Pajzsmirigy diéta: ezeket kell tudni a goitrogén élelmiszerekről
Akárcsak cukorbetegség esetén, pajzsmirigyzavar esetén is vannak olyan ételek, melyeket érdemes kerülni.
A pajzsmirigyzavarok igen gyakori problémának számítanak, Magyarországon főleg. A betegség kezelése a legtöbb esetben gyógyszeres, ám az kevesen tudják, hogy vannak olyan élelmiszerek, melyek ronthatnak az eredményeken. Ezek az úgynevezett goitrogén ételek.
Mik azok a goitrogén ételek?
A goitrogén ételek olyan élelmiszerek, amelyek gátolhatják a pajzsmirigy hormonjainak termelődését és elősegíthetik a golyva (pajzsmirigy megnagyobbodás) kialakulását. Ezek az ételek olyan vegyületeket tartalmaznak, amelyek több úton befolyásolhatják a pajzsmirigy működését: egyrészt megakadályozzák a jód bejutását a pajzsmirigybe, amely elengedhetetlen a pajzsmirigyhormonok termeléséhez, másrészt beavatkozhatnak a pajzsmirigy-peroxidáz (TPO) enzim működésébe, amely a jódot a tirozin aminosavhoz köti (ez képezi a pajzsmirigyhormonok alapját). Mindezeken túl megzavarhatják a pajzsmirigy-stimuláló hormon (TSH) működését, amely szabályozza a hormontermelést.
A goitrogének és a pajzsmirigyműködés közötti kapcsolatot először 1928-ban írták le, amikor a tudósok friss káposztát fogyasztó nyulaknál pajzsmirigy megnagyobbodást figyeltek meg.
Éppen ezért, azoknak, akiknek pajzsmirigyproblémáik vannak (különösen, akik pajzsmirigy alulműködésben szenvednek vagy strúmájuk van), érdemes óvatosan, kisebb mennyiségben fogyasztaniuk ezeket az ételeket.
A goitrogének típusai
- glükozinolátok: ezek a vegyületek goitrin és tiocianát nevű anyagokra bomlanak, amelyek megzavarhatják a jód felszívódását és gátolhatják a pajzsmirigyhormonok képződését. Keresztes virágú zöldségekben, például brokkoliban, karfiolban és kelbimbóban találhatók.
- izoflavonok: fitoösztrogénként működnek és közvetlenül befolyásolhatják a pajzsmirigyhormonok termelését és metabolizmusát. Szójatermékekben, például tofuban vannak jelen.
- tiocianátok: a jód felvételét akadályozzák a pajzsmirigyben, ezáltal gátolják a pajzsmirigyhormonok termelését. Bizonyos gyökérzöldségekben, például az édesburgonyában találhatók.
Nem mindegy az elkészítési mód
A goitrogén vegyületek hatékonysága csökken a főzés, hőkezelés és egyéb feldolgozási módszerek során, így például a brokkoli és a kelkáposzta főzése jelentősen mérsékelheti a pajzsmirigyre gyakorolt káros hatásukat.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Pajzsmirigy problémára gyanakszik? Ezek a vizsgálatok a legfontosabbak