Ezeket látta már?

Minket is levadásznak a cicák? Ezek a leggyakoribb okok, ami miatt megharaphat a macskánk

Nevelés
2024. március 01. 20:19
macska, cica, kisállat, viselkedés, harapás, játék közben, agresszió ellen

Ezért haraphatja meg a cicája! A cicák harapdálása gyakori viselkedés, amely a macska természetes ösztöneiben gyökeredzik.

„A macskák természetesen számos okból harapnak – például azért, hogy megöljék a prédát, játsszanak az alomtársakkal, megvédjék magukat vagy harcba szálljanak” – mondja Dr. Mikel Maria Delgado, PhD minősített macskaviselkedési tanácsadó.

Az alábbiakban megvizsgáljuk a harapás különböző típusait, és azt, hogy miért viselkedik így a macskánk.

Játék közben

A játékharapás a harapás nagyon gyakori típusa, és leginkább az energia felszabadítására szolgál. Ez akár a vadászösztönökhöz is kapcsolódhat, ha például pálcával vagy más macskajátékkal játszik, amely megmozgatja cicája vadászösztöneit.

Ez a fajta harapás azonban annak a jele is lehet, hogy kedvencünk unatkozik és növelnünk kell a minőségi játékidőt a macskával.

„A macskák természetüknél fogva ragadozók, a bennük lévő feszültségeket így vezetik le” – mondja Dr. Delgado. "Ha nem játszunk velük eleget, előfordulhat, hogy a ragadozó viselkedést a kezünkön vagy a lábunkon élik ki" – teszi hozzá a szakértő.

Szeretet harapás

Amikor a macskánk bensőséges kapcsolatot alakít ki velünk, ragaszkodását, szeretetét finom, gyengéd harapással fejezi ki. Ilyenkor óvatosan harap, vigyáz, hogy ne okozzon fájdalmat és sérülést. Ebben a helyzetben a macska nem mutatja az agresszió egyéb jeleit – nem fúj, nem karmol. Az ilyen fajta harapással kedvencünk azt is jelezheti, hogy megunta a társaságunkat és nyugalmat, egyedüllétet szeretne.

Harapás a figyelemért

Gyakran azért harap a macska, mert a figyelmünket szeretné felhívni. Szinte azt mondja: helló, itt vagyok, foglalkozz velem!

„A macskák megtanulhatják, hogy ha megharapják a gazdájukat, akkor valamilyen reakcióra számíthatnak és figyelmet szentelünk nekik” – mondja Dr. Delgado. A legtöbb negatív figyelemfelkeltő viselkedéshez hasonlóan a legjobb, ha nem jutalmazzuk ezt a viselkedést. Ne reagáljunk rá, próbáljuk meg egy játékával elterelni a figyelmét.

Túlstimuláció vagy szorongás

A legtöbb macskának vannak olyan testrészei, amelyek érintését nem szeretik. Ilyen például a hasuk vagy a farkuk.

„A legtöbb macska jobban szereti ha a fején vagy az álla alatt simogatjuk, kevésbé kedveli, ha a farka tövéhez vagy a hasához nyúlunk” – mondja Dr. Delgado.

Minden macska más és más, ezért fontos, hogy megismerjük, hogy kitapasztaljuk, mit szeret. Ha idegen macskával találkozunk, legjobb ha a fejét vagy a pofáját simogatjuk.

Félelmi harapás

Félelemből is haraphat egy macska.

„A macskák akkor is haraphatnak, ha fenyegetve vagy sarokba szorítva érzik magukat. Ilyenkor a füleit hátracsapja, fúj, karmol, ezzel próbálja megvédeni magát a vélt fenyegetéstől” – mondja Dr. Delgado.

Az átirányított agresszió leginkább akkor fordul elő, ha a macska például meglátott valamit az ablakon kívül, de nem tud kimenni, így agresszíven „átirányítja” ezt az izgalmat ránk (vagy egy másik háziállatra). A macskáknál büntetéssel nem érünk el eredményt, ezért a legjobb elkerülni a helyzet súlyosbodását.

Így akadályozhatjuk meg a macskánk agresszív viselkedését

Néhány trükkel elkerülhetjük a macskaharapásokat. Dr. Delgado a következőket ajánlja:

  • Ügyeljünk arra, hogy sok játéka legyen a macskának, ne unatkozzon egyedül a lakásban, például szerezzünk be kaparófát, búvóhelyet és egyéb izgalmas játékot.
  • Minden nap játszunk macskánkkal interaktív játékokat, ezzel kiélheti vadászszenvedélyét.
  • Óvatosan bánjunk a macskával, soha ne okozzunk neki fájdalmat, mert ez agresszív reakciót válthat ki belőle.
  • Ha aggódunk a macska viselkedése vagy agresszivitása miatt, keressük fel állatorvosunkat vagy kérjünk tanácsot viselkedési szakembertől.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mikor és hogyan fürdessük meg macskánkat? Itt az állatorvos válasza

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Dr. Mikel Maria Delgado
# macska # macskaharapás # viselkedés # kisállat # társállat # kisállatok egészsége

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés