Ezeket látta már?

Hogyan adagoljuk a nátrium-benzoátot a lekvárokhoz, befőttekhez? Gyógyszerész mondja el

nátrium-benzoát adagolás lekvár, befőtt tartósítás

Átmentené a nyár ízeit télre? Készítsen lekvárokat, dzsemeket, befőttet! Gyógyszerészünk a tartósításhoz ad tanácsokat, vagyis patikamérlegen a nátrium-benzoát.

Természetes vagy mesterséges anyag a nátrium-benzoát? Hogyan védi a lekvárokat és befőtteket a pimpósodástól, megromlástól? Hol szerezzük be, és hogyan adagoljuk a nátrium-benzoátot?

Bármennyire furcsa is, a nátrium-benzoát számos növényben előfordul

Ha valamiben E-számos összetevő van, attól többen automatikusan tartanak. Márpedig a benzoesav (E 210) és annak a nátrium-sója, a nátrium-benzoát (E 211) egyaránt „E-számokkal is jelölt vegyületek, és napjainkban szintetikus úton állítják elő azokat.

Mindezek ellenére a benzoesav a természetben is előfordul. A trópusi Styrax nevű fák (Ttyrax tonkinensis és Styrax benzopides) gyantája 10-20 % mennyiségben tartalmaz benzoesavat. Emellett, egyéb növényekben is előfordul a benzoesav, főként köztes növényi anyagcseretermékkent, igaz, hogy jóval kisebb koncentrációban.

A benzoesavat és nátrium-benzoátot a gyógyászatban is elterjedten használták

A benzoesavhoz és sóihoz, így a nátrium-benzoáthoz is, mikroorganizmusokat, főként gombákat, kisebb mértékben baktériumokat elölő hatás köthető. A reakció savas közegben működik.

Már 1875-ben leírták azt, hogy a benzoesav hatásos ellenszer gombák esetén. A benzoesavat és sóját, a nátrium-benzoátot korábban alkalmazták szájpenész ellen, hintőporokba, ecsetelőkbe, szájvizekbe tették, sőt orrba befújva alkalmazott gyógyszerek alkotórésze is volt. Napjainkra már a gyógyászati alkalmazása ritkulóban van, de a tartósításban és a házi gyümölcsbefőzésben továbbra is jelentős szerepet tölt be, hiszen megakadályozza azt, hogy a lekvárokban, befőttekben elszaporodjanak a gombák, baktériumok, amik a gyümölcsös készítmény romlását idéznék elő.

Ne a patikákban keresse, hanem az élelmiszerboltokban a nátrium-benzoátot!

Évekkel korábban a gyógyszertárakban is be lehetett beszerezni nátrium-benzoátot. Ma már a patikai árusítása nem engedélyezett. Ehelyett az élelmiszerboltokban többféle gyártó kínál nátrium-benzoátot, illetve a gazdaboltokban is vásárolható tartósításhoz alkalmazható nátrium-benzoát. Egy kisebb csomagban általában 15 gramm nátrium-benzoát található, a nagyobb kiszerelések 100 grammot (=0,1 kg) tartalmaznak.

Mérlegen mérje, ne kanállal adagolja a nátrium-benzoátot!

A tartósításhoz lényeges, hogy a tartósítószer megfelelő mennyiségben legyen a befőttben, lekvárban vagy bármilyen gyümölcsös készítményben. A nátrium-benzoát esetén ez maximum 0,05 %-os koncentrációt jelent.

Vagyis:

  • 1 kilogramm befőttbe/lekvárba kerülhet maximum 0,5 gramm nátrium-benzoát.
  • -       a mennyiséget nem „tiszta” gyümölcsre, hanem végleges tömegre vonatkoztatva határozzuk meg, tehát a tömegben benne van például a befőzőlé tömege is.
  • ha valaki nagyobb mennyiséget készít, akkor arányosan kell növelni a nátrium-benzoát tömegét; pl. 8 kg lekvár készítéséhez 8×0,5=4 gramm nátrium-benzoát használható.
  • a fenn írt mennyiségnél kevesebbet lehet tenni a lekvárokba, befőttekbe; elsősorban azokban az esetekben, ha a befőzés során viszonylag nagy mennyiségben alkalmaznak cukrot is, ugynais a nagy koncentrációjú cukoroldat is betölt némi konzerváló szerepet.

A nátrium-benzoátot mérlegen kell kimérni (lehet vásárolni kellő pontossággal mérő digitális mérlegeket)! A szemre történő adagolás éppen úgy kerülendő, mint a kiskanalas, teáskanalas, kávéskanalas vagy késhegyes megoldások, hiszen ahány háztartás annyi kanál létezik, nem beszélve a csapott, púpozott, lapos és egyéb iránymutatások többféle (félre)értelmezhetőségéről.

A nátrium-benzoát vízben oldódik, így azt a befőzés végén, az utolsó szakaszban kell a lekvárba/befőzőlébe keverni, és abban egyenletesen eloszlatni. Kerülendő megoldás az, hogy minden lekvárosüveget megtöltünk, majd azok tetejére szórunk nátrium-benzoátot!

Kell-e félni a nátrium-benzoáttól?

Minden vegyület, így a benzoesav és a származékai is okozhatnak allergiás vagy allergiaszerű tüneteket, különösen asztmában szenvedőknél, ez nem védhető ki.

Fontos azonban a koncentráció, hiszen ami kis mennyiségben nem ártalmas, az nagyobb adagokban okozhat panaszokat. Hosszú ideig tartó magas benzoesav-fogyasztás esetén (20 napon túl 25 mg/testtömegkilogramm, ami napi több kilogramm tartósított lekvár fogyasztását jelenti) bélrendszeri panaszok, görcsök és idegrendszeri károsodás alakulhat ki.

Dr. Budai Marianna PhD. szakgyógyszerész

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Dunsztja sincs? Legyen! Így készíthet legkönnyebben diabetikus kompótot, lekvárt

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

befőzés

Források:

(1) https://en.wikipedia.org/wiki/Benzoic_acid

(2) Dr. Issekutz Béla, Dr. Issekutz Lívia Gyógyszerrendelés, Medicina Könyvkiadó, Budapest, 1979.

(3) https://tudatosvasarlo.hu/eszam/e-210-benzoesav/

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához