Ezeket látta már?

Miért nyalogat a kutyánk? Íme a leggyakoribb okok!

Nevelés
2024. november 07. 14:34
kutya, nyalogatás, kutya szaglása, verejtékmirigy

Azt hiszi, hogy a szeretetét fejezi ki az állat a sok kutyapuszival? El se hinné, hogy mennyire téved!

A legtöbb gazdi úgy gondolja, hogy kutyája a nyalogatással mutatja ki a szeretetét. Ez bizonyos esetekben igaz lehet, azonban ennek számos más oka is van.

Miért nyalogatják a kutyák az embereket?

Kutyáink számára a nyalogatás természetes viselkedésforma. Tudományos kutatások igazolták, hogy amikor a kutya nyalogat, oxitocin és endorfinok szabadulnak fel az agyában. Az endorfinok olyan neurotranszmitterek, amelyek nyugalmat és relaxációt hoznak létre – kutyáknál épp úgy, mint az emberek esetében. A folyamat eredményeképpen dopamin is felszabadul, amely az öröm és a motiváció érzetével kapcsolatos másik neurotranszmitter.

Mit jelent tehát, ha egy kutya megnyalja az embert? Erre nincs egyetlen válasz. A kutyák számos okból nyalogatják az embereket, többek között szeretetből, kommunikációs kifejezés okán, gondoskodásból, megismerési szándékból vagy egyszerűen csak figyelemfelkeltés okán.

A kutyák kölyökként tanulják meg

Az anyakutyák már születésüket követően nyalogatják a kölykeiket, hogy megtisztítsák őket. Életük első néhány hetében a kölyköket az anya nyalogatásával ösztönzi vizeletürítésre és székletürítésre. A kutyák tehát nagyon korán megtanulják, hogy a nyelvük hasznos kommunikációs eszköz a körülöttük lévő világ megismeréséhez.

A kölykök egyébként egymást is gyakran nyalogatják, ebben az esetben azért, hogy ezzel is kifejezzék szeretetüket, illetve hogy megnyugtassák magukat vagy az alomtestvéreiket.

A nyalogatás a kutya szagérzékelését is fokozza

Az emberekhez hasonlóan a kutyák is érzékelik a keserű, sós, édes és savanyú ízeket. De mivel kevés ízlelőbimbójuk van, valójában sokkal inkább a szaglásukat használják, mint az ízlelésüket. Valószínűleg ez az oka annak, hogy a kutyák szívesen nyalogatják testünk olyan területeit, amelyeknek általában erős íze és szaga van: a kezünket, arcunkat, fülünket és lábunkat.

Ahhoz, hogy megértsük a kutyák miért nyalogatják előszeretettel a kezünk, az arcunk, vagy a lábunk bőrét, vessünk egy gyors pillantást az emberi izzadság anatómiájára. Kétféle verejtékmirigyünk van: az ekkrin és az apokrin.

  1. 1 Az ekkrin mirigyek híg, szagtalan, tiszta folyadékot választanak ki, amely leginkább sóból és fehérjéből áll. Ezek a mirigyek jellemzően a talpon, tenyéren, homlokon, az arcon és a hónaljban találhatók.
  2. 2 Az apokrin mirigyek sűrűbb folyadékot választanak ki, amely a bőrön lévő baktériumokkal reakcióba lépve a testszagot hozza létre. Ezek a hónaljban, ágyékban, de a fülkagylókban, a szemhéjakban és az orrlyukakban is megtalálhatóak.

Így megérthetjük, hogy a kutyák miért éreznek ellenállhatatlan vágyat, hogy nyalogassák azokat a testrészeinket, amelyek ennyi illatot és ízt tartalmaznak? És most nézzük az egyek testrészek nyalogatásának jelentését.

Miért nyalogatják a kutyák a kezünket?

Ahogy járunk-kelünk a világban, a kezünk szagokat és ízeket gyűjt, amelyeket a kutyánk azonnal meg akar vizsgálni, amint hazaérünk. Napunk során megérintünk más embereket vagy állatokat és nagy valószínűséggel ételhez is nyúlunk. A kezünk olyan a kutyusunk számára, mint egy útinapló, amely elmeséli napunk történetét. Négylábú barátunk minden "úti élményt" meg akar kóstolni és szagolni, amerre jártunk.

Ráadásul a tenyerünk is izzad, ez sós érzetet hagy a bőrünkön, amit a kutyák nagyon kedvelnek.

Miért nyalogatják a kutyák az arcunkat?

A kezünkkel együtt az arcunk is állandóan érintkezik a világgal, így sok érdekes szagot és ízt vesz fel. Emellett valószínűleg rendszeresen hozzáérünk az arcunkhoz, ami még több okot ad a kutyánknak arra, hogy megnyalja az arcunkat.

Az arcon ekkrin és apokrin verejtékmirigy is megtalálható. Az arcon és a homlokon lévő verejtékmirigyek sós ízt hagynak maguk után, amit sok kutya szeret. A szemhéjon és az orrlyukon azonban apokrin mirigyek találhatók, amelyek enyhe, de határozott szagot árasztanak, amelyet kutya szupererős orra könnyen felismer.

Az elfogyasztott ételeknek köszönhetően az ajkak és a száj mindenféle vonzó illatot és ízt árasztanak a kutya számára. Ez a magyarázata annak, hogy kutyusunk miért akar nyálas puszit nyomni az ajkunkra miután ettünk.

Az illatok és ízek mellett arcunk nyalogatása valószínűleg ösztönös, szociális viselkedés a kutya számára. A kutyusok egymás pofáját a kölcsönös ápolás, szeretet, valamint megnyugtatás céljából nyalogatják.

Miért nyalogatják a kutyák a fülünket?

Ennek oka, hogy szőrös barátunk megszagolja, tisztogatja a fülünket, vagy éppen a szeretetét mutatja ki ezzel.

A hallójáratokban lévő apokrin mirigyek sűrű folyadékot választanak ki, amelyek szagot árasztanak amikor keverednek a bőrön lévő természetes baktériumokkal. A fülzsírt termelő cerumin mirigyekkel kombinálva a fülünk csábító illatok és ízek tárházát kínálja a kutya számára.

A kutyák egymás fülét is nyalogatják, hogy ápolják egymást. Mivel ez nagyon sebezhető terület, bensőséges kapcsolatot feltételez a másik kutyával.

Miért nyalogatják a kutyák a lábfejünket?

A talpunkon lévő ekkrin mirigyek rengeteg izzadságot termelnek. A lábfejünk és a lábujjaink sós ízt nyújtanak a kutyusunknak. Szórakoztató játék is lehet a kutyánkkal, különösen ha csiklandós érzést vált ki amikor a kutyánk megnyalja a lábunkat. Ha mosolygunk vagy nevetünk, pozitív megerősítést adunk a kutyáknak, így gyorsan megtanulják, hogy a lábnyalogatásért figyelmet kapnak tőlünk.

Miért nyalogatják a kutyák a lábunkat?

Gyakran előfordul amikor a zuhany alól kijövünk, hogy a kutyánk le akarja nyalni a vízcseppeket a bőrünkről. Ez nem azt jelenti, hogy szomjas, hanem hogy az összes illat és íz érdekli, amit a zuhany alól magunkkal hozunk. A sampon, a testápoló és a borotvakrémek mind érdekes illatot és ízt hagynak a bőrödön. A borotva okozta apró sérülések is felkelthetik a kutyák figyelmét, készséggel nyalogatják, hogy tisztán tartsák a sebeket. Ha a lábnyalogatásnak semmi köze a zuhanyzáshoz, akkor lehet illatos krém vagy só a bőrünkön például testmozgás után.

Mikor jelent problémát a nyalogatás?

Elképzelhető, hogy napközben, amikor egyedül hagyjuk, unatkozik négylábú barátunk. Vásárolhatunk úgynevezett nyalószőnyeget, ami tulajdonképpen egy barázdált szilikon szőnyeg vagy tál, és az ebnek a redők közül kell kinyalnia, kiennie az ételt. A nyalószőnyeg használata endorfint szabadít fel a kutyák agyában, ez segít megnyugtatni és boldoggá tenni őket stresszes helyzetekben. Az etetés ideje is hosszabbítható ezzel a módszerrel.

Vannak azonban olyan esetek, amikor a nyalogatás viselkedési és/vagy orvosi problémát jelez. A nyalogatás, előfordulhat egy eseményre válaszul, de ha tartósan és kényszeresen fennáll, a szorongás jele is lehet.

Orvosi szempontból ha a kutya túl sokat nyalogatja magát, allergiára, fertőzésre vagy fájdalomra utalhat. Ha tárgyakat nyalogatnak, például a kanapét, szőnyeget vagy a padlót, akkor kutyusunknak emésztőrendszeri problémái lehetnek.

Ha túlzottnak és kórosnak érezzük ezt a viselkedést, forduljunk állatorvoshoz, aki kideríti mi állhat a háttérben.

Összegezve

  • A kutyáknál a nyalogatás természetes viselkedésforma, az agyukban oxitocin és endorfinok szabadulnak fel.
  • A kutya szervezete dopamint is felszabadít, ami az öröm és motiváció érzetével kapcsolatos.
  • A kutyák nyalogathatnak többek között szeretetből, kommunikációra, gondoskodásból, vagy figyelemfelkeltés céljából.
  • A kutyák korán megtanulják, hogy a nyelvük kommunikációs eszköz a világ megismeréséhez.
  • A kutyák szívesen nyalogatják az olyan testrészeket, amelyek erős ízeket és szagokat tartalmaznak, mint például a kezünk, arcunk és lábunk.
Xilit mérgezés kutyáknál: 6 figyelmeztető jel, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni!
Cikkajánló

Xilit mérgezés kutyáknál: 6 figyelmeztető jel, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: petmd
# Életmód # állat # kutya # kutyatartás # kisállatok egészsége

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés