Trombózis a tévézéstől? Nagyobb eséllyel alakulhat ki vérrög, ha sokat ül a kanapén
Sokaknak a tévézés a közös családi program, pedig kutatók szerint ezzel többet árthatnak az egészségüknek, mint azt elsőre gondolnák!
Nemcsak az elhízás, a dohányzás az, ami növeli az érelmeszesedés kockázatát, hanem a túl sok tévézés is - állítja egy kutatás, ami nem szolgál jó hírekkel azoknak, akik sokat szoktak tévézni.
Azt már egy ideje tudjuk, hogy a mozgásszegény életmód számos betegség melegágya lehet. Az elhízás következtében a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a különböző gyulladásos folyamatok és a trombózis azok, amik a legismertebb betegségek. Egy 2022 év elején publikált kutatás azt is megerősítette, hogy a túl sok tévézés is ronthat az egészségi állapotunkon.
A metaanalízosbe 3 vizsgálatot vontak be a kutatók, aminek során több mint 130 ezer 54 és 65 év közötti japán és amerikai adatait elemezték. 5-től 20 évig terjedően elemezték az adatokat, és a tévézési szokások mellett a kort, a nemet, a fizikai aktivitásokat és a testsúlyt is figyelembe vették. A megfigyeltek közül azoknál, akik napi több mint 4 órát tévéztek 35 százalékkal nagyobb eséllyel alakult ki vérrög az évek alatt. A kutatásban résztvevő személyek közül összesen közel 1000 főnél alakult ki vénás vérrög.
Ha mozgásszegény az életmódunk, vénás pangás alakulhat ki, a vér besűrűsödhet, ami a vénás trombózishoz vezető út is lehet. Vagyis, ha sokáig vagyunk jóformán mozdulatlanok, a trombózis esélye is növekedhet.
Habár, a kutatók szerint még további vizsgálatok szükségesek, de arra hívták fel a figyelmet, hogy ha hosszabb ideig tévézünk, utána mindenképpen mozgassuk át magunkat, és éljünk sportosabb életet, ezzel is csökkentve a trombózis esélyét.
Ez is érdekeltheti:
- Ilyen a láb, ha mélyvénás trombózisa van - 5 jel, amire figyeljen
- Trombózis utáni vizsgálatok - ezeket érdemes elvégeztetnie
- Trombózis után így térhet vissza a mindennapokhoz
- Vérrögök a szervezetünkben: íme, a tünetek, amik trombózist
- Vérrögök: véralvadásgátló mellett is lecsaphat a trombózis
- Néma trombózis - ezért olyan veszélyes, amikor nincs előjele
- Fájdalom a lábban trombózist követően - újabb vérrögöt jelez
- Artériás trombózis - náluk alakulhat ki nagyobb eséllyel
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!