is a fokozott igénybevételre.

siszezon-280x200-d000005E0461b57966769

"A napi szoros időbeosztás és a számos alkalommal elhúzódó munkaidő sokaknak nem teszi lehetővé az állandó testmozgást. Pedig a fizikai felkészültség nélkülözhetetlen ahhoz, hogy komolyabb sérülések nélkül ússzuk meg a téli kikapcsolódást. Ha tudjuk utazásunk pontos időpontját, 4-6 héttel megelőzően kezdjük meg a felkészülést" – tanácsolja dr. Lajos Éva a Budai Egészségközpont ortopéd szakorvosa. Az első néhány alkalommal az állóképességünk fejlesztésére fordítsunk időt. Ehhez heti néhány edzés elegendő, de ügyeljünk a fokozatosságra, hiszen nem az a célunk, hogy megerőltessük magunkat és napokig képtelenek legyünk a testmozgásra. Ezután következhet a végtagok, valamint a törzs izmainak és izületeinek célzott bemozgatása, a lazítás és nyújtás, hiszen a síelés alatt főként a test ezen részeit tesszük ki igénybevételnek. Az edzés során karunkat és a hasizmainkat is erősítsük, mivel ezek az izomcsoportok is észrevétlenül, ám intenzíven dolgoznak síelés közben. Végül egyensúly-, és koordinációs gyakorlatokkal készülhetünk: ezek fejlesztése is szükséges ahhoz, hogy biztonságban csúszhassunk le a sípályákon.

Felszerelésünket is kellő körültekintéssel állítsuk össze! "Készítsünk csomagunkba izomlazító, gyulladáscsökkentő kenőcsöt, jégzselét, illetve szükség esetére rugalmas pólyát a kisebb rándulások és húzódások kezelésére. Továbbá nem csupán a gyermekek esetében szükséges a bukósisak, és ne felejtsük otthon a derékfűzőt és térdrögzítőt sem" – tette hozzá Lajos Éva doktornő.

Utazásunk alatt is minden reggel nagyon fontos az alapos bemelegítés. A gyakorlatokkal az egész testet mozgassuk át: pár perces futkározással, szökdeléssel a keringésünket is fokozhatjuk. Célszerű fentről lefelé haladni, így a nyak, váll, kar, mell, törzs után következhet a csípő és a lábak bemelegítése. Egy fárasztó nap után pedig fontos, hogy az igénybe vett izmokat megnyújtsuk, így csökkenthetjük az izomláz kialakulásának mértékét. Végül egy forró fürdővel vagy uszodai lazítással pihentethetjük fáradt testünket.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához