Ezeket látta már?

Ha szokott ilyet használni a szappanozáshoz, ne tegye! Az orvos elmondja, hogy miért

szappanozás, használ, ne, orvos, miért, szivacs, luffa

Azt is elárulta, hogy ehelyett mit használjon a tisztálkodáshoz a zuhany alatt.

Sokunk számára a zuhanyozás és a fürdés nem csupán a személyes higiéniáról szól, hanem az öngondoskodásról, a nyugalomról, az ellazulásról és a lelkünk ápolásáról. Szinte nincs is olyan ember, akinek ne esne jól egy fárasztó nap után hosszabban a zuhany alatt állnia vagy a fürdőkádban elfeküdnie.

Ami a tisztálkodást illeti: nem csak különböző típusú, színű, illatú, állagú tusfürdők és szappanok kaphatóak a boltok polcain, hanem már megannyi szivacs, mosdókendő-és kesztyű is. De ezek használata vajon mennyire biztonságos?

Szivacsok és luffa: igen vagy nem?

Igen sokan vannak, akik a tisztálkodás során különböző szivacsokat, luffát használnak. Ennek elsődleges oka legtöbbször az, hogy ezek segítik az elhalt hámsejtek eltávolítását, így bőrünk széppé és simává válik. Ám Dr. Divya Shokeen, a kaliforniai Manhattan Beach Ocean Skin & Vein Institute alapítója nem győzi felívni az emberek figyelmét ezek veszélyeire.

Elmagyarázta, hogy ha luffát vagy bármilyen szivacsot használunk a szappanozáshoz, azzal felboríthatjuk bőrünk természetes, olajosabb, savasabb köpenyrétegét, amely védelmet biztosít a transzepidermális vízveszteséggel szemben, valamint távol tartja a káros baktériumokat és egyéb kórokozókat.

- Ha rendszeresen dörzsöli magát ezekkel, sok elhalt hámsejtet is eltávolíthat, amelyek valójában még nem állnak készen a leválásra – mondta Dr. Shokeen. - Amennyiben ez mégis megtörténik, azzal megsérti a bőr felső rétegét, ami fokozottabb vízveszteséget tesz lehetővé.

A bőre tehát meglehet, hogy simábbnak és egészségesebbnek tűnik elsőre, ám ezzel csak a dehidratációjához járul hozzá hosszú távon.

Vigyázat, fertőzésveszély!

Ezen kívül van még egy ok arra, hogy inkább mellőzze ezen eszközök használatát: ez pedig nem más, mint a nagyobb fertőzésveszély. Ugyanis a szivacsok remek lakhelyet kínálnak a penésznek és a kórokozóknak.

A bőrgyógyászok nagy része ezen a véleményen van és lényegében soha nem javasolják a szivacs vagy luffa használatát. Nem alkalmasak hámlasztásra, nem száradnak jól, ráadásul olyan mikrobák otthonává válhatnak, amelyek fertőzést okozhatnak a bőrön.

Amennyiben elhalt hámsejtek, a bőrről odakerülő olajok jutnak ezek nedves és sötét zugaiba, az sajnos a kórokozóknak egy nagyszerű lakoma és ideális a szaporodásukhoz.

Elég egy kis sérülés, vágás és könnyen bejuthatnak a bőrébe a káros mikroorganizmusok.

Ezt javasolja helyette az orvos

Dr. Shokeen szerint van egy remek eszköz, melyet ő és a legtöbb bőrgyógyász a legjobbnak talál a tisztálkodáshoz: ez a kezünk. Véleménye szerint a megfelelő mosakodáshoz nem kell más. Amennyiben el szeretné távolítani az elhalt hámsejteket, arra a célra léteznek kíméletes bőrradírok, melyek hatékony segítséget nyújtanak ebben. A durva szemcséseket kerülje, hiszen azzal ugyanúgy megsértheti a bőrét!

Létezik még a szivacsoknak egy új generációja: a szilikon szivacsok. Ezek már jobbak a hagyományos típusoknál, mivel kevesebb helyen tudnak ekkor elrejtőzni a kórokozók, ráadásul kevésbé durvák a bőrhöz és egyszerűen tisztíthatóak, így higiénikusabbak.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Az antibakteráliás szappanok árnyoldalai: amikről nem hallunk sokat

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

bőrápolás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához