Ezeket látta már?

A képernyőidő az ördögtől való - vagy mégsem?

Életmódorvoslás
2024. szeptember 27. 20:34
képernyő gyerek káros videojáték

Nehéz egyértelműen eldönti azt, hogy jó vagy rossz az képernyőnézés a gyerekeknek.

Kezdetben minden szülő elhatározza, hogy minimalizálja és ellenőrzi a gyermeke képernyő előtt töltött idejét, ám az elhatározás és a megvalósítás leggyakrabban két különböző dolog.

Nem szabad pálcát törni senki felett, hiszen a mai világban a képernyőidő korlátozása elméletben egyszerűnek tűnhet, a gyakorlatban viszont egyáltalán nem az. Persze a szülőknél ilyenkor jön a bűntudat, hiszen mindenhonnan azt hallani, hogy a képernyőnézés rossz.

Ahhoz, hogy árnyaljuk ezt a leegyszerűsített kérdést, érdemes néhány lényeges dolgot tisztázni a képernyőidővel kapcsolatban. Ezek segíthetnek a “mit, mikor és mennyit” kérdések megválaszolásában és az egyensúly megtalálásában.

Hasznos és haszontalan

A képernyő nem az ördög műve, sőt, megfelelően használva kifejezetten hasznos is lehet. Azonban nem mindegy, hogy milyen életkorban, milyen tartalmat néz a gyerek. Például egy kisgyermek számára a videochat élményt nyújthat, és kár lenne megfosztani tőle, de a hosszú órákig tartó mesenézés azonban már nem ajánlott - írja a HuffPost.

A passzív képernyőidő – ahol a gyermek csak nézi a képernyőt anélkül, hogy aktívan részt venne a történésekben – kevésbé szerencsés. Ezt még nagyobb korban is érdemes korlátozni. Az aktív képernyőidő az, ahol a gyermeknek kommunikálnia kell, vagy "dolgoznia" a figurákkal, ezek már lényegesen hasznosabbak, mivel számos képességet és készséget fejlesztenek. Érdekes példa erre, hogy azok a sebészek, akik rendszeresen játszanak videojátékokat, kevesebbet hibáznak munkájuk során.

Videojáték

A nagyobb gyerekek esetében a képernyőidő már inkább a játékot jelenti. Ennek számos előnye lehet: a társas kapcsolatok fejlődhetnek, barátokra és csapatra találhatnak, valamint fejleszti a problémamegoldó képességeiket is. Azonban igen fontos a mérték! A játék önmagában nem rossz, de ha túl sokat játszik a gyerek és minden gondolata már körülötte forog, az már problémát okozhat.

A cél, hogy a lehető legtöbbet profitálják a képernyő-használatból anélkül, hogy bármilyen negatív következményekkel kellene szembenézniük.

Mennyi a túl sok?

Az örök kérdés: mennyi a túl sok képernyőidő? Bárcsak lenne rá egy egységes recept, azonban sajnos ilyen nem létezik. Minden ember és család más, így a megfelelő idő mértéke is egyéni lehet. Ebben az esetben az a legfontosabb, hogy a szülő figyeljen gyermeke jelzéseire. Ha a kütyüidő lejárta után a készülék kikapcsolása dührohamot vált ki, az például egy intő jel lehet, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni.

A túlzott képernyőidő különböző formákban jelentkezhet: dacos hozzáállás, agresszió, fáradtság, alvászavar, tanulási nehézségek. A lényeg az, hogy a szülő ismeri gyermekét (jó esetben), így ha a viselkedése ok nélkül megváltozik, akkor könnyen lehet, hogy a képernyőidőhöz van ennek köze.

Fontos megjegyezni, hogy még ekkor sem a tiltás az első lépés! Először ugyanis ki kell deríteni, mi vonzza a gyermeket a képernyő elé: ez lehet például unalom, önbizalomhiány, zaklatás is. Minden eset különböző megoldást kíván tőlünk és gyermekünktől is.

Szülői példa

A szülő nem csupán a kontroll megtestesítője, hanem példa is a gyermek számára. Teljesen érthető, hogy egy hosszú és fárasztó nap után csak le akarunk dőlni a kanapéra, és görgetni egy kicsit a telefonunkat, hogy kikapcsolódjunk. Azonban, ha mi ezt tesszük, ne csodálkozzunk azon, ha gyermekünk is rá akar tapadni a mobilra.

A megoldás a következetes szabályok, határozottság és jól átgondolt napirend kialakítása. Érdemes lehet kijelölni kütyümentes időszakokat, amelyek ránk is vonatkoznak. Az ebéd például remek alkalom lehet erre, de a kertbe sem kell feltétlenül telefonnal menni.

Egy friss tanulmány szerint egyre rosszabb a serdülők digitális viselkedése
Hasonló cikk a témában

Egy friss tanulmány szerint egyre rosszabb a serdülők digitális viselkedése



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# gyerek # képernyő # képernyőidő # videójáték # mobil # függőség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés