Ezeket látta már?

Mit tegyek hasmenés esetén? Ezeket az ételeket egye és ezeket kerülje

Mit tegyek hasmenés esetén? Ezeket az ételeket egye és ezeket kerülje

Egyes élelmiszerek segítenek a panaszokon, mások csak rontanak rajta.

A hasmenés nemcsak kellemetlen, de veszélyes állapot is lehet. Éppen ezért fontos, hogy mielőbb véget vessünk neki és pótoljuk a távozó vitaminokat és ásványi anyagokat. A következő étrenddel sokat tehetünk ennek érdekében.

Legyen szó ételmérgezésről, gyomorinfluenzáról, ételérzékenységről vagy IBS-ről, a hasmenés gyakori probléma és van, hogy rosszabbra is fordulhat. Bár ilyenkor az étkezés az utolsó dolog, ami az emberek eszébe jut, ám a megfelelő étrend kulcsfontosságú az emésztőrendszer megfelelő működéséhez. Éppen ezért, amikor az étvágya kezd visszatérni, lényeges hogy egyen valamit! Ám az egyáltalán nem mindegy, hogy mit, hiszen vannak élelmiszerek, melyek segítenek a panaszokon és vannak olyanok, melyek csak rontanak rajta.

Miket egyen hasmenés esetén?

Banán

A banán könnyen emészthető szénhidrátokat tartalmaz, így kíméli a bélrendszert. Ráadásul tele van káliummal és pektinnel (ez egyfajta rost), mely segít felszívni a folyadékot a bélben. Ezenkívül a banán fontos frukto-oligoszacharid-forrás is, így segít a bélben lévő jótékony baktériumok pótlásához.

Fehér rizs

Bár a fehér rizst gyakran mumusként állítják be, ám hasmenés esetén igen fontos szolgálatot tehet, hiszen segít a széklet szilárdabbá válásában.

Tojás

Itt persze nem egy zsíros omlettre gondolunk, hanem a főtt tojásra! Hiszen a tojás remek tápanyagforrás, így a hasmenés során távozó vitaminokat és ásványi anyagokat gyorsan képes pótolni. Ráadásul gyorsan energiát is ad, így a panasz utáni bágyadtság ellen is hatásos.

Pirítós

Szinte a legismertebb praktika hasmenés ellen a pirítós fogyasztása, hiszen nem terheli meg a bélrendszert és segít a panaszokon. Fontos, hogy csak kevés vajjal kenje meg, illetve szórjon rá kevés sót annak pótlása érdekében! Szakemberek azt ajánlják, hogy először fehér kenyérből készült pirítóst fogyasszon, majd csak később térjen át a nagyobb rosttartalmú teljes kiőrlésű pirítósra.

Húsleves

A hasmenés gyorsan kiszáradáshoz vezethet, ezért lényeges, hogy pótoljuk a hiányzó folyadékot! A víznél egy fokkal ilyenkor jobb a húsleves kortyolgatása, hiszen fontos tápanyagokat, például nátriumot, káliumot, magnéziumot tartalmaz.

Főtt burgonya

A főt burgonya magas káliumtartalma segít a folyadék-egyensúly szabályozásában, ráadásul a kálium nagy mennyiségben ürül hasmenés esetén, így fontos pótolni. Készítsen belőle pürét, ám arra figyeljen, hogy ne tegyen hozzá sem vajat, sem pedig tejet! Csupán villával törje össze és sózza meg kicsit!

Sós, szárazabb kekszek

Az alacsonyabb rosttartalmú élelmiszerek nagy segítséget jelenthetnek, ha hasmenéssel küzdünk: éppen ezért jó ilyenkor az egyszerű sós keksz rágcsálása. Arra figyeljen, hogy kevés zsiradékot tartalmazzanak a nassolnivalók, így a kekszet semmiképp se váltsa ki sós chips-szel!

Joghurt

Amennyiben a hasmenése nem kapcsolódik laktóz intoleranciához, a joghurt sokat segíthet a tünetek enyhítésében. Míg a magasabb zsírtartalmú tejtermékek, például teljes tej, a sajt és a vaj fogyasztása csak súlyosbíthatják a panaszt, addig a joghurt -amennyiben zsírszegény- fontos lehet a hasmenés kezelésében, főleg annak probiotikum tartalma miatt. Figyeljen arra, hogy ne tartalmazzon a joghurt hozzáadott cukrokat, sem édesítőszereket!

Miket kerüljön hasmenés esetén

Magvak

Magas esetükben ugyanis az oldhatatlan rost tartalom, ráadásul a bennük lévő nagy mennyiségű magnézium lazítja a belek izmait, nem beszélve a zsírtartalmukról- így ezek gyorsan áthaladnak a bélrendszeren, így súlyosbíthatják a tüneteket.

Saláta

Bár igen egészségesek, ám ha hasmenések küzdünk, a saláták és nyers zöldségek tiltólistásak, hiszen sok oldhatatlan rostot tartalmaznak és irritálhatják az emésztőrendszer nyálkahártyáját. Amennyiben zöldségeket kíván, maradjon például a főtt sárgarépánál, illetve a krumplinál!

Kávé

Az emberek ilyenkor nem is nagyon kívánják a kávét, ami nem is baj hiszen fokozza az emésztést, ráadásul a koffein vízhajtóként is működik, így hasmenéssel kombinálva növeli a kiszáradás kockázatát.

Hüvelyesek

Bár az egészséges étrend részét képezik a hüvelyesek - mint például a bab lencse vagy a csicseriborsó-, ám 15 gramm rostot tartalmaznak csészénként, így nem ideálisak hasmenés esetén. Ráadásul úgynevezett raffinózt és tartalmaznak, mely egy olyan szénhidrát, ami igen rosszul emészthető, ráadásul fokozza a gázképződést.

Cukorhelyettesítők

A cukorhelyettesítők bár igen fontos szolgálatot tehetnek egészségünk érdekében, ám hasmenés esetén inkább kerülje őket, mivel többségük hashajtó hatással rendelkezik.

Keresztesvirágú zöldségek

A brokkoli, a karfiol, a kelbimbó, bár igen egészségesek, viszont fokozzák a gázképződést, így csak tovább rontanak a panaszokon.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hasmenés: ebben az esetben már gyógyszer kell rá!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához