Ön is ingerlékeny, ha éhes? Nincs egyedül!
Tudományosan is bizonyított, hogy az erős éhségérzet dühöt és ingerlékenységet okoz.
Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt arról, hogy milyen hatásai vannak étkezésnek a hangulatunkra:
"Régi tapasztalati megfigyelés, hogy az éhség és a negatív emóciók között kapcsolat van, és az emberek dühösek és ingerlékenyek lesznek, ha éhesek, de nagyon kevés kutatás vizsgálta ennek a kapcsolatnak az erősségét.
A Plos One szaklap 07. 06-i számában megjelent egy új tanulmány, amelynek szerzői ezt értékelték. Hatvannégy közép-európai résztvevő átment egy 21 napos tapasztalatgyűjtő fázison, amelyben minden nap öt időpontban számoltak be éhségükről, dühérzetükről, ingerlékenységükről, örömükről és izgatottságukról (összesen 9142 válasz).
Az eredmények azt mutatták, hogy az önbevallásuk szerint az erősebb éhségérzet nagyobb dühhel és ingerlékenységgel, valamint alacsonyabb örömérzettel társult. Ezek az eredmények akkor is szignifikánsak maradtak, miután figyelembe vették a résztvevők nemét, életkorát, testtömeg-indexét, táplálkozási szokásait és jellemző temperamentumukat a düh vonatkozásában. Ezek az eredmények bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy a hétköznapi éhségszint negatív érzelmekkel jár (1).
Ez a hír akár banális is lehet, de a szakirodalomban egy régi téma. Az angol „hangry” szó (azaz a hungry /éhes/ és „angry /dühös/ összevonása 1918-ból származik. Volt olyan kutatás is, amely szerint a bírók evés után enyhébb ítéleteket hoztak (ezt nevezték hungry judge (éhes bíró) effektusnak, de ezt azzal cáfolták, hogy ebéd előtt vették át a kétesebb ügyeket. Külön wikipedia cikkelye is van (2)."
Hivatkozások:
1. https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0269629