Transzzsírok fogyasztása: tényleg csak hátrányok vannak?
A transzzsírok növelik a koleszterint, de nem emelik a vércukor szintjét. Bár a sokat kritizált transzzsírok emelik a vérben az ártó koleszterin szintjét, úgy tűnik, hogy nincsenek tartós hatással a vércukorszintre - állapították meg amerikai kutatók tanulmányukban.
A The American Journal of Clinical Nutrition című szakfolyóiratban közzétett eredmények azt mutatják, hogy mind a vércukorszint, mind az azt kontrolláló inzulin hormon szintje hasonló maradt függetlenül attól, hogy az érintett emberek mennyi transzzsírt fogyasztottak étrendjükben.
A transzzsírok fogyasztása és a magas koleszterinszint közti kapcsolat már széles körben elfogadott, a vércukorszintre, ezen keresztül az inzulintoleranciára és a diabéteszre gyakorolt hatása azonban eddig vitatott volt. A transzzsírok - valójában kémiailag zsírsavak - állati eredetű élelmiszerekben és iparilag telített,
"keményített" növényi olajokban találhatók meg.
Christos Mantzoros, a bostoni Harvard Egyetem orvosi karának kutatója csoportjával hét korábbi kísérlet adatait tekintette át és elemezte, amelyekbe összesen 208 embert vontak be.
Öt vizsgálatban a résztvevők vércukor-, inzulin- és koleszterinszintjét mérték heteken át, miközben étrendjükben sok transzzsírt fogyasztottak, majd hetekkel később megismételték a méréseket úgy, hogy az érintettek másféle zsiradékot, például pálmaolajat vagy szójaolajat használtak. Két további vizsgálatban transzzsírokat és másfajta zsiradékokat fogyasztó emberek csoportjainál mérték a vér fenti paramétereit, és a két csoportban talált eredményeket összehasonlították.
Mantzoros kutatócsoportja arra a következtetésre jutott, hogy sem a vércukor, sem az inzulin szintjében nem volt különbség az érintetteknél attól függően, hogy transzzsírokat fogyasztottak vagy másfajta zsiradékot. A transzzsírok fogyasztásának szakaszában azonban megemelkedett az ártó, LDL koleszterinszintje, miközben csökkent a védő hatású HDL koleszteriné.