Ez történik a szervezettel, ha minden reggel megeszik egy tojást!
A tojás mindennapjaink része, ősidők óta fogyasztjuk, felhasználjuk valamilyen formában az étkezéseinkben. Sokan nem is ismerjük valójában, hogy milyen fontos tápanyagpkat rejt a tojás.
A tojásos reggeli sokáig telítettségérzetet nyújt, aminek pedig fontos szerepet játszik a testsúlycsökkentésben, illetve a testsúly megtartásában. A hosszan tartó teltség érzetét a tojás fehérjéi okozzák. A tojásnak kicsi a kalóriaértéke, ugyanakkor fehérjékben dús, zsírokban szegény, vitaminokban és ásványi anyagokban igen gazdag élelmiszer. Nem véletlen, hogy sokan tudatosan tojásos étellel kezdik a napot, akár egy egyszerű lágytojás, vagy rántotta formájában.
Korábban a szakértők óva intettek bennünket a napi tojásfogyasztástól, de az újabb kutatások szerint nem hogy nem ártunk vele, de még jót is teszünk a szervezetünknek. Az ausztráliai nemzeti egészségügyi szervezet, a National Health & Medical Research Council szerint nincs alapja annak a tévhitnek, miszerint a túlzott tojásfogyasztás szívbetegségekhez vezet, azonban arra valóban oda kell figyelni, hogy minél kevesebb telített zsírt vigyünk be a szervezetünkbe, melyek többek között a vajban, az édességekben, a vöröshúsokban és a sajtokban találhatók meg.
Tojás, a természetes multivitamin
Már napi egy tojás is tartalmazza azokat az esszenciális vitaminokat, amelyek segítenek, hogy egészségesnek érezzük magunkat. Egy átlagos tyúktojás 50-65 gramm, melynek 10 százaléka héj, 60 százaléka fehérje és 30 százaléka sárgája. A fehérje és a sárgája is teljesen megemészthető, feldolgozása közben pedig nem veszít értékeiből. Tökéletes zsírösszetétele mellett megannyi vitamin és ásványi anyag található meg benne. Az A-vitamin és a B2-vitamin a látásra és a bőrre, az idegrendszerre van jó hatással, a D-vitamin erősíti a csontokat, fogakat, az E-vitamin pedig az izmok és az idegrendszer egészségében játszik fontos szerepet.
Beltartalmi értéke közül kiemelendő a kolin. A kolint 1998-ban sorolta az Orvostudományi Intézet (IOM) az esszenciális tápanyagok közé, mivel nélkülözhetetlen a szervezet normál működéséhez. A kolin széles körű szerepet játszik az emberi anyagcserében, megtalálható a sejtfalban, mint szerkezeti elem és részt vesz a neurotranszmitterek működésében, tehát a sejtek közötti kommunikációban és az ingerületátvitelben.
Hiánya hatással lehet olyan betegségekre, mint például a májbetegség, az atherosclerosis, a neurológiai rendellenességek és a meddőség. Ha a szervezet kolin-készlete nem megfelelő, akkor megemelkedik a homocisztein szintje a plazmában. A homocisztein szintjének emelkedését számos krónikus betegség nagyobb kockázatával hozták összefüggésbe, úgy, mint a szív-érrendszeri betegségek, daganatos megbetegedések, kognitív képességek hanyatlás és csonttörések számának növekedése. Alacsony kolinbevitel esetén a gyulladásos folyamatok is fokozódnak és emelkednek a gyulladásos markerek (pl. a CRP szint).
A kolin sokféle ételben megtalálható, de a tojássárgája tartalmazza a legtöbb kolint, ugyanis 100 gramm tojássárgájában 680 milligramm kolin található. Egy tojássárgája kb. 17-20 gramm, így kolintartalma 115-140 mg, tehát 4 tojás (sárgája) elfogyasztásával biztosítható a napi magasabb kolinbevitel.
A tojás segíti az immunműködést, az anyatej után a második legjobb minőségű tápanyagforrás. Kalóriaértéke elenyésző más ételekhez képest, 75 kcal energiatartalommal rendelkezik egy egész tojás. Jelentős fehérjetartalma miatt telítettség érzetet nyújt, így segít a diétában, az egészséges testsúly fenntartásában, cukorbetegek diétájához is ajánlott.
Az idősebb korosztály számára is fontos, hiszen a szív egészségére kiemelten jó hatással van, csökkenti a vérnyomást, az infarktus kialakulásának kockázatát, magas Omega-3 zsírsav tartalma pedig a szívbetegségek ellen véd.
Várandósság alatt a sejtek normál működéséhez kolintartalma segít elkerülni a születési rendellenességek kialakulását, valamint hozzájárul a magzat agyszöveteinek és memóriájának fejlődéséhez.
Összegezve
- A tojás tartalmazza az esszenciális vitaminokat.
- A tojás sárgája és fehérje teljesen megemészthető, és tartalmazza az A-, B2-, D- és E-vitaminokat.
- A tojássárgája a leggazdagabb kolintartalmú élelmiszer, amely fontos a szervezet normál működéséhez.
- A tojás segít a testsúly fenntartásában, az immunműködés javításában és számos egészségügyi probléma megelőzésében.
- Kiemelkedően fontos a terhesség alatt, mivel hozzájárul a magzat agyszöveteinek és memóriájának fejlődéséhez.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Finom szíverősítő: ilyen kevésbé ismert hatásai is lehetnek az étcsokoládénak