Ez lehetett a dédi bejgli receptjében a titok, amitől mindig jól sikerült!
A nagyik néha "elfelejtenek" leírni egy-két fontos trükköt. Ez az összetevő biztosan benne volt, mehet is a karácsonyi bevásrlólistára. Sőt, megér egy főpróbát is a recept még karácsony előtt.
A receptek többsége margarint vagy vajat javasol a tésztához, csakhogy a bejgli zsírral is elkészíthető, ráadásul könnyebb, rugalmasabb lesz a sütemény, és több napig marad friss.
A zsír szó hallatán valószínűleg nem az egészséges táplálkozás jut az eszünkbe. A zsírok, olajok az egyik leginkább félreértelmezett tápanyagcsoport, melyekről évtizedek óta tévhitek és féligazságok keringenek a köztudatban. Szemléletváltás szükséges ezen a területen, és tudatosítani kell mindenkiben, hogy egyes zsírok fogyasztása elengedhetetlen az egészség megtartásához, míg mások szigorúan kerülendők.
A mérték a lényeg
Szervezetünk számára a zsírok esszenciális tápanyagok. Nem mindegy azonban, hogy ezeket milyen forrásból vesszük magunkhoz. A zsírok elengedhetetlenek, többek között, az idegeket körbevevő védő, szigetelő hatású velőshüvely felépítéséhez, vagy egyes hormonok előállításához. Nélkülük nem lenne energiánk, képtelenek lennénk gondolkodni, koordinálni a mozdulatainkat. Fontos tehát, az egészséges forrásokból származó, megfelelő napi zsiradékbevitel.
Mitől lesz finom, foszlós és repedésmentes a bejgli tésztája?
A bejgli tésztájához a legtöbb recept szerint liszt, tojás, cukor, tej, esetleg tejszín vagy tejföl, vaj és élesztő szükséges. A lényeg mindenképpen az, hogy rugalmas, jó állagú tészta legyen az eredmény. A bejgli tésztát az összeállítás után érdemes a hűtőben pihentetni, sőt, az sem baj, ha egy éjszakán át a hűtőben marad, és csak másnap dolgozunk vele tovább. Ha először készíti, vagy új recept szerint süt, megéri egy főpróbát tartani a nagy családi ünnep, karácsony előtt!
Miért reped szét a bejgli?
- A legfontosabb, hogy az arányosan elosztott tölteléket jól tekerjük fel. Ne legyen se túl laza, se túl szoros.
- A repedés a sütés közben keletkezett hőtől következik be, így alaposan szurkáljuk meg húsvillával oldalról és fentről.
- Bányász Attila pékmester szerint a titok része az is, hogy a tésztát sokáig kell pihentetni, a töltelék pedig nem lehet nedves, az abból kiáradó gőz ugyanis megrepeszti a tésztát.
- Ne állítsa túl forróra a sütés kezdetén a sütőt, mert akkor hirtelen kéreg keletkezik a bejgli külső rétegén, és a gőz megrepeszti.
- Bánjon óvatosan a tésztával töltés és feltekerés közben is, nehogy megsérüljön, megszakadjon valahol.
- A "szurkálás" azután történjen, hogy lekente tojással a tekercsünk tetejét, különben eltömíti a tojás a lyukakat, és ez ugyanúgy repedésekhez vezet.
Így lesz márványos a bejgli
- A feltekert bejgliket lekenjük 1db felvert tojássárgájával. Legyen alapos, kenje le mindenhol a tésztát,, ez ugyanis a kulcsa a márványos bejglinek.
- Helyezze hűtőbe helyezzük a bejgliket és addig hagyja ott, amíg teljesen meg nem szárad a sárgája.
- Amikor az ujja érintésre már nem tapad, akkor vegye ki a hűtőből.
- 2db tojásfehérjét villával verjen fel, majd alaposan kenje le a bejgliket.
- Hagyja, hogy a fehérje szobahőmérsékleten megszáradjon rajta.
- Ezt követően tegye a bejgliket az előmelegített sütőbe.
A tökéletes bejgli receptje a nagyi tanácsa szerint
Bejgli hozzávalók:
- 1 kg liszt
- 28 dkg zsír
- 15 dkg cukor
- 2 dl tej
- 1 dkg élesztő
- 1 tk só
- 1 egész tojás
A bejgli elkészítése:
- Keverje össze a lisztet a sót, és addja hozzá a zsírt.
- A következő hozzávalók mehetnek bele ezután: morzsolt élesztő, cukor, tej , tojás.
- Alaposan gyúrja össze, majd hagyja pihenni a tésztát. 2-3 óra is elég lehet neki, de akár egy egész éjszakán át is aludhat egyet.
- Ossza a tésztát hat részre.
- Formázzon belőle gombócokat.
- Nyújtsa ki téglalap alakúra a gombócokat, ügyelve rá, hogy vékonyak legyenek. Ne lisztezzük meg a deszkát, különben nem lesz fényes a bejgli teteje!
- Töltse meg a tésztlapokat ízlés szerint mákkal, dióval, gesztenyével, és tekerje fel.
- A megtöltött és feltekert bejgliket helyezze egymás mellé kellő távolsággal egy sütőpapírral bélelt tepsibe. A bejglik tetejét kenje meg tojással, és hagyja fél órán keresztül kelni.
- Végül szurkálja meg húsvillával, vagy egyszerű villával a bejglik tetejét, oldalát és akár az alját is, és 180 C-fokos sütőben 45 perc alatt süsse aranybarnára.
Bejgli töltelékek
Hozzávalók diótöltelékhez:
- 50 g mazsola
- 3 ek. rum
- 200 g darált dió
- 150 g porcukor
- 1 tasak (10 g) bourbon vaníliás cukor
- 1 citrom vagy narancs reszelt héja
- 1/2 kk. őrölt fahéj
- 1 dl tej
- 2-3 ek. zsemlemorzsa
Hozzávalók máktöltelékhez:
- 50 g mazsola
- 3 ek. rum
- 200 g darált mák
- 150 g porcukor
- 1 tasak (10 g) bourbon vaníliás cukor
- 1 citrom reszelt héja
- 1/4 kk. őrölt szegfűszeg
- 1 dl víz
- 3-4 ek. citromlé
- 2 ek. baracklekvár
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!