Ezeket látta már?

Új irányelvet adott ki a WHO a sófogyasztással kapcsolatban

só WHO irányelv alacsony nátriumtartalmú sópótló

Még mindig túl sok sót fogyasztunk.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Táplálkozási és Élelmiszerbiztonsági Minisztériuma (NFS) új irányelveket indít az alacsony nátriumtartalmú sópótlók alkalmazásáról.

Évente világszerte mintegy 1,9 millió ember halálát okozza a túlzott nátriumfogyasztás. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) friss ajánlása szerint a nátriumbevitelt napi 2 gramm alá kell csökkenteni a magas vérnyomás és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának mérséklése érdekében.

Bár az országok különféle lépéseket tettek a lakosság nátriumfogyasztásának 2030-ig tervezett 30%-os csökkentése érdekében, a haladás lassú. A globális nátriumbevitel 2019-ben még mindig körülbelül napi 4,3 gramm volt, ami több mint kétszerese a WHO ajánlásának, így sürgős intézkedések szükségesek.

Mit tesz a nátrium a szervezetben?

A nátrium egy létfontosságú ásványi anyag a szervezet számára, de túlzott bevitele káros lehet. A magas nátriumtartalmú étrend ugyanis jelentősen megnöveli a szívbetegségek fellépésének kockázatát vérnyomásemelő hatása miatt.

A Harvard T.H. Chan Közegészségügyi Iskolától származó The Nutrition Source alapján, a vérben lévő felesleges nátrium igencsak megterheli a veséket, és arra készteti a szervezetet, hogy több vizet tartson vissza a nátrium hígítására. Ez megnöveli a vértérfogatot és ezáltal a vérnyomást is, ami arra kényszeríti a szívet, hogy intenzívebben dolgozzon. Idővel ez az állapot károsíthatja az ereket, valamint növelheti a szívroham, a stroke és a szívelégtelenségek kockázatát.

Alacsony nátriumtartalmú sópótlók

Az alacsony nátriumtartalmú sópótlók (LSSS) a hagyományos só alternatívái, mivel csökkentett nátriumtartalommal rendelkeznek és gyakran kálium-kloridot tartalmaznak, lehetővé téve azt, hogy hasonló ízt érjünk el. A hagyományos nátrium-klorid részleges helyettesítése kálium-kloriddal nemcsak a nátriumcsökkentés szempontjából előnyös, hanem számos jótékony hatást is eredményezhet. A nemzeti egészségügyi hatóságok és közegészségügyi szervezetek egyre inkább az LSSS-t tekintik a nátriumbevitel csökkentésére irányuló stratégiák egyik fő elemének, amely segíthet a vérnyomás és a szív- és érrendszeri problémák fellépésének mérséklésében.

Ennek ellenére globális szinten még nem állnak rendelkezésre egységes irányelvek az alacsony nátriumtartalmú sópótlók használatára vonatkozóan. Továbbá, a káliumot tartalmazó készítmények biztonságosságával kapcsolatosan is felmerültek aggályok, mivel vér magas vér káliumszintje (hiperkalémia) jelentős kockázatot jelenthet, különösen vesebetegségben szenvedők számára.

A WHO kidolgozott egy bizonyítékokon alapuló iránymutatást, amely segíti a tagállamokat a nátriumbevitel csökkentése és a magas vérnyomás, valamint a kapcsolódó nem fertőző betegségek kockázatának minimalizálása terén. Ezen célok megvalósítása közegészségügyi politikai intézkedések és beavatkozási programok révén érhető el.

Ez az első alkalom, hogy globális irányelvek születtek a sópótlók használatára vonatkozóan.

Ezeket tegye, hogy csökkentse a nátriumbevitelét

A WHO számos hasznos stratégiát kínál, melyeket alkalmazhatunk a nátriumbevitel csökkentésére. Emellett figyelemmel kíséri, hogy a tagállamok milyen előrehaladást érnek el e téren nemzeti szinten.

Ezek a következőket tartalmazzák:

  • Kerülje a magasan feldolgozott élelmiszereket, amennyire csak lehetséges.
  • Tegye el az asztalról a sót.
  • Használjon kevesebb sót és helyette használjon gyógynövényeket fűszereket.
  • Váltson át káliummal dúsított sóra.
  • Alacsony nátriumtartalmú termékeket válasszon.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Sópótlók használatával jelentősen csökkentheti vérnyomását - tanulmányok igazolják

Sópótlók használatával jelentősen csökkentheti vérnyomását - tanulmányok igazolják

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

sópótló

Forrás: WHO
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához