Ezeket látta már?

Ezért ne hagyja soha, hogy kutyája arcon nyalja!

társállat zoonózis fertőzés kutyanyál

Arcunk nyalogatásával kutyánk szeretetét akarja kifejezni. De jó ötlet, ha hagyjuk neki?

A kutyák számára a nyalogatás természetes viselkedésforma. Amikor a kutya nyalogat, oxitocin és endorfinok szabadulnak fel az agyában. Az endorfinok nyugalmat és relaxációt okoznak – kutyáknál éppúgy, mint az embereknél. A kutyák számos okból nyalogatják az embereket, többek között így kommunikálnak velünk, gondoskodni akarnak rólunk és élvezik a bőrünkből áradó és a ránk ragadt illatokat.

Kérdés azonban, hogy higiénés szempontból mennyire jó ötlet engednünk kutyánknak, hogy az arcunkat meggyalja? Belegondolt már abba, hogy a kutyus mit nyalogat egész nap? Séta közben a földön az ürülékeket, szemetet, saját testét, nemi szerveit. Így már kevésbé tűnik vonzónak a kutyapuszi.

A kutyák az arcnyalást viselkedési válaszként is használják az emberek érzelmi állapotára. A kutyák empatikus lények, képesek felismerni, ha negatív érzések ülnek ki az arcunkra. Egy tanulmány kimutatta, hogy a kutyák gyakrabban nyalják meg az arcunkat, ha dühösek vagyunk.

Ami a kutyanyálban rejlik

A kutyák társasága és szeretete csodákra képes és gyógyítja a lelkünket is. Azonban egyes emberek számára a kutyanyál több kárt okozhat, mint használ.

Akinek legyengült az immunrendszere vagy nyílt sebei vannak, legjobb, ha nem engedi kutyájának, hogy arcon nyalja.

A kutyák szájában számos mikroorganizmus található, amelyek általában nem jelentenek túl nagy veszélyt az ember számára. Ritka esetekben azonban a zoonózisok (fajok között terjedő fertőző betegségek) harapással, nyalással és kamolással kutyáról emberre is átterjedhetnek.

A zoonózisok olyan megbetegedések, amelyek állatok és emberek között terjednek, és fertőző kórokozók – vírusok, baktériumok, paraziták vagy gombák – okozzák. A kórokozók különféle megbetegedéseket okozhatnak mind az emberekben, mind az állatokban.

Vannak olyan ritka esetek is, amikor az emberek súlyosan megbetegednek a kutyanyállal való érintkezés után. Például a Capnocytophaga canimorsus, egy baktérium, amely az egyébként egészséges kutyák és macskák akár háromnegyedének szájában is megtalálható és életveszélyes vérmérgezést okozhat.

Más mikrobák, mint például a Pasteurella multocida, a kutyanyállal való érintkezés útján terjedhetnek, ami súlyos következményekkel járhat, beleértve az agyhártyagyulladást is.

A zoonózisos fertőzések szempontjából veszélyeztetettek a legyengült immunrendszerű emberek, a gyermekek, az idősek és a terhes nők.

A zoonózisok megelőzése

  • Megfelelő kézhigiénia és rendszeres kézmosás: állatok környezetében való tartózkodás után mindig mosson kezet, akkor is, ha nem érintette meg az állatot.
  • Lehetőleg kerülje az állatharapásokat és karmolásokat.

Az ésszerű határokon belül a legtöbb ember számára nem jelent veszélyt, ha hagyja, hogy a kutyája megnyalja. De biztonságunk érdekében érdemes betartani a „számat ne” szabályt.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Elkaphatom a rühességet a kutyától?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

kutya

Forrás: sciencealert
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához