Ezeket látta már?

Nátha, izomfájdalom vagy depresszió ellen egyen D-vitamint!

D-vitamin hiány pótlás ellen

Az egészségmegőrzésben, az immunrendszer erősítésében és a betegségek leküzdésében a házi praktikák mellett nagy szerepet kap a D-vitamin is. Így alkalmazza!

A napfény és az élelmiszerekben található D-vitamin nagyban hozzájárulhat az immunrendszerünk erősítéséhez, ne felejtkezzünk meg róla, pláne most, a koronavírus-járvány idején.

D-vitamin: az immundszer segítője

A legismertebb megfázáskor szedett tápanyag a C-vitamin, azonban sokan nem tudják, hogy a D-vitamin is jótékony hatással van az immunrendszer működésére. Hogy ezen kívül miért ajánlott, és hogyan gondoskodhatunk a megfelelő D-vitamin szintről, az alábbiakban Dr. Nagy Judit, a Budai Egészségközpont orvos igazgató, belgyógyász szakorvosa segít nekünk.

A legtöbb D-vitamint a napsugárzásnak köszönhetően juttatjuk be a szervezetünkbe, de számos ételben is megtalálható, amelyeket érdemes beépíteni az étrendünkbe. A D-vitaminnak többek között kulcsfontosságú szerepe van az egészséges csontozat fejlődésében, valamint jótékony hatással van az izomműködésre, a szívre és a keringésre is. Ezért a szervezet egészséges működése érdekében folyamatosan gondoskodnunk kell a pótlásáról.

Mi a D-vitamin hatása?

A D-vitamin segíti a kalcium beépülését a csontokba. Ha kevés D-vitamin jut a szervezetünkbe, akkor csökkenhet azok ásványi anyag tartalma, amely csontvesztéshez, így töréshez, deformáláshoz vagy súlyosabb esetben csontritkuláshoz is vezethet.

A D-vitaminhiány tüneteként felléphet izomgyengeség és izomfájdalom, de hiánya akár szívelégtelenséget is okozhat, és fokozhatja az érelmeszesedés kockázatát. A D-vitamin hiánynak szerepe van immungyengeség, autoimmun betegségek és akár a cukorbetegség kialakulásában is.

Immuntámogató, erősítő hatása miatt mérsékli az influenzás és felső légúti megbetegedések előfordulásának valószínűségét. A D-vitamin segít a depresszió, illetve bizonyos daganatos megbetegedések kialakulásának megelőzésében, és azok kezelésében.

D-vitamin források

A D-vitamin zsírban oldódó vitamin, amelynek legnagyobb része a napfény hatására termelődik a szervezetünkben. Bizonyos esetekben – például vitaminhiány esetén, irodai, otthoni vagy éjszakai műszakban végzett munka esetén, vagy amikor kevés napfény ér minket – azonban más módon is pótolni kell.

A legtöbb D-vitamin a halakban, gombákban, májban, halmáj olajban, tojásban és tejtermékekben található, de kaphatók D-vitaminnal dúsított egyéb élelmiszerek is. Érdemes legalább egy fél órát a szabadban tölteni - a megfelelő távolságot tartva egymástól -, ugyanis a napsugarak is segítenek a D-vitamin termelődésében.

Mikor érdemes D-vitamint szedni, enni?

Egészséges embereknél megfelelő életmóddal és kiegyensúlyozott, változatos táplálkozással, ésszerű napozással, valamint a téli-tavaszi hónapokban D-vitamin-kiegészítéssel megelőzhető a D-vitamin-hiány kialakulása. Törekedni kell a naponta legalább 30 percnyi szabad levegőn való tartózkodásra. Fontos tudni, hogy a bőr nagy D-vitamin-képző kapacitással rendelkezik, amely azonban bizonyos fénymennyiség felett már nem nő tovább. Ősztől tavaszig azért kell pótolni a D-vitamint, mert Magyarország égövi elhelyezkedése miatt ebben az időszakban nem jut a szervezet elegendő napfényhez a D-vitamin szintéziséhez. Felnőtteknek a D-vitamin napi ajánlott bevitele 2000 nemzetközi egység (NE) októbertől márciusig. Fertőző betegségek, menopauza és csontritkulás esetén a napi dózist ajánlott 4000 NE-re emelni.

Ugyanakkor tisztában kell lenni azzal, hogy a D-vitamin túlzott mennyiségének jelentkező tünetei akkor fordulnak elő, ha valaki napi 4000 NE-nél nagyobb adagot szed hosszabb időn keresztül. A nagy dózisú D-vitamin-pótlás előtt érdemes a D-vitamin-szintet laborvizsgálattal ellenőriztetni, és a kezelőorvossal konzultálni a szükségességéről. Túladagolás nem fordul elő étellel bevitt D-vitamin, vagy túl hosszas napfényen való tartózkodás következtében.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mi a legjobb tavaszi fáradság ellen?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

vitaminok

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához