Ezeket látta már?

Nem tudjuk mit kell tenni... (egészségügyi írástudatlanság)

Veszélyes és sokba kerül az egészségügyi írástudatlanság! Az Egyesült Álllamokban becslések szerint 90 millió felnőtt nem érti meg a gyógyszerének szedésére vonatkozó ajánlást vagy a betegségével kapcsolatos tennivalókat. Az egészségügyi hatóságok véleménye szerint ez veszélyei mellett évente sok milliárdos többletköltséget is jelent.

A nem egészségügyi szakterületen dolgozók az orvosok, patikusok által használt kifejezéseket nem értik, a nekik szóló javaslatokat ezért nem követik, ez gyógyulási esélyeiket is rontja és jelentős veszélyeket is jelent. Ebben bűnös az iskolai egészségügyi oktatás színvonala, sőt hiánya, és a gyógyítás területén dolgozóknak a laikusok számára nem érthető nyelvezete is.

fehertablettak-d0000005Cb5d7a04a9910

Az amerikai betegeket megkérdezték, hogy ha a gyógyszeres kezelésre vonatkozó utasítás úgy szól: Vegyen be két tablettát, reggel és este, szerintük hány tablettát kell naponta bekapni? A gyógyszerre szorulók egyharmada nem tudta megmondani, hogy napi kettő vagy négy tablettát szedjen-e.

Kommentár: betegtájékoztatás

A cikk egy nagyon fontos szempontra világít rá - helyesen: a betegtájékoztatás fontosságára. Persze mondhatjuk, hogy más a helyzet az USÁ-ban, ahol számtalan nép, nyelv és náció él együtt, tehát még nyelvi nehézségek, egészen alapvető megértési zavarok is lehetnek.

Nálunk sem annyira rózsás persze a helyzet, ezért minden betegtájékoztató kiadvány fontos, akár könyv, cd, füzet, szórólap, gyógyszerinformáció, video, patikai touch-screen, internetes betegoldalak - lásd Egészségkalauz... Nem lehet elég sokszor elmondani dolgokat... például, hogy forduljanak időben orvoshoz, mert a korai diagnózis megkönnyíti a kezelést, hogy tartsák be az orvosi utasításokat, hogy a gyógyszert aszerint kell szedni, ahogy az orvos rendelte, a patikus elmondta...

Evidenciának tűnik mindez, mégis fontos! Nem szólva az újabb és újabb felnövő generációkról, akik nem találkoztak még bizonyos betegségekkel - nekik mindent újra meg újra el kell mondanunk. Ahogy a cikkből kitűnik, még a legegyszerűbb dolgok is visszájukra fordulhatnak, tehát a betegtájékoztatónak mindig egyértelműnek és világosnak kell lennie. Eme oldalunkon, az Egészségkalauzon is erre törekszünk - az Önök szolgálatára!

(A szerk. Dr. Székely G.)

Az orvosi statisztikák felületes idézése ugyancsak súlyos félreértésekhez vezethet. A kilencvenes években az Egyesült Királyságban közölték, hogy egy fogamzásgátló tabletta megduplázza a véralvadás kockázatát. Ennek az lett a következménye, hogy ettől a veszélyes mellékhatástól tartva sok asszony semmiféle fogamzásgátlót nem használt, aminek számítások szerint Angliában és Wales területén 13 ezerrel több terhességmegszakítás lett a következménye.

A pánikot elkerülhették volna, ha a közvéleményt nemcsak az arányokról, hanem az abszolút számokról is tájékoztatják: arról, hogy a korábbi adatok szerint a tablettát szedő 7000 asszony közül egy esetben fordult elő fokozott véralvadás, a következő nyilvántartás alkalmával 7000 kezelt nőből kettőnél figyelték meg a szövődményt. Ez a hiányos adatközlés 70 millió dollárnak megfelelő többletköltséget okozott az Egyesült Királyság állami egészségügyi szolgálatának a megnövekedett abortuszok révén.

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához