Tiszta a lakásod...? - egy tévésorozat nyomában
Tiszta lakásban él ön? Gondolja végig. Egy átlagos konyhai vágódeszka több baktériumot hordoz, mint egy WC-ülőke. Ez a téma nem a kényeskedőknek való.
Az első díj
És a győztes ... a konyhaszivacs! Irónikus, de az a tárgy, amit a konyhai eszközök tisztítására használunk, igazából egy nagy baktériumtenyészet. Tesztek sora mutatta, hogy már egy napi használat után is annyi baktériumot (köztük fekális eredetű baktériumot) hordoz, ami bőven elég lenne megbetegítésünkhöz. A konyha tehát a leginkább fertőzött terület.
A konyha
A konyhai vágódeszka szintén melegágya a baktériumoknak. Legalább hetente egyszer tisztítsuk meg - mind fa, mind műanyag - deszkánkat forró vízzel és valamilyen tisztítószerrel. Mindezek mellet külön orvosi ajánlás, hogy nyers hús vágása után – mosás nélkül – nem szabad zöldség, vagy kenyér szeletelésére használni, mert így kerül pl. a szalmonella az asztalra. A mosogatót naponta, a konyhapadlót legalább hetente egyszer és a konyhai textileket is rendszeresen tisztítsa. Meglepő, de a konyhában bizony sokkal több a baktérium mint a mellékhelyiségekben.
A fürdőszoba
Ha a konyhánk hemzseg a baktériumoktól, hogyan nézhet ki a fürdőnk? Általában itt jobb a helyzet. Ennek oka, hogy a fürdőben rendszeresen használunk anti-bakteriális szereket, amelyek megölik a legtöbb veszélyes bacit. Ha mégsem, könnyen előfordulhat, hogy a fekális eredetű baktériumok előbb utóbb a fogkefénken landolnak, ami még gondolatnak sem kellemes. A fürdőben uralkodó meleg, párás környezet kellemes élőhely számukra, így a rendszeres tisztítás itt is elengedhetetlen.
Kezdjünk tehát kétségbeesett anti-bakteriális takarításba?
Az orvosok nem ezt ajánlják. A hagyományos takarítószerek használata előnyösebb lehet az anti-bakteriálisokénál, hiszen az utóbbi vegyszerek túlzott használata nemcsak a nem kívánt, hanem a hasznos baktériumokat is megöli, felborítva ezzel a bakteriális egyensúlyt. Baktériumok nélkül nem sokáig maradna fenn az élet, ráadásul túlzott írtásuk az antibiotikumokkal szembeni ellenállásukat is növeli.
Mi tehát a teendő?
Tartsuk tisztán életterünket, konyhánkat, mossunk rendszeresen kezet – legalább ötször naponta, és használjunk kevésbé agresszív tisztítószereket. Semmi szükség rohanni és tonnaszám vásárolni az anti-bakteriális szereket, lehet hogy többet ártunk vele mint amennyit használ.
(Kommentárunk: a "steril lakás", és steril környezet haszna és kára... Természetesen tisztaságot kell tartanunk magunk körül, de nem minden áron... Újabban sokat foglalkoznak azzal az orvosi felismeréssel, hogy éppen az immunrendszer egészséges fejlődése miatt a csecsemő- és kisgyermekkorban át kell esni bizonyos fertőzéseken ahhoz, hogy ne alakuljanak ki immunalapú betegségek a későbbiekben, mint pl. egyes allergiák, asztma stb. Tehát egy ésszerű egyensúly kell és érdemes fenntartani azotthoni környezetben a tisztaság és a "psizok" között... A szerk, Dr. Székely G.)