Ezeket látta már?

Ezeket az ételeket fogyassza, ha hajlamos a vesekőre

Shutterstock 2207661063

Nem mindegy, mit eszik, ha hajlamos a vesekőképződésre.

Egyes táplálkozási tényezők elősegíthetik a vesekövesség megelőzését vagy – éppen ellentétesen – hajlamosíthatnak annak kialakulására. Az étrend módosításával megváltoztatható a vizelet összetétele, amely hatással lehet a vesekő kialakulására.

Bár a kövesség fajtájától függően, kőtípusonként változnak az előírt táplálkozási jellegzetességek, de mégis megfogalmazhatók általános étrendi javaslatok.

Miért alakul ki a vesekő?

A vesekő egy szabálytalan alakú szilárd kristályos anyag vagy képződmény, amely a vizeletből csapódik ki. Akkor alakul ki, ha a kőképződést gátló anyagok nem, vagy csak kis mennyiségben fordulnak elő a vizeletben, illetve akkor, ha a kőképző sók nagy mértékben vannak jelen. Becslések szerint minden tizedik embernek élete során valamikor veseköve lesz.

A veseköveknek több típusuk ismert: kalciumkő (ez a leggyakoribb), struvit, húgysavkő, cisztinkő.

Leggyakoribb tünetei közé tartozik az erős fájdalom a hát alsó részén, a vér a vizeletben, az émelygés, a hányás, a láz és a hidegrázás, továbbá a rossz szagú vagy zavarosnak tűnő vizelet.

Étrend veseköves betegeknek

  • bőséges folyadékbevitel. A vesekőbetegség megelőzésében nagy jelentősége van a sok folyadék fogyasztásának, ami azt jelenti, hogy a naponta ürített vizelet mennyisége érje el a 2 litert. Ez napi kb. 2,5-3 liter, elsősorban víz fogyasztásával valósítható meg, amelyet növelni szükséges jelentős vizeletvesztés, izzadás és testmozgás esetén. Ez a mennyiség elősegíti a kellően híg vizeletet, így nem koncentrálódik be, kristály nem alakul ki belőle. Célszerű a nap folyamán egyenletesen elfogyasztani, akár éjszakai ébredéskor is javasolt inni.
  • mértéktartó fehérjefogyasztás. Legfeljebb 0,8-1 g /ttkg legyen naponta és döntően növényi fehérje.
  • a telített zsírok és transzzsírok lehető legkevesebb bevitele, helyette telítetlen zsírsavakat fogyasszon.
  • a túlzott szénhidrátfogyasztás mellőzése, mivel az növeli a vizelet kalciumszintjét és csökkenti a citrát mennyiségét.
  • a normál testtömeg elérése és fenntartása. Néhány tanulmány szerint a túlsúly és az elhízás megnövekedett kalcium-, oxalát-, húgysav-kiválasztódással és alacsonyabb vizelet-pH-val jár, amelyek növelik a vesekövek kialakulásának kockázatát.
  • a túlzott mennyiségű só használatának mellőzése. Maximálisan napi 5-6 g mennyiség javasolt.
  • zöldség-, főzelékfélék és gyümölcsök kiegyensúlyozott, napi többszöri fogyasztása. A vizeletre nézve döntően természetes lúgosító hatásúak. Csökkenthetik a vesekövek kialakulását, mivel a kalcium és a húgysav kristályosodást gátló citrát, magnézium szintje ekkor magasabb a vizeletben, valamint a vizelet pH-ja is magasabb.
  • mértékletes és változatos étrend.

Vesekő: étrend táblázat a vizelet vegyhatására gyakorolt befolyásalapján

Potenciálisan savas vegyhatást eredményező nyersanyagok, élelmiszerekHúsok, húskészítmények, halak, szárnyasok, kagyló, tojás, sajtok. szalonna, mogyoróvaj, földimogyoró, dió, tökmag, szezámmag, napraforgómag, kenyerek: rozs, búza, zab, kukoricaliszt, rizsliszt, különösen a búzasikér, makaróni, spagetti, galuskák, egyéb főtt tészták, zselatin desszertek, pudingok
Potenciálisan lúgos vegyhatást eredményező nyersanyagok, élelmiszerekSzárított gesztenye, zöldség-, főzelékfélék, hüvelyesek, különösen a cékla, póréhagyma, spenót, répafélék, gyümölcsök különösen a ribizli, datolya, füge, banán, szárított sárgabarack, alma, szilva, mazsola, melasz, fűszernövények, sütemények, barna cukor, kakaópor, kávé

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Tipikus tünetek, amik vesekőképződést jeleznek - a székrekedés az egyik

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

vesekő

Irodalom: Wilkens et al, 2017

Forrás: MDOSZ
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához