Pajzsmirigybeteg? Ezeket az ételeket inkább kerülje!
Kevesen tudják, hogy pajzsmirigyzavarok esetén érdemes bizonyos ételeket kerülni.
A pajzsmirigyzavarok igen gyakori problémának számítanak, melyeket a leggyakrabban gyógyszeresen kezelnek. Azonban sokan nem tudják, hogy az ún. goitrogén ételekkel nem árt vigyázni, mivel ronthatják az állapotot. Hogy miért?
A pajzsmirigy zavarai
A pajzsmirigy zavarainak több típusa ismert: a leggyakoribb a szerv alul-illetve túlműködése - vagyis az, amikor túl kevés, esetleg túl sok T3 és/vagy T4 hormon termelődik. Ezeket leggyakrabban jódhiány okozza. (Éppen ezért van Magyarországon igen sok pajzsmirigybeteg, mivel hazánk jódszegény területnek számít).
A szerv zavarai igen kellemetlen tünetekben nyilvánulhatnak meg: testsúly- változásokban, hajhullásban, menstruációs panaszokban, meddőségben, hangulatzavarokban, fáradékonyságban, szorongásban, illetve vérnyomás problémákban. Kezelésük legtöbbször gyógyszerrel történik, ám tudatosabb táplálkozással még inkább segíthetjük pajzsmirigyünk normál hormontermelését.
Goitrogén ételek
A goitrogén anyagok röviden azok, melyek ronthatják a pajzsmirigy működését, mivel bizonyos mértékben gátolják, lokálisan beleavatkoznak a pajzsmirigy jódfelvételébe; gátolják a pajzsmirigy peroxidáz (TPO) tevékenységét. Magyarország erősen jódhiányos területnek számít, így igen sokan szenvednek jódhiány okozta betegségekben, melyet a goitrogén anyagok csak tetéznek.
Sajnos ezen anyagok több – alapjában véve egészségesnek mondott - élelmiszerben megtalálhatóak, ezért akik pajzsmirigy-alulműködéssel, golyvával, esetleg göbökkel küzdenek, érdemes ezeket mértékkel fogyasztani, ugyanis nagy mennyiségben sajnos káros hatásaik lehetnek a pajzsmirigy egészséges működésére nézve.
Melyek a goitrogén ételek?
A legfőbb goitrogén ételek azok a keresztes virágú növények. Ide tartozik többek között a káposzta, kelbimbó, brokkoli, karfiol, karalábé, kínai kel, retek, repce, spenót, fehérrépa. Természetesen ezen ételek igazán hasznos vitaminokban és ásványi anyagokban büszkélkednek, így teljesen száműzni az étrendből vétek lenne, ám ha valaki pajzsmirigybeteg, érdemes korlátozni a fogyasztásukat, ám jó hír, hogy párolással, főzéssel a goitrogén anyag elillan.
Mely ételeket érdemes fogyasztani pajzsmirigyzavar esetén?
Mivel a pajzsmirigyzavarok egy részét a jódhiány idézi elő, így célszerű olyan élelmiszereket fogyasztani, melyek jódban bővelkednek. Ilyen pl., algák, tengeri halak, áfonya, máj, de található a piacon magasabb jódtartalmú ásványvizek is. Itt érdemes megemlíteni, hogy vannak a pajzsmirigyzavaroknak olyan típusai, melyeken csak ront a plusz jód, így nekik óvatosan kell bánni a magas jódtartalmú ételekkel és italokkal!
A szelén szintén fontos anyag a pajzsmirigy egészsége szempontjából, így bátran fogyaszthat szelén tartalmú táplálékkiegészítőket, de akár helyesen megválasztott étrenddel is sokat segíthet. Magas szelén tartamú étel pl. paradió (brazil dió) a tenger gyümölcsei, grapefruit, gomba, spárga, teljes kiőrlésű gabonák, tengeri halak.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!