Vigyázat! Véralvadásgátlót is szed a beteg!
Az alvadásgátló- közkeletű néven vérhígító - hatású warfarint szedő betegeknél megnő a szövődmények száma, ha egyúttal táplálékkiegészítőket is szednek – derült ki egy új kutatásból. Az Egyesült Államokban legnépszerűbb 10 táplálékkiegészítő közül 8 lép kölcsönhatásba a warfarinnal és annak hatékonyságát is csökkenti.
"A warfarin igen kockázatos gyógyszer, nem megfelelő szedés esetén súlyos szövődmények léphetnek fel" – mondta el Jennifer L. Strohecker, a Salt Lake Cityben található Intermountain Medical Center klinikai farmakológusa, a tanulmány szerzője. "Számos vényköteles szert, így a warfarint is növényekből állítanak elő, emiatt nagyon fontos felismerni, hogy hiába nem vényköteles egy szer, még gyakorolhat hasonló hatást a szervezetre."
Az amerikaiak 20 százaléka szed pl. valamilyen étrendkiegészítőt. Strohecker és munkatársai azt vizsgálták, hogyan lép kölcsönhatásba a warfarinnal a 2008-ban az eladási listák élén álló 20 táplálékkiegészítő, azaz hogyan befolyásolják a vérrögképződést és a vérzési időt. A készítmények több, mint fele közvetlenül vagy közvetett módon befolyásolja a warfarin hatását, kétharmaduknál mutatták ki a vérzés kockázatának emelkedését, míg a szerek több, mint egyharmada csökkentette a gyógyszer hatékonyságát.
A vérzés kockázatát főként a tőzegáfonyából, fokhagymából, gingkóból és fűrészpálmából készült termékek fokozták. A glükózamin/kondroitin, az eszenciális zsírsavak, a ligetszépe-olaj, a Q10 koenzim, a szója, a melatonin, a ginzeng és a szentjánosgyökér olyannyira módosította a warfarin hatását, hogy a gyógyszer adagjának újbóli beállítására volt szükség.
"Az orvosok gyakran nincsenek tisztában azzal, milyen vény nélkül kapható készítményeket szed a beteg" – nyilatkozta Dr. Richard L. Page, a University of Wisconsin kardiológusa. "Az étrendkiegészítők nagyon jó szolgálatot tehetnek, azonban a betegek rendszerint öngyógyításként szedik azokat és elfelejtik, hogy ezek a készítmények kölcsönhatásba léphetnek az orvos által felírt gyógyszerekkel."
A szakemberek mindenkinek azt ajánlják, kérje ki kezelőorvosunk tanácsát, mielőtt vényköteles gyógyszere mellé táplálékkiegészítőt kezdene szedni!
(Kommentár: a véralvadásgátlók és az interakciók. Számos olyan gyógyszer, gyógyszercsoport van a terápiás palettán, amelyeknek sok az interakciója, azaz a gyógyszerkölcsönhatása más szerekkel. Ilyen szempontból mindegy, hogy a másik szer kémiai, növényi eredetű, vényköteles, vénymentes, a lényeg abban áll, hogy - esetünkben - a warfarin (kumarinok) hatása módosul, és ez veszélyes lehet a beteg számára, ugyanis általában az történik, hogy fokozódik a vérzésveszély, ami rossz esetben életet veszélyeztető állapotba is torkollhat. Miért a warfarin? Ma már kevéssé tudott, hogy eredetileg patkányméregként alkalmazták... Igen hatásos a trombózisok, embóliák kezelésében véralvadásgátló hatása miatt. Erős hatása és veszélyei összefüggnek. Bármely gyógyszer, étrendkiegészítő stb. együttadása esetén komolyan utána kell nézni az interakcióknak, mivel ha megváltozik a véralvadásra jellemző ún INR érték és a protrombin-idő, akkor fennállhat a vérzés veszélye. Warfarin (és származékai) kezelés esetén rendszeresen, és gondosan ellenőriz/tetni kell a laboratóriumi paramétereket! Ez természetesen a kezelőorvos feladata. A szerk, Dr. Székely G.)