Paleolit diéta: kiderült, megkérdőjelezhető az étrend összetétele
Egy új tanulmány eredményei alapján a vadászó-gyűjtögető törzsek táplálékai széles skálán mozognak, ami megkérdőjelezi "standard" paleolit étkezést.
Dobson Szabolcs gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt a paleo étrend hatásairól:
"Paleo étrend: történelmileg és a jelenkori vadászó-gyűjtögető törzseket nézve zömmel igazolatlan feltételezések és városi aszfaltmesék gyűjteménye
A paleo étrend erősen befolyásolta a mezőgazdaság kialakulása előtti táplálkozásról alkotott képet. Ez az étrend fehérjék esetében 19-35% közötti, a szénhidrátok esetében 22-40% közötti, a zsírok esetében pedig 28-47% közötti kalória-arányt javasol. Ezenkívül tiltja a hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszerek, például tejtermékek, gabonafélék, hüvelyesek és szénhidrátban gazdag növényi táplálékok fogyasztását.
A paleolit étrend valóságalapja bizonytalan, egyes feltételezéseit megkérdőjelezik a régészeti bizonyítékok és az elméleti megfontolások.
Egy új tanulmányban a kutatók felmérték a vadászó-gyűjtögető életmódot folytató jelenlegi törzsek étrendjei közötti eltérés mértékét. Kiértékelték a vadászó-gyűjtögető emberek étrendjére vonatkozóan rendelkezésre álló adatokat, beleértve a mézre, az állati és növényi eredetű élelmiszerek fogyasztására meglévő információkat,
A kutatók 15 néprajzi tanulmányból dolgoztak, amelyeket 11 országban élő trópusi vadászó-gyűjtögető törzsről tettek közzé,
A vadászó-gyűjtögető törzsek étrendjének szénhidrát-, zsír- és fehérjekalória szerinti elemzése azt mutatta, hogy a vizsgált népességek közül csak néhány esetében volt a paleolit étrend által meghatározott tartományban a kilokalóriák száma. A hiwi, jarawas, onge és kunwinjku népességek főként állati eredetű élelmiszereket fogysztottak, míg a San, Efe, Batek és Nukak vadászó-gyűjtögetők étrendjében a növényi eredetű élelmiszerek domináltak.
A méz az összes törzs étrendjének csak kis részét tette ki. A paleo étrendhez képest a Nukak, Batek, Hadza és Efe populációk nagyobb arányban fogyasztottak szénhidrátot, az Onge, San és Kunwinjku törzsek pedig több lipidet. A Nukak, Batek és Efe vadászó-gyűjtögetők fehérjebevitele jóval alacsonyabb volt, mint a paleo étrendet fogyasztóké.
A növényi eredetű élelmiszerek 67% és 66% arányú fehérjét biztosítottak a San és Nukak törzsek tagjai számára. Ezenkívül a zsírból származó kalóriák 94%-a, 95%-a, 67%-a, 64%-a és 50%-a növényi eredetű élelmiszerekből származott a Nukak, San, Efe, Hadza és Jarawas populációkban.
A teljes zsírbevitel mértéke törzsenként változott, de az egyes zsírfajták százalékos aránya azonban viszonylag állandó volt.
A napi átlaghőmérséklet 21 °C és 27 °C között mozgott minden törzs esetében. A mézbevitelt nem befolyásolta a hőmérséklet. Az éves átlaghőmérséklet és az állati táplálék hozzájárulása a vadászok és gyűjtögetők étrendjéhez kilokalória vagy tömeg szerint pozitív összefüggést mutatott.
A tanulmány eredményei alapján a vadászó-gyűjtögető törzsek táplálékai széles skálán mozognak, ami megkérdőjelezi "standard" paleolit (mezőgazdaság előtti) étkezést a makrotápanyagok százalékos arányát vagy az állati és növényi eredetű élelmiszerek arányát tekintve. Néhány törzs elsősorban növényi eredetű élelmiszereket fogyasztott, míg mások többnyire állati eredetűeket.
Míg az esőerdőben élő törzsek (Batek és Mukuk) kevés kalóriát szereztek be állati eredetű élelmiszerekből, és magas szénhidrát-, továbbá alacsony fehérje-, és lipidtartalmú táplálékokat fogyasztottak, addig a nyitottabb környezetben élő törzsek (Onge és San) több különféle állati eredetű táplálékot használtak.
A csoportok a makrotápanyagok beszerzésének módszereiben is különböztek. Például a Nukak és San törzsek zsírt és fehérjét többnyire növényi alapú élelmiszerekből szereztek, a Jarawas törzs pedig elsősorban mézből nyert szénhidrátot. A két szélsőség között szezonális és éves változatosság figyelhető meg."
Olvasta már?
- Ettől függ, hogy kell-e aggódni a magas koleszterin miatt
- Koleszterin-lerakódás a szem körül: ezen a részen látható
- Hogyan csökkentsük a rossz és növeljük a jó koleszterin szintjét
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!