Ezeket látta már?

A kutyánk élete múlhat rajta! Így védekezzünk a szívférgesség ellen

szúnyog szívférgesség dirofilaria kutya macska állatorvos

A kutyák, macskák, vadon élő ragadozók és az emberek is veszélyben vannak.

A szívférgességet a Dirofilaria immitis nevű féreg okozza, mely elterjedt Amerikában, Ausztráliában, Japánban és a mediterrán országokban. A klímaváltozás miatt Magyarországon is jelen van, még olyan állatokban is, amelyek soha nem hagyták el az országot.

A féreg a fejlődéséhez szúnyogokra van szükség, amelyek vérszívás közben fertőzhetik meg az állatokat. A felnőtt férgek kifejlődése 6-8 hónapot vesz igénybe.

A fertőzött kutyák és macskák tüneteit a felnőtt férgek okozzák, amelyek a szívbe vándorolnak: ha túl sok féreg van, akkor elzárhatnak fontos artériákat, és súlyosan károsíthatják a szívet, ami hirtelen halálhoz vezethet.

A szívférgesség érthetően:

Ezek a szívférgesség tünetei

  • kirtelen fellépő, súlyos fokú gyengeség;
  • nehézlégzés;
  • véres vizelet;
  • sárgaság;
  • sokkos állapot.

Ha kevés féreg van a szívben és a tüdőartériában, akkor az úgynevezett idült forma alakul ki, ami fáradékonysággal, ritkább köhögéssel, időnkénti nehézlégzéssel, és lesoványodással jár. Az emberekben nem fejlődik ki felnőtt féreg, de a lárvák vándorlása enyhe vagy súlyos tüneteket okozhat. A betegséget tünetek alapján és vérvizsgálattal lehet diagnosztizálni. A lárvák megkülönböztetése nehéz a bőrférgességet okozó lárváktól, de elérhetők olyan gyorstesztek, amelyek képesek kimutatni a felnőtt férgek jelenlétét, még a tünetmentes állatokból is.

"A szívférgesség esetében még inkább a megelőzésre kell fektetnünk a hangsúlyt, mivel a gyógykezelése komoly veszélyt jelent az állatra. A sok elhullott féreg a vérpályában trombózist okozhat életfontosságú szervekben. A bőrférgességnél alkalmazott, bőrre cseppenthető spot on készítmények hatékonyak a megelőzésre. Ezek alkalmazását a szúnyogok megjelenése előtt egy hónappal érdemes elkezdeni. Létezik olyan tablettás féreghajtó készítmény is, mely hatékonyan képes megakadályozni a lárvák elszaporodását a vérben. Szezonban ezt is havonta kell alkalmazni" – tájékoztatott dr. Szepes Orsolya, a Boxi Állatorvosi Rendelő vezető állatorvosa.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezért ne hagyja soha, hogy kutyája arcon nyalja!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

kisállatok egészsége

Forrás: Boxi Állatorvosi Rendelő
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához