A reflux nem szimpla gyomorégés: kezelés nélkül súlyos szövődményekkel járhat
Ha valaha is volt gyomorégése, tudja, hogy a kellemetlen égő érzés a mellkasában és a torkában nem szórakoztató tünet. Ráadásul, ha nem kezelik, egy sor szövődményt okozhat.
Bárkinél előfordulhat, hogy egy kiadós étkezés után ég, fáj a gyomra, de akinél reflux vetegség áll a gyomorégés hátterében (GERD – gastroesophagal reflux disease), és kezelés nélkül marad, egy sor szövődmény kialakulását kockáztatja. Így hát akinek gyakran, vagy hosszabb ideig ég a gyomra (heti két alkalommal rendszeresen), mielőbb keresse fel orvosát. Az alábbiakban ismertetjük, miért ne hanyagolja el a tüneteit.
Rekedtség, torokfájás
A GERD legfőbb tünete a gyomorégés, de ez nem minden betegnél jelentkezik, előfordulhatnak nehezebben felismerhető tünetek is, mint a
- rekedtség
- megváltozott beszédhang
- krónikus köhögés, állnadó köhögési inger
- gombócérzés a torokban
Légzészavarok
Ha a gyomorből visszaáramló gyomorsav a légcsőbe kerül, súlyosbodhatnak az asztma tünetei, és tüdőgyulladás is felléphet. A tüdő érintettsége nélkül is kialakulhat azonban légszomj, nehézlégzés. A kezelés kétélű fegyver, ugyanis a GERD-re szedett gyógyszerek fokozhatják a tüdőgyulladás kockázatát. A reflux kezelésénél mindenképp nézessük meg a tüdőfunkciónkat is.
Mit jelez a vér a székletben? Így deríthető ki, hogy mi a baj >>
Fogromlás
Reflux esetén a gyomor és a szájüreg között lévő nyelőcső alsó záróizma nem zár rendesen, a gyomorsav bejut a nyelőcsőbe, felmarja annak nyálkahártyáját, de eljuthat a szájüregbe, ahol kárt tesz a fogakban és a száj nyálkahártyáján is. A gyomorsav és az emésztőnedvek gyakran kikezdik a fogzománcot, és felgyorsulhat a fogak romlása.
A reflux betegségben szenvedőknek fokozott figyelmet kell fordítani a helyes és rendszeres fogápolásra, szájápolásra.
- Ajánlott a fluoridtartalmú fogkrém és savmegkötő öblögetők használata,
- heti fluorid gél alkalmazása,
- tilos fehérítő fogkrémmel fogat mosniuk,
- kerülendők a savas ételek fogyasztása (gyümölcslevek, cola, szénsavas, alkoholos italok, egyes gyümölcsök, C-vitamin rágótabletta).
Nyelőcsőgyulladás
GERD-nél az étel, a gyomorsav és az emésztőnedvek visszafolynak a nyelőcsőbe, ami idővel helyi izgalmat, duzzanatot, nyelőcsőgyulladást okoz. Már néhány hétig tartó savas ráhatástól is begyulladhat a nyelőcső, ami nagyon kényelmetlen, sőt, fájdalmas, és további felmaródásnak teszi ki a nyelőcsövet.
Nyelőcsőszűkület
Ha a gyulladás elhúzódik, a kialakult hegszövet beszűkítheti a nyelőcsövet. A nyelés ilyenkor nehezen megy, fájdalommal jár. A nagyobb ételdarabok akár meg is akadhatnak a nyelőcsőben, és csak endoszkópos eljárással távolíthatók el. Fennáll a fulladás veszélye, a beteg lefogy. A nyelőcsőszűkületet tágítással kezelik.
Nyelőcsőfekély
A gyomorsav marja a nyelőcső nyálkahártyáját, ami fekélyesedéshez vezethet. Ha véres a széklet, vagy a beteg vért hány, azonnal keressük fel az orvost, aki endoszkópos vizsgálattal megállapíthatja a fekély meglétét és megfelelően kezeli.
Barrett-nyelőcső
Ha sok éven át kezeletlen marad a reflux-betegség, az állandó savas behatásra rákmegelőző állapot jöhet létre, ez a Barrett-nyelőcső. Ilyenkor a nyelőcső alsó szakaszának hámszerkezete olyan irányban változik, hogy jelentősen megnő a nyelőcsőrák kialakulásának kockázata. Nincsenek önálló tünetei, endoszkópos vizsgálattal deríthető ki. A refluxos betegek egy kis részénél nyelőcsőrák alakulhat ki. Mindenképpen keressük fel az orvost, ha rendszeresen és hosszabb ideig ég a gyomrunk, ha a tüneteink rosszabbodnak, vagy új tünetek jelennek meg.
Nyelőcsőrák
Savas reflux tartós fennállása nem drámaian, de észrevehetően fokozza rosszindulatú daganat kialakulásának esélyét. A kezeletlen reflux-betegség súlyos esetben rákhoz vezethet. 2010-ben az Egyesült Államokban 16 640 új esetet diagnosztizáltak. A legfőbb kockázati tényezők a dohányzás, az alkoholizálás, a helytelen étkezés és a krónikus reflux-betegség. A tünetek súlycsökkenés, nyelési nehézség, vérzés voltak - 50 éves kor felett a gyomorégésre panaszkodók feltétlenül forduljanak orvoshoz!
A savas reflux kivizsgálása
Jellegzetes tünetek esetén nincs szükség speciális vizsgálatokra, az orvos már az elmondott panaszok alapján valószínűsíti, hogy a háttérben savas reflux, illetve a reflux okozta nyelőcsőgyulladás húzódhat meg.
További vizsgálatokra lehet azonban szükség, ha a tünetek súlyosak, a megkezdett kezelés ellenére sem javulnak, illetve felvetik más betegség lehetőségét is. Ilyen esetekben az alábbi vizsgálatok jönnek szóba a panaszok eredetének felderítésére:
- Gyomortükrözés. A savas reflux részletesebb kivizsgálásában leggyakrabban végzett vizsgálat. Vékony, hajlékony csövet (endoszkópot) vezetnek le a szájon és a nyelőcsövön át a gyomorba. Az endoszkóp fényforrással van ellátva, melynek segítségével közvetlenül szemügyre vehető a nyelőcső és a gyomor nyálkahártyájának állapota, észrevehetők a kifekélyesedés vagy a nyálkahártya-gyulladás egyéb jelei. Nem zárja ki a savas reflux lehetőségét, ha a gyomortükrözés során a nyálkahártya épnek tűnik.
- A nyelőcső savasságának vizsgálata. A nyelőcsőben uralkodó pH-érték meghatározása alapján valószínűsíthető, hogy fennáll-e savas reflux, vagy sem.
- Egyéb tesztek Ezekre általában akkor van szükség, ha felmerül, hogy a savas reflux következtében szövődmény alakult ki, vagy a tünetek hátterében más betegség áll. Szóba jöhet pl. mellkasi röntgenvizsgálat vagy EKG elvégzése.
Hogyan kezelhető a savas reflux?
A savas reflux okozta tünetek az életmód megváltoztatásával is enyhíthetők, erről később lesz szó. A savas reflux kezelésében alkalmazott gyógyszerek célja a savhatás enyhítése.
- Savkötő szerek. Ezek lúgos vegyhatású folyadékok vagy tabletták, melyek a savat megkötik, közömbösítik. E szerek között vannak vény nélkül kapható és csak orvosi vényre hozzáférhető készítmények egyaránt.
- Savtermelést csökkentő szerek. Két fő csoportjuk az ún. protonpumpagátlók és a hisztamin (H2) receptor blokkoló szerek. A két gyógyszercsoport eltérő mechanizmussal hat ugyan, de a végeredmény mindkét esetben a gyomor savtermelésének csökkenése. Átlagos esetben az orvos először protonpumpagátlóval próbálkozik, és ha nem ér célt, áttér H2-receptor-blokkolóra.
- Prokinetikus szerek. Ezek a savas reflux terápiájában alkalmazott gyógyszerek harmadik nagy csoportját képezik, a gyomorürülés gyorsításával hatnak. A savas reflux eseteiben ritkábban adott szerek különösen akkor lehetnek jó hatásúak, ha a kórállapotot jelentős puffadás vagy állandó böfögés kíséri.
- Műtéti eljárások. Súlyos esetekben, amikor már minden gyógyszeres kezelés csődöt mond, szóba jöhet műtét végzése is. A nyelőcső és a gyomor közötti záróizmot erre alkalmas sebészeti technikával „megerősítik”, szűkítik, ezzel helyreállítva a körkörös izom zárófunkcióját. Másik módszer apró mágneses eszköz bevezetése a nyelőcső alsó szakaszába. Az eszköz nem akadályozza a nyelést, de meggátolja a savas gyomortartalom visszajutását a nyelőcsőbe.
Összegzés
- A gyomorégés komoly szövődményeket okozhat, ha nem kezelik.
- A gyomorégés hátterében álló GERD esetén fokozott figyelmet kell fordítani a tünetekre és időben kezelni kell.
- A refluxbetegség okozhat asztmás tüneteket, tüdőgyulladást és ronthatja a fogak állapotát.
- A gyomorsav bejutása a nyelőcsőbe gyulladást és komoly károkat okozhat.
- Kezeletlen reflux hatására kialakulhat nyelőcsőszűkületet, fekélyt és akár rákmegelőző állapotot is.
Olvasta már?
- Köhögés, torokfájás, fülgyulladás? Reflux is okozhatja
- Reflux, torokfájás: ha ezt is tapasztalja mellé, hívjon orvost
- Reflux miatt is érezhet gombócot a torkában - így járhat a végére
- Sokszor náthás? Nem csak megfázás, reflux is okozhatja
- Kiújuló arcüreggyulladás: orrpolip és reflux is lehet az oka
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!