Vajon összeszűkül a gyomrunk, ha kevesebbet eszünk?
Fogyasszunk el kevesebb kalóriát és akkor kimutathatóan a gyomrunk is kisebb lesz. Ha kevesebbet eszünk, akkor kevesebb étel is elegendő lesz számunkra a későbbiekben.
A tudósok szerint a gyomor összeszűkül, ha kevesebbet eszel.
Ha visszafogod az elfogyasztott étel mennyiségét, egy idő után csökken az étvágyad. De vajon ez konkrétan azt jelenti, hogy összeszűkül a gyomor, ahogyan azt a legtöbb ember képzeli, vagy ez nem ilyen egyértelmű, például azért, mert a gyomor aktuális méretét nehéz pontosan mérni a diéta előtt és után.
Mégis, a vizsgálatok azt mutatják, hogy amennyiben a kalóriabevitel csökkentése jelentős, az adott személy gyomortérfogata mérhetően csökken.
Egy tanulmány szerint például elhízott nőkből és férfiakból álló csoportot két csoportra osztottak: az egyik szabadon ehetett, a másiknak erősen visszafogott diétát írtak elő, kis adagokkal és kevesebb mint napi 1000 kalóriával. A tudósok műanyag ballont alkalmaztak a gyomortérfogat mérésére a vizsgálat kezdetén és 4 héttel később.
A diétázók esetében a gyomortérfogat 27-36 százalékkal csökkent átlagosan, a mérés módjától függően. A kontroll csoportban nem volt jelentős változás.
Ez a hatás mindkét irányba működik: nagy adagok rendszeres bevitele, különösen a nagy evészetek növelik a gyomor térfogatot. Néhány tanulmányban a kutatók leírták, hogy a normál testsúlyú, (ritkán, de) egyszerre sokat evő személyek nagyobb gyomortérfogattal rendelkeznek, mint a hasonló korú és nemű túlsúlyosak. Ha a túlsúlyosakat két csoportra osztjuk, akik egyszerre sokat esznek, és akik nem, az előbbiek gyomortérfogata szintén nagyobb.
Összegezhetjük tehát, hogy a táplálék bevitel csökkentése a gyomor térfogatát csökkenti.
Az eredeti cikk itt olvasható:
szerző: Bódy Eszter