Ezeket látta már?

Reggeli titok: így enyhítheti a refluxot és gyomorégést édesgyökérrel!

reflux, gyomorégés, oka sok sav jele, édesgyökér hatása

Maró fájdalom a mellkasban vagy éppen a nyelőcsőben: ijesztő, de van rá egy természetes segítség - akár a kedvenc napindító teája is lehet belőle!

Magyarországon a felmérések szerint a lakosság közel fele időnként vagy rendszeresen megtapasztalja a savas visszafolyás (reflux) okozta tüneteket. Oka, hogy a nyelőcső-gyomor határon az izmok nem zárnak tökéletesen, emiatt a gyomorsavval elkeveredett gyomortartalom visszanyomódik a nyelőcsőbe és károsítja annak nyálkahártyáját.

A kiadós étkezések, a túlsúly, rossz étkezési szokások, mind-mind fokozzák a tünetek megjelenését. Ráadásul az éjszaka jelentkező gyomorsavirritáció a nyelőcsőben sokszor alattomosan, lassan végzi romboló tevékenységét. Amennyiben a tünetek gyakran ismétlődnek és hosszú ideje jelentkeznek mindenképpen szükséges segítség.

Az édesgyökér hatásai

Kutatások szerint a nyelőcső és a gyomor nyálkahártyáinak egészséges működését egy természetes növényi anyaggal védeni lehet, amely képes a nyálkahártyák normál vastagodását elősegíteni.

Az édesgyökér jót tesz a már felsebzett, kimart nyálkahártyának, nyugtatja a gyomrot. Segítségül hívhatjuk mellé az emésztést segítő, puffadást csökkentő gyógynövényeket is, mint amilyen a kamilla.

A Glycyrrhiza glabra, magyarul édesgyökér, valódi vagy indiai édesgyökér (nem azonos a közismert orvosi édesgyökérrel) flavonoid hatóanyagai a nyállal összekeveredve bevonják a nyelőcső hámszövetét, segítik a normál mennyiségű nyálkaképződést, amely szerepet játszik a helyi savasság semlegesítésében, valamint segítik a gyulladásgátló prosztaglandin egészséges lokális termelődését.

A növény fő hatóanyagának, a glicirrizinnek köszönhetően jó köptető, nyálkaoldó és köhögéscsillapító, de alkalmazzák simaizom-görcsoldásra is. Kedvező gyulladáscsökkentő hatást fejt ki gyomornyálkahártya-gyulladás, gyomorsavtúltengés okozta nyálkahártya-sérülések esetén. Gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatása miatt gyomor- és nyombélfekély kezelésében, ezen kívül erősen édes íze miatt ízjavítóként használják.

Az édesgyökér a medvecukor vagy bocskorszíj néven ismert édesség ízesítőanyaga. Felhasználják még a barna sör színezésére, különböző likőrök (például a pastis) ízesítésére, illetve az emésztést serkentő gyógytea készítésére is.

Gyógyászati célú drogja a gyöktörzse, gyökerei és tarackja. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben szerepel. Otthon néhány perces főzéssel készíthetünk a szárított drogból gyógyteát vagy édesgyökér-kivonatot fogyasztva csökkenthetjük a reflux tüneteit. Tartósan nem javasolt fogyasztani szív-érrendszeri problémák, magas vérnyomás vagy vesebetegség esetén.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Reflux, torokfájás: ha ezt is tapasztalja mellé, hívjon orvost

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

reflux

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához