Ezeket látta már?

Ezért öregszik gyorsabban, aki magányos

magány, öregedés ellen, boldogtalanság

Még a káros szenvedélyeknél is gyorsabban öregít, ha ilyen mentális állapotba kerülünk.

Az öregedéskutatásban eddig alig figyeltek oda a mentális tényezőkre, - derült ki egy tanulmányból, mely szerint a sérülékeny mentális állapot nagyobb hatással van az öregedés folyamatára, mint sok betegség vagy akár a hosszú évekig tartó dohányzás.

De miként lehet ezt mérni?

Az öregedés pontos definíciója vitatott kérdés. Általában a molekuláris szintű károsodások felhalmozódásával jár, melyek hozzájárulnak a gyengeséghez és bizonyos betegségek kialakulásához. Néhány ember esetében ezek a folyamatok intenzívebben zajlanak, és ez az állapot felgyorsított öregedéshez vezet. Ezt a jelenséget virtuális modellekkel (egyfajta mesterséges intelligenciával) lehet leképezni még azelőtt, hogy a súlyos következményei jelentkeznének. Ezek a modellek sokat segíthetnek az öregedés elleni terápiák fejlesztésében, mind egyénileg, mind populációs szinten.

Az Aging-US online szaklapban megjelent tanulmány szerint az öregedés elleni terápiáknak legalább annyira kellene figyelmet fordítaniuk a mentális egészségre, mint a fizikálisra. Egy amerikai és kínai kutatás arra a következtetésre jutott, hogy a magányosság, a rossz alvás és a boldogtalanság jelentősen befolyásolja az öregedés ütemét. Érdemes megjegyezni, hogy a egyéb tanulmányok már azt is megmutatták. hogy a férfiakat nagyobb mértékben érinti a magányosság érzése, mint a nőket.

A közel 12 ezer emberen végzett vizsgálat azt mutatta, hogy a stroke-os, máj- és tüdőbetegségben szenvedők, a dohányosok, valamint a sérülékeny mentális állapotúak esetében gyorsabb az öregedés. Sőt, kimutatták, hogy a reménytelenség, boldogtalanság és magányosság biológiai életkort növelő hatása nagyobb, mint a dohányzásé.

Manuel Faria, a Stanford Egyetem munkatársa szerint: "A mentális és pszichoszociális állapotok az egészségi állapot – és az életminőség – legmegbízhatóbb előrejelzői közé tartoznak, mégis nagyrészt kimaradtak a modern egészségügyi ellátásból."

A korunk népbetegsége

Kétségbeesés, félelem, bűntudat, kilátástalanság - ezekkel a szavakkal próbáljuk leírni, milyen érzésekkel jár együtt az elszigeteltség. Ezek az erős érzelmek befolyásolhatják viselkedésünket is - például kerüljük a társas helyzeteket vagy rettegünk az ismeretlentől.

Az egyedüllét érzése nem jelenti azt, hogy nem vágyunk társaságra, arra, hogy valahova tartozzunk - és ez hatással van önbecsülésünkre is. Hiszen ha nincs körülöttünk senki, ha egyedül érezzük magunkat, könnyen elkezdünk kételkedni önmagunkban, megkérdőjelezve saját értékünket. Ez nem meglepő, hiszen társas lények vagyunk, és nagyon kevesen viselik könnyen a tartós magányt.

Ráadásul egyre több időt töltünk elszigetelve egymástól a világhálón - jóval többet, mint egészséges lenne, és annál is többet, mint amennyi jót tenne lelki egészségünknek. Kutatások igazolják, hogy az online jelenlét és a közösségi oldalak csak növelik az elszigeteltség és magány érzését - hiszen a valódi, élő kapcsolatok helyett az online térben gyűlnek össze az ismerősök. Az egyedüllét valójában nem a fizikai magányt jelenti, hanem a valódi kapcsolatok hiányát. Más szóval, hiába sok ismerősünk és chatelünk sokakkal az interneten, az egyedüllét érzését ez általában nem enyhíti.

Összegezve

  • A mentális állapot nagyobb hatással van az öregedésre, mint sok betegség vagy a dohányzás.
  • Virtuális modellek segíthetnek az öregedés elleni terápiák fejlesztésében.
  • Az öregedés elleni terápiáknak figyelmet kell fordítaniuk a mentális egészségre.
  • A magányosság, rossz alvás és boldogtalanság befolyásolja az öregedés ütemét.
  • Az elszigeteltség erős érzelmeket és viselkedési változásokat okozhat.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Rossz alvás, demencia, korai halál: a magány nemcsak a lelkünket viseli meg

Rossz alvás, demencia, korai halál: a magány nemcsak a lelkünket viseli meg

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

magány

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához