Ezeket látta már?

Prosztatarák: 5 dolog, amivel csökkentheti a kialakulás esélyét

prosztatarák tumor daganat ellen otthon

A prosztatarák esetek legnagyobb részében az 50 évesnél idősebbeknél alakul ki, és egyes kutatások szerint a 80 éves férfiak háromnegyede érintett lehet.

A prosztatadaganat diagnosztizálása

A prosztatadaganat meglehetősen gyakori betegség, és bár a legtöbb esetben jól kezelhető, még így is számos férfi halálát okozza, különösen azért, mert a kezdeti időszakban nem jár együtt komolyabb (vagy egyértelmű) tünetekkel, fájdalmakat, kellemetlenségeket csak előrehaladottabb stádiumban okoz. Az is megnehezítheti a diagnózist, illetve a megfelelő terápia meghatározását, hogy a tünetek más betegségekre is utalhatnak, a jóindulatú prosztata-megnagyobbodástól a húgyúti fertőzésekig.

Milyen tünetek jelezhetnek prosztatadaganatot?

A prosztatadaganat általában lassan növekszik, így az is előfordulhat, hogy éveken keresztül nem jelentkezik semmilyen tünet. A kellemetlen, esetleg fájdalmas tünetek gyakran csak akkor érezhetőek, ha a daganat akkorára növekszik, hogy nyomni, irritálni kezdi a húgycsövet vagy akár a húgyhólyagot. A legfontosabb tünet éppen ezért a vizeletürítési szokások megváltozása, például a nehézkes vizeletürítés, a gyakori vizelési inger (különösen éjjelente), a vizeletürítést kísérő égő, csípő érzés vagy fájdalom, a vizeletcsepegés vagy az inkontinencia, valamint annak az érzése, mintha nem tudnánk teljesen kiüríteni a húgyhólyagot.

Mivel a prosztatának nagy szerepe van az egészséges szexuális funkciókban is, a prosztata betegsége szexuális problémákat is okozhat, a merevedési zavaroktól a fájdalmas ejakuláción keresztül a libidó csökkenéséig (ez pedig az önbecsülésre, önértékelésre is kihathat, sőt párkapcsolati gondokhoz is vezethet).

A legtöbb daganatos betegségnek, így a prosztataráknak is lehet kísérő tünete a megmagyarázhatatlan testsúlycsökkenés, a fáradékonyság, a vérszegénység is. A prosztatadaganat áttéteket is képezhet, erre utaló tünetek lehetnek a csontfájdalom, az állandó hát-, derék- vagy medencetájéki fájdalom is.

Kiket veszélyeztet a prosztatadaganat?

Bár a prosztatadaganat tünetei nem egyértelműek, jó néhány olyan tényező van, mely növelheti a betegség rizikóját – így ezek ismerete is segítheti a diagnózist. A prosztatarák az esetek legnagyobb részében (98-99 százalékában) az 50 évesnél idősebb férfiakat érinti, 45 év alattiaknál rendkívül ritka.

A legtöbb beteg 70 év körüli, amikor megállapítják nála a prosztatarákot. A családi "halmozódás" is megfigyelhető: azoknál az uraknál, akik családjában (pl. az édesapjuknál vagy testvérüknél) már előfordult a betegség, jelentősen megnő a kockázat. Növelheti a daganat kialakulásának kockázatát az elhízás, a krónikusan alacsony D-vitamin-szint, a mozgásszegény életmód is.

Prosztatarák megelőzés: íme az 5 legjobb tanács

A prosztatarák megelőzésében, kezelésében az életmód egyes elemei és a tudatosság is fontos szerepet játszanak. Mit tehetnek tehát a férfiak a megelőzéséért, a korai felismerésért és a gyógyulásért?

1. Felelősségteljes partnerkapcsolat

A gyakori partnerváltás (főként védekezés nélkül) komoly rizikófaktor, hiszen még orális szex során is kerülhetnek gyulladást okozó baktériumok a húgycsőbe.

2. Rendszeres fizikai aktivitás

A rendszeres mozgás sokféle daganatos betegség megelőzésében játszik szerepet, a kezelés előtt vagy a kezelés után rendszeres fizikai aktivitást végző daganatos betegeknek pedig 40%-kal nő a túlélési esélye a nem mozgó betegekéhez képest. A prosztatabeteg férfiak számára a medencefenék izmait a tervezett műtét vagy sugárkezelés előtt is érdemes célzottan edzeni, mert ez a beavatkozás utáni rehabilitációt is gyorsíthatja.

3. Étrendbeli tudatosság

A fő irányelvek közé tartozik az alkohol, főként a tömény szeszek kerülése, a csípős, fűszeres ételek visszaszorítása, a telítetlen zsírsavak beillesztése az étrendbe, főként olajos magvak és tengeri hal formájában. Közismertek a tökmag és a kisvirágú füzike jótékony hatásai.

4. A prosztata rendszeres kiürítése

Az aktív nemi élet kifejezetten terápiás hatású.

5. Évenkénti urológiai szűrés

A szűrés fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni. A korai diagnózis életet menthet a prosztatarák esetében is.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Prosztatarák: ezért vegye komolyan az urológus tanácsait!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

prosztatarák

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához