Ezeket látta már?

Kiderült, így hatnak agyunkra a kitalált történetek

olvasás szépirodalom kognitív képességek empátia

Az olvasás több, mint szabadidős tevékenység.

Az új kutatások azt mutatják, hogy a szépirodalom olvasása javítja az empátiát, a verbális készségeket és a kognitív képességeket.

Egy új tanulmány szerint a szépirodalom olvasása egyedülálló előnyökkel járhat. Javíthatja a kognitív képességeket, különösen a verbális készségek, az empátia kialakítása terén.

Agyunkat így edzhetjük

Bár a szépirodalmat mindig is nagyra értékelték, a kognitív fejlődésben betöltött szerepe a szisztematikus kutatás révén egyre világosabbá válik. Lena Wimmer, a würzburgi Julius Maximilian Egyetem posztdoktori kutatója empirikus bizonyítékokat keresett, hogy felmérje a szépirodalom olvasásának valós kognitív hatásait.

Wimmer csapata két metaanalízist végzett. Az első a szépirodalom olvasásának azonnali kognitív hatásaira összpontosított kísérleteken keresztül, amelyekben több mint 11 000 résztvevő vett részt. E kísérletek némelyike ​​például úgy zajlott, hogy a résztvevők novellákat olvastak, majd elvégeztek egy bizonyos feladatot, amely egy bizonyos kognitív paramétert mért fel. A több mint 70 tanulmány elemzése statisztikailag szignifikáns, bár csekély mértékben megnövelte a kognitív készségeket a szépirodalom olvasása során. Összehasonlítva más tevékenységekkel, például filmnézéssel vagy egyszerűen a semmittevéssel. Pozitív hatásokat figyeltek meg az empátiás készség fejlődésében is.

A második metaanalízis az élethosszig tartó szépirodalom-olvasás és a kognitív képességek közötti összefüggést tekintette át 114 tanulmány és 30 503 alany esetében. Határozott pozitív kapcsolatot talált a gyakori szépirodalom olvasás és a jobb kognitív funkciók között. A hatások a verbális és az általános kognitív készségekben voltak láthatók, mint például a problémamegoldás, az érvelés és az absztrakció.

A narratív fikció így stimulálja agyunkat

Ezek az eredmények azt sugallják, hogy a narratív fikció olvasása egyedülálló módon stimulálhatja az agyat, bizonyos előnyöket biztosítva, amelyek nem annyira hangsúlyosak, ha például tévét nézünk vagy az internetet böngésszük. A hatás a szépirodalommal való foglalkozás időtartama és gyakorisága alapján is eltérő.

"Ezek a metaanalízisek együttesen egyértelmű bizonyítékot szolgáltatnak a szépirodalom olvasása és a kognitív előnyök közötti pozitív kapcsolatra" - jegyezték meg a szerzők tanulmányukban.

A jövőbeli tanulmányok segíthetnek felvázolni a szépirodalom olvasásának a megismerésre gyakorolt ​​okozati hatását, és tisztázni lehet, hogy az egyéni kognitív különbségek hogyan léphetnek kapcsolatba az olvasási szokásokkal az idő múlásával.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Sokáig friss marad szellemileg, ha ezt az 5 tanácsot megfogadja

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Tünetkereső, tünetellenőrző alkalmazás Tünetkereső, tünetellenőrző alkalmazás Forrás: EgészségKalauz



Forrás: zmescience
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához