Taurin: kiderült, késlelteti az öregedési folyamatokat
A taurin lassította a sejtek öregedését, csökkentette a DNS-károsodást és a gyulladást a legújabb kíséretek során.
Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt a taurinról és annak az öregedésre gyakorolt hatásáról:
"A taurin egy aminoszulfonsav, amely nagy nagy mennyiségben található az emberi szervezetben. Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a taurin koncentrációja a vérben összefüggést mutat bizonyos egészségügyi mutatókkal, de nem ismert, hogy befolyásolja-e az öregedést. Ezen hiány pótlása céljából egy, a Science tudományos lapban megjelent állatkísérletes tanulmány több faj egyedeiben mérte a taurin vérszintjét az öregedés során, és vizsgálta a taurinpótlás hatását az egészségi állapotra és az élettartamra.
A taurin vérszintje az életkor előrehaladtával csökken egerekben, majmokban és emberekben. Annak vizsgálatára, hogy ez a csökkenés hozzájárul-e az öregedéshez, napi egyszeri adagban taurint vagy placebót etettek középkorú, vad típusú nőstény és hím C57Bl/6J egerekkel életük végéig.
A taurinnal táplált mindkét nemű egerek tovább éltek, mint a kontroll állatok. A taurinnal kezelt egerek átlagos élettartama 10-12%-kal, a 28 hónapos korban várható élettartam pedig körülbelül 18-25%-kal nőtt.
Egy ideális öregedésgátló terápia nemcsak az élettartamot, hanem az egészséget, az egészségben eltöltött idő hosszát is javítja. A tanulmány ezért a taurinnal táplált középkorú egerek egészségi állapotát is vizsgálta, és a csontok, az izmok, a hasnyálmirigy, az agy, a zsírszövet, a bélrendszer és az immunrendszer jobb működését mutatta ki, ami az egészségi állapot általános javulását jelzi.
Hasonló hatásokat figyeltek meg majmokban.
Annak ellenőrzésére, hogy a taurin megfigyelt hatásai nem fajspecifikusak, hanem általánosak, a tanulmány azt is vizsgálta, hogy a taurinpótlás növelte-e a férgek és élesztőgombák élettartamát. Bár a taurin nem befolyásolta az egysejtű élesztőgombák élettartamát, megnövelte a többsejtű férgekét.
A taurin kedvezően befolyásolta az öregedés számos jellemzőjét. Lassította a sejtek öregedését, csökkentette a mitokondrium sejtszervecskék működési rendellenességét, csökkentette a DNS-károsodást és a gyulladást.
A taurin bomlástermékeinek elemzése emberekben azt mutatta, hogy az alacsonyabb taurin, hipotaurin és N-acetiltaurin koncentrációk olyan káros egészségi állapotokkal mutatnak összefüggést, mint a fokozott hasi elhízás, a magas vérnyomás, a gyulladás és a 2-es típusú cukorbetegség. Ezenkívül azt találták, hogy a mozgás megnövelte a taurin metabolitok koncentrációját a vérben, ami részben az edzés öregedésgátló hatásának hátterében állhat.
A taurinszint csökken az öregedés során. Ennek a csökkenésnek taurinpótlás révén történő megfordítása javította az egészségi állapotot és az élettartamot egereknél és férgeknél, valamint a majmokra is jótékony hatásokat gyakorolt.
Annak kiderítéséhez, hogy a taurinhiány az emberekben is az öregedés gyorsítója-e, hosszú távú, jól kontrollált taurinpótló vizsgálatokra lenne szükség, amelyek során az egészségi állapotot és az élettartamot mérik."
Olvasta már?
- Mi a hosszan tartó boldogság titka?
- Boldogság: csökkentheti a stroke és a szívinfarktus esélyét
- A magyar szülők több mint fele tudatosnak tartja magát a gyereknevelésben
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!