11 jel, ami arra utalhat, hogy túl keveset eszik
Ne vigye túlzásba a fogyókúrát sem!
A megfelelő táplálkozás elengedhetetlen az egészség és a jó alak megőrzéséhez. Ahogy a túl sok étel fogyasztása számos egészségügyi problémához - például elhízáshoz és szívbetegségekhez - vezethet, úgy a túl kevés ugyanolyan káros lehet, hiszen gyengítheti az immunrendszert, csökkentheti az energiaszintet, és súlyosan befolyásolhatja a szervezet normális működését. Íme, néhány jel, amely arra utal, hogy valaki túl keveset eszik.
Alacsony testsúly
Az alacsony testsúly megítéléséhez érdemes a testtömegindexet (BMI) használni, ami meghatározható a testsúly és a magasság alapján. Fontos azonban megjegyezni, hogy a BMI nem veszi figyelembe az egyéni különbségeket, mint például az izomtömeget, a testzsírszázalékot és az életkort, amelyek mind befolyásolhatják az ideális testsúlyt. Éppen ezért ma már a BRI-t érdemes használni.
Alacsony energiaszint
A kevés kalóriabevitel következményeként gyakran érezhetjük magunkat fáradtnak és leverteknek. A napi kalóriaszükséglet egyénenként eltérő lehet, de általánosságban a nőknek kb. 2000 kalóriára van szükségük a testsúlyuk fenntartásához, és 1500 kalóriára a fogyáshoz, míg a férfiaknak kb. 2500 kalóriára a testsúlyuk fenntartásához és 2000 kalóriára a fogyáshoz.
Hajhullás
A hajhullás is az alultápláltság egyik fontos jele lehet. Ha a hajkefében vagy a zuhanyzó lefolyójában egyre több hajszál gyűlik össze, az arra utalhat, hogy nem fogyasztunk elegendő táplálékot vagy nem juttatjuk be a szükséges tápanyagokat. A nem megfelelő kalória-, fehérje-, biotin-, vas- és egyéb tápanyagbevitel gyakran vezet hajhulláshoz. Ezek az anyagok létfontosságúak a haj megfelelő növekedéséhez és egészségének megőrzéséhez.
Ételek utáni fokozott sóvárgás
Az állandó éhség az egyik nyilvánvaló jele annak, hogy nem eszünk eleget. Ez a hormonszint változásainak köszönhető, amelyek az éhséget és a teltségérzetet szabályozzák. Azonban érdemes tudni, hogy ha hosszabb ideig kevés ételt fogyaszt, akkor az éhségérzet csökkenhet - írja a Healthline.
Meddőség
Az alultápláltság negatívan befolyásolhatja a teherbeesési képességet is. Ha a kalóriabevitel vagy a testzsírszázalék túl alacsony, a hormonális jelzések károsodhatnak, ami endokrin problémákhoz vezet. A kiegyensúlyozott étrend megfelelő mennyiségű kalóriával támogatja a hormonok egészséges működését, és növelheti az egészséges terhesség esélyét.
Hangulatingadozások
Ha apró dolgok is kiborítják, az összefüggésben lehet az elégtelen táplálkozással. Egy 2020-as tanulmány szerint a nem megfelelő táplálkozás rossz hangulathoz és a mentális egészség romlásához vezethet, hiszen az, hogy mit és mennyit eszünk, jelentős hatással van a hangulatunkra. Például a mediterrán étrend követése csökkentheti a gyulladásos markereket és javíthatja a mentális egészséget, míg az egészségtelen zsírokat tartalmazó, magas kalóriatartalmú ételek fogyasztása negatív hatást gyakorolhat az immunrendszerre és a hangulatra.
Állandóan fázik
Ha állandóan fázik, az annak a jele is lehet, hogy nem eszik eleget. A szervezetnek bizonyos mennyiségű kalóriára van szüksége ahhoz, hogy hőt termeljen és fenntartsa az egészséges testhőmérsékletet. A kevés kalória alacsonyabb testmaghőmérséklethez vezethet.
Székrekedés
A ritka székletürítés is összefügghet az alacsony kalóriabevitellel. Ha nagyon kevés ételt fogyasztunk, kevesebb távozandó anyag keletkezik az emésztőrendszerben, ami székrekedéshez vezethet.
Gyakori betegségek
Ha gyakran betegeskedünk, az jelezheti, hogy nem jutunk elegendő tápanyaghoz az immunrendszer egészséges működéséhez. Az immunrendszer működéséhez elengedhetetlen tápanyagok közé tartoznak bizonyos aminosavak (arginin és triptofán), valamint ásványi anyagok és vitaminok, például a cink, szelén, A-vitamin, B-vitaminok (B1-, B2-, B3- és B12-vitaminok), C-vitamin és D-vitamin. Ha kevesebbet eszünk, úgy értelemszerűen kevesebbet is viszünk be ezekből az anyagokból.
Növekedési zavarok
Gyermekek és serdülők esetében az elégtelen táplálkozás megakadályozhatja a megfelelő növekedést és fejlődést, ugyanis étkezési szokások és az elfogyasztott tápanyagok minősége nagyban befolyásolják a növekedési hormonok működését. A növekedés elmaradásaesetén mindenképp forduljon gyermekorvoshoz, mivel az alultápláltság mellett más okok és alapbetegségek is állhatnak ennek háttérében!
Bőrproblémák
Az elégtelen táplálkozás negatívan befolyásolhatja a bőr állapotát is. Bizonyos esetekben a bőr elvékonyodhat, ráncosodhat és hámlás is jelentkezhet. Emellett a bőrön különböző elváltozások, véraláfutások és purpura is kialakulhat, a bőr alatti erek megrepedhetnek.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Habár a túlevés is növeli az egészségügyi problémák kialakulásának kockázatát, az alultápláltság is rontja az egészséget, különösen jelentős vagy hosszú távú kalóriamegszorítás esetén. Ha a fent említett jeleket tapasztalja, érdemes több ételt fogyasztania, illetve tanácsos orvoshoz is fordulnia!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Nem csak a túlsúly okozhat gondokat – ez az 4 veszély fenyegeti a soványabbakat