A régi, falusi étrend, tényleg hosszabb életkort eredményezett?
Tévedés, hogy a régiek étkezési szokásai, azaz a kolbász, a pálinka és a szalonna kombinációjától sokáig éltek az emberek.
Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt arról, hogy a magyarok étkezési szokásai hogyan hatnak az élettartamra:
"Meddig éltek-élnek a magyarok? Éljen a zsír-hurka-kolbász-szalonna-pálinka? Makacsul tartja magát az a nézet, hogy a nagyszüleink bezzeg 80 meg még több évig éltek, mert zsírt meg szalonnát ettek pálinkával, de egész nap kapáltak-kaszáltak. A történelmi valóság ezzel szemben az, hogy egyrészt a városokban hosszabb volt a várható élettartam, mint falun, másrészt a magyarországi várható élettartam - főként a férfiaknál - 60-as évek elejetájától stagnálni kezdett kb. 30 éven át, sőt, a rendszerváltás évében, 1990-ben még némileg kisebb is volt, mint 1960-ban. Ugyebár a mai nyugdíjkorhatár 65 év.... A rendszerváltás után a várható élettartam jelentősen emelkedni kezdett, de a nyugati országokétól még mindig jelentősen elmarad.
A gyógyszerengedélyeztetési szakértő hozzáteszi, hogy patikákba érkező receptek száma 1955-1982 között a 13-szorosára emelkedett, azaz sokkal több gyógyszert szedtek az emberek, mint régen. A szakértő szerint mindez anélkül, hogy a várható élettartam alakulását nézve összességében pozitív összefüggést lehetne felállítani.
"Ugyanis nem a gyógyszer-rendelés/-vásárlás/-szedés számít önmagában, hanem az általa képviselt tudomány tudományos alkalmazása megfelelő egészségügyi infrastruktúrával. Ezzel szemben a tudomány tudománytalan alkalmazása (benne a betegek életmódjával) valódi gyilkos is tud lenni, nemcsak haszontalan."
Olvasta már?
- 20 figyelmeztető jel, hogy azonnal kezdjen edzeni!
- Mennyit kellene hetente mozogni? Többet, mint gondolná
- Megvan milyen módszerrel szabadulhatunk meg a hasi zsírtól
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!