Összefügghet az alacsony D-vitamin szint és a depresszió!
Az amerikai Oregon State University kutatói szerint fiatal nőkben, alacsonyabb a D-vitamin szint mellett valószínűbben jelentkeznek depressziós tünetek. Mindez egy öt hetes nyomon követéses vizsgálatból derült ki. A kutatók figyelembe vettek egyéb szempontokat is, pl. az évszakot, a fizikai terhelést és a szabadban töltött idő mennyiségét.
"A depresszió természetesen multifaktoriális, számos összetevőből, oki tényezőből áll, de ezek között egyik lehet a D-vitamin szintje" – említi Dr. Kerr, a fenti egyetem pszichológiai tanszékének docense. "Miután ismerjük, milyen gyakori a depresszió előfordulása, minden apró felismerés hasznos lehet a terápia, a népegészségügy számára."
A D-vitamin (hormon) esszenciális tápanyag a normális csont- és izomműködés számára. Hiánya rontja az immunműködést, hozzájárulhat egyes daganatos és szív-érrendszeri betegségekhez is.
Az emberi szervezet a D-vitamint a napfény segítségével állítja elő. Ha kevés a téli napos órák száma természetesen ez pótolható vitaminokkal, élelmiszerekkel is. Az amerikai ajánlás szerint napi 600 NE (nemzetközi egység) a napi D-vitamin szükséglet. A mentális egészség szempontjából viszont nincsen meghatározott mennyiség.
Az új vizsgálat azért készült, mert a széles közvéleményben elterjedt, hogy a D-vitamin hiány és a depresszió összefüggésben áll, de ezt tudományos tények nem támasztották alá.
A korábbi kutatások ezirányban nem találtak tehát összefüggést, de a vizsgálatok általában időskorúakon, vagy speciális betegpopulációkon készültek.
Dr. Kerr jelenlegi vizsgálatai fiatal nőkön zajlottak, náluk is jellemző lehet a depresszió – és a D-vitamin hiány összefüggése. Korábban kimutatták, hogy az amerikai nők 25%-ánál életük során valamikor előadódnak depressziós tünetek, férfiaknál ez az arány csak 16%-os volt.
A vizsgálatban 185 egyetemista lány szerepelt (18-25 évesek). Mérték náluk a D-vitamin vérszintjét, és minden héten kitöltöttek az öt hét alatt egy depresszióval kapcsolatos kérdőívet.
Érdekes tapasztalatok adódtak. Színesbőrű nőkön 61%-os volt a D-vitamin alacsonyabb szintje, mint fehérbőrű társaiknál, ahogy csak 35%. A résztvevők több mint 1/3-a számolt be jellemzően depressziós tünetekről a vizsgálat idején.
Amint az várható volt, a D-vitamin szint ősztől tavaszig csökkent, mélypontját a téli hónapokban érte el. A dpressziós tünetek nem mutattak ilyen élénk összefüggést, ezért a kutatók nagyobb méretű vizsgálatokat javasolnak.
Egyelőre biztosan nem mondható ki, hogy az alacsony D-vitamin szint depresszióhoz vezet. A következő logikus lépés lehet a D-vitamin alkalmazásával végzett klinikai vizsgálat a depressziós tünetek csökkentése céljából.
http://www.sciencedaily.com/releases/2015/03/150318145501.htm