Mire jó a spárgalé? Ilyen könnyen elkészítheti ma is az ókori ember csodaszerét
Nincsenek csodaszerek, de az biztos, hogy a spárga jótékony hatásaira már az ókorban felfigyeltek, és egyenesen csodaszerként tartották számon.
Itthon nincs különösebben nagy divatja a fogyasztásának, pedig nem csak finom, hanem kifejezetten egészséges zöldség, amit érdemes lenne többször a tányérunkra tenni.
A spárga elsőrangú étel szinte minden diéta mellé, ugyanis tíz deka spárgában alig 15 kalória van - viszont rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, valamint roppant tápláló. Gazdag A, B, C, E valamint K vitaminokban és folsavban, ami jó az általános rossz közérzet leküzdésére, valamint kiváló mangán, fehérje és foszfor forrás, és nagy mennyiségben tartalmaz az emésztéshez nélkülözhetetlen rostokat. Számos további nyomelem és ásványi anyag található még benne, többek között magnézium, vas és cink.
Jó hatással van a körmeink egészségére, csökkenti a bőrbetegségek kialakulásának kockázatát, fogyasztása tisztítja a veséket, valamint csökkenti a köszvény, és a reuma okozta fájdalmakat.
A vese kövesedése esetén a spárgalé fogyasztása hatásosan oldja a követ, sőt, akár még egy gyengébb homokosodást is meg tud szüntetni. A spárga levét semmiképp ne fogyasszuk erős hatása miatt kizárólag önmagában, érdemes sárgarépa lével, gyümölcslével vegyíteni egy, másfél deci mértékben. A spárga gazdag kalciumforrás, így kitűnő fegyver a csontritkulás ellen.
A népi gyógyászat emellett erős afrodiziákumként tartja számon a spárgát, mivel a magas cinktartalma révén képes ellensúlyozni a cinkhiány okozta libidócsökkenést.
6 ok, amiért érdemes gyakrabban is spárgalevet inni
- Alacsony kalóriatartalom: a spárga alacsony kalóriatartalma, és magas víztartalma miatt segíthet a testsúlykontrollban és a fogyásban.
- Magas rosttartalom: a spárga gazdag rostokban, amelyek elősegíthetik a jó emésztést, a teltség érzetét, és segíthetnek a székrekedés megelőzésében.
- Vitaminok és ásványi anyagok: a spárga jelentős mennyiségű A-, C-, E-vitamint, valamint káliumot, vasat, folsavat és antioxidánsokat tartalmaz, amelyek fontosak az egészség szempontjából.
- Hidratálás: a spárgalé könnyedén hidratálhatja a testet, mivel természetes víztartalma van.
- Vizelethajtó hatás: a spárgában található aszparaginsav segíthet a vizelettermelés serkentésében és a méreganyagok eltávolításában a szervezetből, ami fontos lehet a vese egészségéhez.
- Gyulladáscsökkentő hatás: bizonyos fitokémiai anyagok a spárgában gyulladáscsökkentő hatást váltanak ki, így segíthetnek a gyulladásos megbetegedések, például az ízületi gyulladás kezelésében.
Figyelmeztetés: a spárga allergiás reakciókat, és intenzív vizelethajtó hatást is okozhat. Mindig beszéljen orvosával vagy táplálkozási szakemberrel, mielőtt bármilyen új étrendet vagy italprogramot bevezetne, hogy megbizonyosodjon arról, hogy az biztonságos és megfelelő az Ön egyéni egészségi állapotához.
Természetes spárgalé recept
Hozzávalók:
- 500 g friss spárga
- 1 liter víz
- Ízlés szerint só és bors
- Friss citromlé (opcionális)
A spárgalé elkészítése:
- Alaposan mossuk meg és hámozzuk meg a spárgát, majd vágjuk le az alsó, kemény részét.
- A spárgákat vágjuk kisebb darabokra, hogy könnyebben főzhetők legyenek.
- Egy közepes méretű lábosban forraljunk fel 1 liter vizet.
- Amikor a víz felforrt, adjuk hozzá a spárgát, és főzzük alacsony hőfokon kb. 20-25 percig, amíg a spárga megpuhul.
- Miután a spárga megpuhult, vegyük le a lábast a tűzről, és hagyjuk kissé kihűlni.
- Az edényt tartalmával együtt tegyük egy turmixgépbe vagy használjunk botmixert, és pürésítsük áta spárgát alaposan.
- A pürével teli turmixgépet helyezzük egy finom szűrő fölé, majd kezdjük el óvatosan préselni a léjét, hogy a spárgalé kinyomódjon, de a szilárd darabok visszamaradjanak.
- A spárgalét tegyük vissza a lábasba, majd melegítsük fel újra közepes hőfokon. Ízesítsük sóval és borssal ízlés szerint.
- A spárgalé kész, felszolgálhatjuk. Igény szerint adhatunk hozzá egy kevés friss citromlevet is, hogy még pikánsabb legyen az íze.
Spárga csőben sütve - ez a recept cukorbetegeknek is ajánlott
Hozzávalók 1 főre:
- 200 g spárga
- 5 g margarin
- 50 g kefír
- 20 g sovány sajt
- 1/3 tojás
- szerecsendió
- só
Elkészítése: a megtisztított spárgát (fás végét letörjük, a maradék nyelet vékonyan meghámozzuk) enyhén sós, forró vízben puhára főzzük. Leszűrjük, leszárítjuk, kivajazott tűzálló edénybe rakjuk. Vajból,lisztből világos rántást készítünk. A tűzről levéve forró tejjel felengedjük,és állandó keverés mellett lassú tűzön besűrítjük. Ha kész, tojássárgájával dúsítjuk, sóval, reszelt szerecsendióval ízesítjük, hozzáadva a reszelt sajt felét és a tojás habbá vert fehérjéjét. Ráöntjük a spárgára, tetejét megszórjuk a maradék reszelt sajttal, és előmelegített sütőben szép pirosra sütjük.
Energiatartalma:
- 119,5 kJ (28,6 kcal)
Olvasta már?
- Koleszterinszint - ez a ropogós zöldség segíthet kordában tartani
- Májcirrózis végstádiuma: mit lehet enni, és mi tiltott?
- Szinte mindent fel kell, hogy írjon, másként elfelejti? Vashiánya is lehet
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!
<KÖVETKEZŐ CIKK>