Ezeket látta már?

Zöld tea és bélrák-megelőzés (kutatási eredmények)

A zöld tea egészséges mivolta régóta ismert, konkrét tudományos kutatások azonban meglehetősen ritkán készülnek ennek pontos bizonyítására. A legújabb vizsgálat azt kutatja, képes-e megelőzni az ital a bélrák kialakulását.

Thomas Seufferlein, a Hallei Orvosi Egyetem Klinikájának munkatársa szerint ez az eddigi legnagyobb erre irányuló kutatás világszerte. Azt vizsgálják, milyen hatással van a zöld tea a polipok kialakulására a bélben - ez lehet ugyanis az első lépcsőfok a bélrák kialakulása felé.

zoldtea-2-d00000C08bbcc91687788

A Deutsche Krebshilfe (DK) német rákellenes segélyszervezet adományokból összegyűjtött 2,1 millió euróval finanszírozza a projektet.

"Az érintettek érdekében a rákmegelőzés minden lehetséges formáját kiaknázzuk. Ide tartoznak a természetes gyógymódok is" - mondta el Christina Tschoepe, a DK szóvivője.

Összesen háromezren vesznek részt a tanulmányban, harminc nagy német orvosi praxis és német klinika páciensei, mindannyiuknál fokozott a rák kialakulásának rizikója. A kutatók azt vizsgálják, hogy azoknál a pácienseknél, akikből már távolítottak el polipot, segít-e a zöld tea az újabbak kialakulásának megelőzésében.

A zöld teában a keserűanyagok és a koffein mellett az epigallokatechin-gallát (EGCG) elnevezésű polifenol is megtalálható. Korábbi vizsgálatok során megállapították, hogy ez az anyag akadályozhatja a prosztata, az emlő, és a méh tumorainak kialakulását.

Az évekig tartó kutatás során a résztvevők egy csoportjának zöldtea-kivonatot tartalmazó, másik csoportjának pedig placebót tartalmazó kapszulát, napi 5-10 csésze teának megfelelő mennyiséget adnak.

A cikkben szereplő vegyületről

A cikkben említett EGCG epigallokatechin-gallát igen erélyes antioxidáns.

A forralás alkalmával csak csekély mértékben csökken mennyisége a zöld teában, de kitartóbb "főzés" polimerizációval játó jelenséget okoz, tehát ezt követően már jóval kisebb mértében van jelen az eredeti vegyület.

Terápiás alkalmazási lehetőségei:

A cikkben említett daganatgátló hatás alapja, mint egyéb flavonoidoknál, hogy kötődik Bcl-xl nevű anti-apoptotikus fehérjéhez, azaz a sejtek ún. programozott sejthalálába képes így beavatkozni.

Hol alkalmazható még?

HIV-fertőzés esetén, itt még nincsen humán eredmény, az ún. Sjögren-szindróma nevű autoimmun betegségben (ez a könny- és nyáltermelés erős csökkenése), és voltak állatkísérletek ún. női betegségek terén is.

forrás: wikipedia

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához