Ezekkel számoljon, ha túl sok cukrot fogyaszt - a hangulatának sem tesz jót a rengeteg nassolnivaló
Édesszájúaknak kötelező elolvasni!
Még azok is túl sok cukrot fogyasztanak, akik egyébként egészségesen táplálkoznak és nem tömik magukat "üres kalóriákkal". Sok ételben, például a gyümölcsökben nagyobb mennyiségben találhatóak természetes cukrok, és a boltban kapható élelmiszerek nagy része szintén tartalmaz hozzáadott cukrot – időnként meglepően sokat.
A nemzetközi ajánlások szerint a naponta elfogyasztott kalóriamennyiség 10 százaléka lehet cukor, ennél nagyobb mennyiség ugyanis jelentősen (közvetlenül vagy közvetetten) növeli jó néhány betegség kialakulásának rizikóját. Ez nagyjából 10-12 teáskanálnyi, azaz kb. 50 gramm cukornak felel meg, ez azonban csak leírva nagy mennyiség. Egy doboz szénsavas üdítőben vagy energiaitalban, sőt még egy pohár gyümölcslében is ennek a fele van, és rengeteg cukrot tartalmaznak az egészségesnek tartott gyümölcsjoghurtok és müzliszeletek. A legtöbben tehát a javasoltnál jóval több cukrot fogyasztunk naponta, még úgy is, hogy édességet nem eszünk.
A cukortól vagyok rosszul?
A magas cukorfogyasztás hosszú távon számos egészségügyi problémához vezethet. Az egyik legjelentősebb következmény az elhízás, amely igen sok betegség kockázatát megnöveli. Emellett a cukor több hormon működésére is hatással lehet, aminek következtében gyakran már rövid időn belül újra éhségérzetünk támadhat, még akkor is, ha alig fél órája fogyasztottunk el egy jó nagy péksüteményt vagy csokoládét.
A túlzott cukorfogyasztás hozzájárulhat a diabétesz, a májproblémák és a metabolikus szindróma kialakulásához. Fontos megjegyezni, hogy a cukorfogyasztásra érzékeny egyének is gyakran rosszullétet tapasztalhatnak, még akkor is, ha a krónikus betegségek kialakulásának kockázata nem ijeszti meg őket.
Kellemetlen szájszagot is okozhat
Már gyermekkorunkban, az óvodai tanulmányaink során is megtanulhattuk, hogy a túlzott cukorfogyasztás káros hatással van a fogainkra. Azonban a cukor nem csupán szuvasodást okoz: nagyszerű tápanyagforrást biztosít a szánkban található baktériumok számára, amelyek ínygyulladást és ínyvérzést idézhetnek elő, sőt, akár a kellemetlen szájszag kialakulásához is hozzájárulhatnak. Amennyiben észrevesszük, hogy egyre több problémánk akad fogainkkal, vagy ha partnerünk ritkábban lepi meg minket egy érzéki csókkal, érdemes csökkentenünk a fogyasztott cukor mennyiségét, miközben természetesen fogorvosi konzultációt is javasolt igénybe vennünk.
Hosszú távon nem leszünk tőle boldogabbak
Bár széles körben elterjedt nézet, hogy a csokoládé és egyéb édességek kis "boldogságbombák," valójában a túlzott cukorfogyasztás nem növeli tartósan a hangulatunkat, sőt inkább ellenkező hatást vált ki. A túl sok cukorfogyasztástól ingerlékenyek, nyugtalanok vagy éppen letargikusak lehetünk. A cukorban gazdag ételek rövid távon ugyan feldobottságot, eufóriát eredményezhetnek, ám ez az állapot gyorsan megszűnik, és utána gyakran még rosszabb kedvünk lesz. Ha úgy érezzük, hogy hangulatunk folyvást ingadozik, vagy mások is észreveszik ezt rajtunk, érdemes kevesebb cukros ételt és üdítőt fogyasztanunk!
Fáradtságot is okozhat
Ha állandóan fáradtnak és kimerültnek érezzük magunkat, nehezen koncentrálunk, vagy úgy érezzük, hogy memóriánk nem működik megfelelően, szintén tanácsos csökkenteni a cukros ételek és italok fogyasztását. Bár a cukorban gazdag ételek rövid időre energiát adhatnak, ezen energiahullámot hamar kimerültség követi. Emellett a cukros ételek rendszerint kevés, a szervezet számára értékes tápanyagot – például vitaminokat és ásványi anyagokat – tartalmaznak, ezek hiánya pedig szintén hozzájárulhat a fáradtsághoz és gyengeséghez.
Összegezve
- A túlzott cukorfogyasztás hatással lehet a hangulatunkra: ingerlékenységet, nyugtalanságot és koncentrációs problémákat is okozhat.
- A cukros ételek rövid távon energiát adhatnak, de hosszú távon kimerültséget és fáradtságot okozhatnak.
- A javasolt napi cukorfogyasztás mennyiségét sokan túllépik.
- Túlzott cukorfogyasztás hozzájárulhat az elhízás, diabétesz és metabolikus szindróma kialakulásához.
- A cukorra érzékenyek gyakran tapasztalhatnak rosszullétet cukros ételek fogyasztása után.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Döbbenetes változások: erre számíthat, amint lemond a cukorról