Mit tanácsol a pszichológus a tavaszi szünetre? Ezt ne tegyük a gyerekkel
Engedjük a gyerekeket fellélegezni, lehet egy kicsit lazítani, hiszen pont erről szól a szünet.
Gyarmati Éva gyermekpszichológus szerint a tavaszi szünetben azt kell csinálnia a gyerekeknek, amit egyébként mindig is kellene: játszani, mozogni, mert ezek azok a dolgok, ami a legjobban hiányoznak a mindennapokból – írta az infostart.hu.
Ez az időszak nem a tananyag pótlására való, a tankönyveket csak a szünet utolsó délutánján vegyük elő. A tanulással ne bántsuk most a gyerekeket.
A tavaszi szünet idejére ezeket javasolja a gyerekpszichológus:
- játék a szabadban
- sok mozgás
- esti társasjátékok
- késői ébredések csörgőóra nélkül
- nyugodt reggelik
- rugalmasabb időbeosztás.
A szakember kiemelte a kirándulás fontosságát – a térben mozgás, a tér nyújtotta vizuális élmény fontosságát említette. Fontosnak tartja a különféle labdajátékokat, melyek nemcsak a mozgást, hanem az észlelést is fejlesztik a gyerekeknél, így biztosítva az idegrendszeri harmóniát. Gyarmati Éva szerint olyan játékokat is be kellene csempészni a mindennapokba, mint a falmászás, hintázás, ugrálás, amelyek az egyensúlyérzék fejlesztéséhez járulnak hozzá, mert a gyerekeknek nem csak testnevelési órákra, hanem szabad játékra is szükségük van.
"A tavaszi szünetben lehet egy kicsit lazítani a felkelés vagy a lefekvés időpontján is, sőt kell is, mert nagyon fáradtak a gyerekek, de azért csak egy határon belül. Legyen kényelmesebb a reggel – mint mondjuk egy vasárnap, ne pedig olyan kapkodós, mint egy hétköznap. Nem ébresztőórára kelni, családi reggelit nyugodtan eltölteni, aztán jöhetnek a kalandok" – magyarázta Gyarmati Éva pszichológus.
„Olyan rövid ez a szünet, és annyi érdekességet lehet belevinni” – zárta gondolatait a gyermekpszichológus.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!