Őszi immunerősítés: ezeket tanácsolja a magyar háziorvos
Dr. Mangó Gabriella háziorvos részletesen elmondta, hogyan érdemes a következő hónapokban az immunrendszert erősíteni.
"A stressz, a kevesebb mozgás, kevesebb napfény, másféle étkezés, mint nyáron mind immuncsökkentő hatásúak. Addig amíg van szőlő, szilva, frissen szedett alma, és ezekből naponta fogyasztunk addig a C-vitamin bevitel megoldott. Ha fél órát napsugár ér bennünket rendszeresen vagy naponta fogyasztunk tojást, halat, akkor a D-vitamin is megoldott. Ne felejtsük el, hogy a stressz megnövelheti a vitamin és nyomelemigényt!" - olvasható a doktornő bejegyzésében.
Dr. Mangó Gabriella a következőket javasolja, hogy ha tavaszig szeretnénk magunkat karbantartani.
- Komplex készítményt lehet szedni, de valami természetes anyaggal együtt - dió, narancs, paradicsom, paprika - hogy jobb legyen a felszívódása és ne a vesét terhelve a vizelettel ürüljön ki nagyrészt.
- Ha egyéb nyomelemet is fogyasztunk külön akkor a komplex készítményt önmagában szedjük be, pl.délben.
- Ha célzottan szeretnénk egyes szerveinkre hatni, akkor azt tudatosan tegyük!
- A szerves szelén /75-100 mg, maximum 200 mg/ a szívre, keringésre, májra, méregtelenítésre, hormonrendszerre, pajzsmirigyre hat, azt reggel szedjük be!
- A szerves cinknek /15-25 mg/ amely a fehérvérsejtjeink központi eleme, így az immunrendszerünket segíti van ellazító hatása is, így azt este szedjük be!
- Miért kell külön szedni? Mert együtt szedve vagy ez, vagy az szívódik fel és a célzott szervtámogatás kicsúszik a kezünk közül.
- Bármelyikkel szedhető együtt a D-vitamin, a C-vitamin, azok még fokozhatják is a szerves szelén, cink felszívódását.
- Ha valaki kalciumot szed, azt minden nyomelemtől függetlenül szedje be, mert a kalcium egy "tolakodó" elem és minden előtt felszívódik.
- Ha a kalciumot D-vitaminnal szedjük be, akkor az a csontokba, fogakba épül be, ha önmagában akkor tovább marad a vérkeringésben, és a célszervei a szív, vázizomzat, simaizmok lesznek.
- A C-vitamin napi dózisa 1000 mg/egyesek szerint 7000mg/, a D-vitaminé 3000 mg.
Ezt tegye, ha valaki lázas
A doktornő posztjában kifejtette, ha valaki belázasodik, akkor a megfelelő folyadékbevitel mellett a C-vitamint pár napig felemelhetjük 6000 mg-ra. A szelént, cinket duplázhatjuk. A D-vitamint nem érdemes emelni, mert ott az alap D-vitamin szint érdekes, immunerősít!, és nem a megemelt bevitel.
"Ha valaki antibiotikumot szed, annak az antibiotikum szedését követően is kell javítani a bélflóráját, nők esetén esetleg a hüvelyflórát is, legalább két hétig még! Ne felejtsétek el, hogy fontos a napi mozgás, zöldség, gyümölcsbevitel és a napi örömök megtalálása!" - fejtette ki posztjában Mangó Gabriella.
Olvasta már?
- D-vitamin: vannak, akiknek érdemes dupla adagot szedni
- D-vitamin: petefészekrák, mellrák és endometriózis is könnyebben kialakulhat, ha nem pótoljuk
- D-vitamin-pótlás kismamáknál: ennek a betegségnek az esélyét csökkentheti a babánál
- Autoimmun betegségek - erről mindenképpen tudnia kell
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben is!