Látásromlás: ezzel a 4 dologgal sokat tehetünk ellene otthon is
Bár a testmozgás nem befolyásolja közvetlenül a látást, azonban hatással lehet más egészségügyi problémákra, például a cukorbetegségre és a magas vérnyomásra. Mindkét alapbetegség károsíthatja a szemünk ereit, ami számos szembetegség kialakulásához vezethet.
A testmozgás az egészséges életmód egyik legfontosabb eleme. Nem csupán a jó szív- és érrendszeri állapot, a testsúly kezelése és a mentális jólét javításának egyik fő tényezője, de a megfelelő edzésprogram jótékony hatással van a látásra és a szem általános egészségére is. Dr. Török Mártyással, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosával szedtük össze milyen jótékony hatása lehet a testmozgásnak a látásra.
A fizikai aktivitás és a szem egészsége közötti kapcsolat
1. Fokozott vérkeringés
A testmozgás egyik legfontosabb előnye a vérkeringés javítása. „A testedzés, különösen a kardio és aerob mozgásformák (a futás, az úszás, a kiadós séta, a kerékpározás vagy a tánc) fokozzák a vérkeringést az egész testben. Így több oxigén és tápanyag jut el a szervezetünk különböző részeibe, beleértve a szemünket is. Ez segít megőrizni a retina és a látóideg egészségét, ami kulcsfontosságú a jó látás fenntartásához. Egy másik előny a keringési rendszerre gyakorolt ú.n. shear stress, amely pozitívan hat az erek rugalmasságára és a vér áramlási képességére” – mondja Dr. Török Mátyás. Lássuk, milyen betegségeken segíthet:
Szürkehályog: Napi 30 perc futás vagy séta segíthet kitolni az időskori szürkehályog megjelenését.
Makuladegeneráció: Az életkorral összefüggő makuladegeneráció (AMD) kiemelkedően hozzájárul az idősek látásromlásához. A heti három vagy többszöri testmozgással azonban csökkenthető a szembetegség kialakulása, amit több tanulmány is alátámaszt. A kutatók 4000 idősebb felnőttet követtek 15 éven keresztül. Azt találták, hogy azoknál, akik hetente háromszor vagy többször sportolnak, kisebb valószínűséggel alakul ki exudatív (nedves) makuladegeneráció. Még jobb hatást érhetünk el, ha a rendszeres testmozgás mellé antioxidánsokban és tápanyagokban gazdag, kiegyensúlyozott étrendet is beiktatunk. Az antioxidánsok, mint a C- és E-vitamin, valamint a cink és a lutein döntő szerepet játszanak a makula – a retina éleslátásért felelős – központi részének védelmében. Ezek az antioxidánsok gyakran megtalálhatók a gyümölcsökben, zöldségekben és a teljes kiőrlésű gabonákban.
Glaukoma (zöldhályog): A glaukóma számos olyan szembetegséget foglal magában, amelyek potenciálisan károsíthatják a látóideget és tartós látásromlást okozhatnak. Elsődleges terápiaként általában szemnyomás csökkentést alkalmazunk. A rendszeresen végzett, mérsékelt intenzitású, alacsony terhelésű gyakorlatok jelentősen csökkenthetik a szemen belüli nyomást, különösen a glaukómás fiatal felnőtteknél. Bár a testmozgás nem önálló gyógymód a glaukóma kezelésére, szerepet játszhat az állapotjavulásban.
2. Védelem a szemszárazság ellen
Ha sok időt töltünk a számítógép előtt vagy a telefonunk társaságában, valószínűleg ismerjük a szemszárazság kellemetlenségeit. A mozgás serkenti a könnytermelést, ami segít megelőzni ezt a problémát. Így nemcsak frissnek érezhetjük magunkat, de a szemeink is pihentebbek lesznek.
3. Súlykontroll = egészségesebb szemek
A túlsúly nemcsak a szívre és a testre van hatással, hanem a látásra is. A testmozgás segít a súly kontrollálásában, csökkentve ezzel a különféle szemproblémák, például a diabéteszes retinopátia kockázatát.
4. Stresszcsökkentés
Kutatások szerint a mentális stressz a látásromlás tüneteihez vezethet. A tünetek érinthetik az egyik vagy mindkét szemet, állandóan jelen lehetnek vagy időszakosan jelentkezhetnek. A stresszel összefüggő látásprobléma ugyan többnyire átmeneti, és gyakran magától elmúlik, azonban sportolással sokat segíthetünk állapotunk javulásán. A testmozgás remek stressz levezető, segíthet csökkenti a szervezetben felgyülemlett feszültséget, így a szemfáradtságot és szemkörnyéki feszültséget is.
„Fontos azonban tudni, hogy például zöldhályogban, időskori makuladegenerációban vagy diabéteszes retinopátiában szenvedő betegeknek konzultálni érdemes egy szemész orvossal mielőtt új, intenzív fizikai tevékenységbe kezdenek. Az egészségügyi szakember személyre szabott tanácsokat és ajánlásokat tud adni a szövődmények elkerülése érdekében. Diabéteszes retinopátiával kerülni kell a szemnyomást növelő tevékenységeket, például a nehézsúlyos fizikai gyakorlatokat” – hangsúlyozza Dr. Török Mátyás.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Szem bakteriális fertőzése