Új remény meddő férfiaknak
A Münsteri Egyetem (Németország) és a Ben Gurion Egyetem (Izrael) munkatársai képesnek bizonyultak a spermiumok laboratóriumi körülmények között történő szaporítására.
Az áttörő felfedezés új perspektívát nyithat meg a meddőségben szenvedő férfiak előtt, háttérbe szorítva a spermadonorok jelentőségét. Stefan Schlatt professzor és Mahmoud Huleihel professzor munkacsoportja egyelőre csupán egerek esetén volt képes a hímivarsejtek szaporítására, melyhez a herében lévő csírasejteket használták fel. A tenyésztőközegben speciális agar-gél volt, mely a csírasejtek környezetéhez hasonló körülményeket biztosított.
A Nature oldalain bemutatott tanulmány szerint hamarosan megtörténik a módszer emberi ivarsejtekre való átültetése, ami várhatóan forradalmasítani fogja a termékenységi kezeléseket, és lehetővé teszi, hogy a betegek természetes úton apák lehessenek. A férfiak meddőségi problémájának jelentősége az elmúlt 50 évben egyre növekedett, ugyanis eddig nem pontosan tisztázott okból a férfiakban lévő átlagos spermiumszám nagymértékben csökkent. Egyes magyarázatok a környezeti tényezők, például a légszennyezés jelentőségét vetik fel, míg mások a női nemi hormonok szennyezésként felmerülő nagyobb szintjét okolják (szennyvízben pl.)
Huleihel professzor és munkatársai életképes egérspermiumokat tudtak létrehozni, ezek nem mutattak genetikai károsodást. A módszer során a tenyész-elegyet számos anyaggal kellett kiegészíteni, azonban a módszer humán ivarsejtek esetén egyelőre még nem működik megbízhatóan. A tökéletesítésre, hogy in vitro, azaz szervezeten kívül lehessen az emberi spermiumokat tenyészteni, még néhány évet várni kell.