Székrekedés ellen: így egye a szilvát, az eredmény garantált lesz!
A szilva, az aszalt szilva és a szilvalé egyaránt jól ismert székrekedés elleni hashajtó, de egyéb tulajdonságai miatt is kihagyhatatlan a szilvaszezonban!
Nehéz elképzelni a kora őszt szilva nélkül: ehetjük magában, süthetjük süteménybe, készíthetünk belőle levest, a sűrű, utánozhatatlan ízű szilvalekvárról ne is beszéljünk. A szilva, illetve az aszalt szilva azonban az egészségünkre is nagyszerű hatással van.
A szilva az emésztés segítője
A szilva kalóriatartalma viszonylag alacsony, viszont a tápanyagtartalma igen magas, többek között például A-, C-, B-, K-vitamint, káliumot, rezet, mangánt, foszfort és magnéziumot is tartalmaz. Az aszalt szilva tápanyag-összetétele egy kicsit más, mint a friss szilváé, például több kalóriát, szénhidrátot és rostot tartalmaz, emellett pedig B-vitaminokban is némileg gazdagabb.
Ha a szilva egészségügyi hatásairól beszélünk, az emésztésünkre gyakorolt jótékony hatása az, ami a legtöbb embernek elsőre eszébe jut. A szilva, az aszalt szilva és a szilvalé egyaránt jól ismert székrekedés ellen. Ez a tulajdonságuk főként a bennük található rostoknak köszönhető: a rostok segítenek megnövelni a széklet térfogatát, serkentik a bélmozgásokat, így a salakanyagok gyorsabban, könnyebben távozhatnak a szervezetünkből.
Szilva-cukoralkohol: ezért használja, ha hashajtó kell
Az aszalt szilvában, illetve a szilvalében emellett úgynevezett szorbitol is található: ez a cukoralkohol természetes hashajtó. A szakemberek szerint a szilva és az aszalt szilva az egyik legjobb természetes székrekedés elleni, hashajtó szer, például a psylliummal (útifű maghéjjal) összehasonlítva. Fontos azonban tudni, hogy a túl sok aszalt szilva egyszerre hasmenést és hasi görcsöket is okozhat!
Polifenolokban, antioxidánsokban gazdag
A szilva, illetve az aszalt szilva gazdag úgynevezett polifenolokban, antioxidánsokban, vagyis olyan anyagokban, melyek védik a sejtjeinket az oxidatív stressz okozta károsodásoktól. A szilvában található fitonutriensek jótékonyan hatnak a szívre és a vérerekre, enyhítik a gyulladásokat is.
Kutatások szerint a szilva rendszeres fogyasztása csökkenti a csontritkulás kialakulásának rizikóját, sőt a már kialakult mozgásszervi problémákon is képes segíteni.
Magas vérnyomás, magas koleszterin
Azoknak is érdemes rendszeresen szilvát enni, akinek magas a vérnyomása vagy a koleszterinszintje. A naponta fogyasztott friss vagy aszalt szilva, esetleg szilvalé egyaránt hozzájárulhat az értékek normalizálásához.
Olvasta már?
- Visszatérő hasfájás: ezek a betegségek okozhatják
- Miért fáj a has jobb oldala? Ezek lehetnek az okok
- Görcsös hasfájás - ebben az esetben forduljon orvoshoz
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!