Mire jó a torma? Ezért egyen belőle jó sokat!
Sokan csupán a vírusölő hatásait ismerik, ám ennél lényegesen sokoldalúbb.
A világ szinte minden részén elterjedt, csípős ételízesítő, melyből szószokat, savanyúságokat, köreteket készítenek. Fogyaszthatjuk magában, reszelve, ecettel, tejszínnel vagy tejföllel ízesítve, de más zöldségekkel és gyümölcsökkel (pl. céklával, almával, áfonyával) is kombinálható. A frissen reszelt torma baktérium- és vírusölő hatása fél napon át is tart, tehát érdemes szeretni! Felső légúti betegségek ellen, immunerősítésre és szív-érrendszeri problémák, különösen érszűkület kezelésére használták a régiek.
Szívre, érszűkület ellen
A torma a keresztesvirágzatúak családjába tartozó zöldség, közeli rokona például a brokkoli, a káposzta vagy a mustár. A gyökerét használjuk fel, mely feldolgozás előtt elég jellegtelennek tűnhet. Azonban megtisztítás és feldarabolás után a „sérült” növényi sejtekből mustárolaj szabadul fel, mely rendkívül erős illatú, nyákoldó hatású - éppen ez az összetevő az, melynek a torma népszerűségét köszönheti.
A torma kalóriatartalma alacsony (100 g torma 48 kalóriát tartalmaz), de rostokban gazdag, és nagyobb mennyiségben találhatunk benne C-vitamint, káliumot, magnéziumot, kalciumot, cinket, és mangánt, de a szervezetünkre jótékonyan ható enzimeket és aromás olajokat is. Ezeknek, többek között a szinigrinnek, antioxidáns hatásai is vannak, sőt stimulálják az immunrendszer működését és a fehérvérsejtek termelődését is. A kutatások szerint a tormában található vegyületek lassítják a daganatos sejtek terjedését (így kisebb az áttétek képződésének esélye) is.
A tormában lévő mikrotápanyagok segítenek megfelelő szinten tartani a vérnyomást, így megelőzni olyan betegségeket, mint az agyvérzés, a szívroham és az érszűkület.
Annak is ajánlott lehet a torma rendszeres fogyasztása, aki az emésztését szeretné javítani. A zöldségben található fitokemikáliák serkentik az emésztéssel összefüggő mirigyek működését, de a bélperisztaltikára is jótékonyan hatnak. Ez, illetve a torma rosttartalma segít megelőzni a székrekedést és a krónikus hasmenést egyaránt, és biztosítja, hogy rendszeresen legyen székletünk (és ezt könnyen ki is tudjuk üríteni). Emellett a tormának vizelethajtó hatásai is vannak.
Felsőlégúti fertőzések és székrekedés ellen
Az őszi, téli és kora tavaszi időszakban, amikor a legtöbben valamilyen felső légúti fertőzéssel küszködnek, különösen ajánlott lehet a torma fogyasztása. Nemcsak azért, mert irritálja a nyálkahártyát, vagyis fokozott váladéktermelődésre készteti azt, így a letapadt váladéktól is könnyebb megszabadulni, van azért is, mert jótékonyan hat az immunrendszerre.
Kutatások emellett úgy találták, hogy a tormában található összetevők bizonyos baktériumok ellen is sikerrel veszik fel a küzdelmet, vagyis a torma rendszeres fogyasztásával támogathatjuk a szervezetünket például az arcüreggyulladás vagy a hasmenéssel és hasfájással járó fertőzések elleni harcban. Antibakteriális és vizelethajtó hatásai pedig a húgyúti fertőzések, gyulladások ellen is nagyon hatásosak lehetnek.
Tormareszelés, csak szemüvegben!
Aki már reszelt valódi tormát, az tudja, hogy feldolgozás előtt legalább egy órára ajánlatos vízbe áztatni. Reszelni úgy a legkönnyebb, ha valamilyen konyhai elektromos aprítógépet állítunk csatasorba, mivel a torma erejét adó mustárolaj biztosan megríkatja azt, aki magára vállalja ezt a kínos feladatot. Ennek elkerülésére számtalan népi praktika létezik, a legjobb megoldást talán a síszemüveg vagy a búvárszemüveg.
Erejét szabályozhatjuk úgy is, ha nem a fogyasztás napján reszeljük le, hanem egy-két nappal korábban, aztán félretesszük. Szintén veszít az erejéből a torma, ha reszelés után nem fedjük be, hanem hagyjuk szellőzni. Alkohollal, ecet- vagy citromsav hozzáadásával is csökkenthető az ereje, illetve az édesített tormák is lágyabbá válnak.
Jótékony hatásai ellenére nem árt vele vigyázni
A torma fogyasztása általában biztonságos, ám ha túl nagy mennyiségben visszük be, irritálhatja a szájat és a gyomrot, így emésztési panaszokat okozhat, veseproblémákhoz vezethet, sőt, súlyosbíthatja a már meglévő fekélyeket és a gyulladásos bélbetegségeket. Érdemes azzal is tisztában lenni, több tanulmány szerint a túl sok torma fogyasztása a pajzsmirigy alulműködésen is ronthat, így ilyenkor csak mértékkel használja!
Házi torma - klasszikus recept
Hozzávalók:
- 25 dkg torma,
- 1 evőkanál cukor,
- 2-3 evőkanál 10 %-os ecet,
- 1 kávéskanál só,
- 1 dl víz
Elkészítése:
A tormának lehámozzuk a héját, megmossuk és apró lyukú reszelőn lereszeljük. A vízben feloldjuk a sót, a cukrot és az ecetet, majd összekeverjük a tormával. Ha szükséges, ízlésünknek megfelelően még tehetünk bele sót, cukrot vagy ecetet. Tiszta üvegekbe tesszük, jól lezárjuk és felhasználásig hűvös helyen tároljuk.
Az eredeti göcseji tormamártás receptje
Hozzávalók:
- 3 ek zsiradék (olaj vagy vaj)
- 3 ek liszt
- 1/2 bögre tej
- 1-2 merőkanál húsleves alaplé
- Kis pohár tejföl
- késhegynyi cukor
- 3-4 evőkanál finomra reszelt torma
- fél citrom vagy kiskanál ecet
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!