Ezeket látta már?

Tényleg azért csukjuk be a szemünket tüsszentéskor, hogy a szem ne ugorjon ki a helyéről?

tüsszentés szem becsuk miért érdekesség

Tényleg hatásos az, ha a Napba nézünk, amikor nem tudunk tüsszenteni? Azért csukjuk be ekkor a szemünket, hogy a szemgolyó ne ugorjon ki a helyéről? Cikkünkben összeszedtünk pár meglepő tényt a tüsszentésről.

A tüsszentés a test hasznos módszere arra, hogy eltávolítson mindent, ami irritálja az orrüreget. Ez lényegében egy reflex, egy védekező mechanizmus. Amikor idegen részecskék kerülnek az orrba, azok hozzáérhetnek az itt lévő apró szőrszálakhoz, csillókhoz, valamint irritálhatják, csiklandozhatják a nyálkahártyát és emiatt fellép a tüsszentés.

Tényleg a Napba kell nézni, ha tüsszenteni szeretnénk?

Vannak emberek, akik ki tudják váltani Napba nézéssel a tüsszentést, ám mások nem. Akiknek ez sikerült, azok az úgynevezett fototikus tüsszentők. Három emberből egy ebbe a csoportba tartozik és genetikai eredetű. Inger esetén a legtöbben csak egyszer-kétszer tüsszentenek, ám vannak, akik ennél sokkal többször.

Érdekesség, hogy a reakciót nem maga a fény váltja ki, hanem a fény intenzitásának hirtelen növekedése. Például, ha már eleve egy erősen megvilágított szobában vagyunk, nem fogunk tüsszögni. Ellenben, ha sötétebb helyen tartózkodunk és onnan megyünk erős napfényre, úgy hamar jöhet az inger.

Miért nem tüsszögünk alvás során?

Vajon tüsszentett már alvás során? Ugye, hogy nem! Lehet, hogy horkolunk, lehet, hogy beszélünk álmunkban vagy alvajárunk, de sohasem tüsszentünk. Amikor alszunk, a tüsszögésben részt vevő idegek ellazulnak, megszakítva ezzel a tüsszentés láncreakcióját. Ha azonban valaki alvás közben irritáló anyagokat helyezne közvetlen az orrához, úgy először felébredne, aztán tüsszentene.

Tényleg azért csukjuk be a szemünket tüsszentéskor, hogy a szemgolyó ne ugorjon ki a helyéről?

Tüsszentés során a szem automatikusan becsukódik. Hogy miért? Sokan úgy gondolják, hogy ennek oka az, hogy a fellépő nagy nyomás miatt a szemgolyó kiugrana a helyéről. Ennek persze nincs alapja (bár azoknál, akik szemizom-problémákkal küzdenek, előfordulhat). Ráadásul, ha a szemgolyó ki akarna szakadni, azt a szemhéj nem tudná megakadályozni, ugyanis nem elég erős hozzá. De akkor miért csukjuk be a szemünket? Erre máig nem tudtak egyértelmű választ adni a tudósok: vannak, akik szerint ekkor ezzel védjük a szemünket a tüsszentéskor távozó anyagoktól, de olyanok is vannak, akik szerint ez egy olyan reflex, mint az, amikor a térd bizonyos részét enyhén megütjük, aminek hatására a combizom összerándul és a lábszár előre lendül.

Valóban megáll a szív rövid időre, amikor tüsszentünk?

Létezik egy olyan mítosz, miszerint a szív megáll, amikor tüsszögünk. Ez valóban igaz? Természetesen nem. A tüsszögés következtében változó mellkasi nyomás a véráramlást is megváltoztatja, ami hatással van a szívverés ritmusára. Tüsszentéskor az úgynevezett intrathoracalis nyomás egy pillanatra megnő, ami csökkenti a vér visszaáramlását a szívbe. A szív ezt úgy kompenzálja, hogy egy pillanatra megváltoztatja szabályos szívverést - ám az elektromos tevékenysége nem áll le.

A tüsszentés világrekordja

Sokan egymás után kétszer-háromszor is tüsszentenek, ám ez semmi a brit Donna Griffiths-hez képest, aki a világ leghosszabb tüsszentésének rekordere. Állítólag 1981. január 13-tól folyamatosan tüsszentett 1983. szeptember 16-ig – összesen 978 napig. Azt nem tudni, hogy mitől tüsszentett, ahogy azt sem, hogyan hagyta abba.

Összegzés

  • A tüsszentés egy reflex, amelynek célja az orrüregből való irritáló anyagok eltávolítása.
  • Néhány ember ki tudja váltani a tüsszentést a Napba nézéssel.
  • Alvás közben, de az idegek ellazulnak, ezért nem tüsszent ekkor.
  • A szemek automatikusan becsukódnak tüsszentéskor, bár az okai nem teljesen egyértelműek.
  • Tüsszenthets egymás után kétszer-háromszor is, de a világ leghosszabb tüsszentésének rekordja tartósan 978 nap.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

7 érdekesség, amit biztosan nem tudott a hátsó feléről

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

tüsszentés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához