Ezeket látta már?

Mire jó a kömény? Ezek a fűszerkömény jótékony hatásai

mire jó a kömény

A kömény ismert egészségserkentő, de emelett még többféle jótékony hatása is lehet az egészségünkre.

  • Család: Umbelliferae, további tagok: sárgarépa, petrezselyem
  • Nemzetség és faj: Carum carvi
  • Köznapi neve: fűszerkömény
  • Felhasználható részei: gyümölcs (magok)

Természetes segítő puffadás, bélgázok ellen

A köményt elsősorban a rozskenyér ízesítő magként ismerik. Amiért már ősidők óta használják a rozskenyér és sok más étel elkészítésénél, az az emésztőrendszert nyugtató és a bélgázok távozását segítő hatásának köszönhető.

Krisztus előtt 3500-ból fennmaradt ételmaradványokban is megtalálták. Az ősi egyiptomiak nagyon kedvelték az aromás illatú magokat. A föld egyik legrégebbről fennmaradt, kb. 2500 éves orvosi dokumentumában, az Ebers-féle papirusztekercsekben emésztési zavarok- ra ajánlották.

Használata évezredek óta változatlan

A kömény azon kevés gyógynövények közé tartozik, amelyek felhasználása szinte semmit nem változott az ősidők óta. Az ókori görög orvos, Dioszkoridész emésztést elősegítő gyógy- szerként említi. A füvészkönyvek pedig emésztési zavarokra, gázképződés ellen, valamint csecsemőkori bélgörcsök enyhítésére tanácsolták.

Shakespeare idején a köménymagos sült almát gyomornyugtató desszertként ismerték. A IV. Henrik című drámában az étkezést ranettalmával és egy tál köménymaggal fejezték be.

Nicholas Culpeper, a XVII. századi angol herbalista a köménymagról így írt: "segíti az emésztést... és könnyít a szélszorulásos görcsökön".

A XIX. századi amerikai eklektikus orvosok elsősorban "enyhe emésztést serkentő szerként és főleg gyerme- keknél előforduló szélszorulásos belgörcsök" kezelésére használták.

A történelem során Európában, a Közel-Keleten és Amerikában a hashajtó szerek kedvelt adaléka volt, ugyanis enyhítette az erős hatásukat. A nőgyógyászatban hagyományosan menstruációs görcsök enyhítésére, a menstruáció előhozatalára, valamint a szoptatós anyáknál a tejképződés növelésére alkalmazták.

A kömény gyógyhatása

Az egyiptomiaknak igazuk volt. Érdekes, hogy már a 3500 évvel ezelőtt is használt kömény gyógyhatása azóta mit sem változott.

Emésztést elősegítő. A modern kutatók felfedezték, hogy a köménymagban található két vegyület (a karvol és a karvén) megnyugtatja az emésztőcsatorna sima izmait és segít a gázok eltávozásában.

Nőgyógyászati problémák. A kömény görcsoldó hatása nemcsak az emésztőcsatorna sima izmait, hanem más sima izmokat, pl. a méhét is megnyugtatja. A nők kipróbálhatják menst- ruációs görcsök enyhítésére.

Köményreceptek

Ha különleges zamatát élvezni akarjuk, fűszerként bármely ételhez hozzáadhatjuk, de elrágcsálhatunk egy teáskanálnyi friss magot is. Használják kenyerek, levesek, saláták, pörköltek, savanyú káposzta, páclevek és húsok ízesítésére.

De megtalálható a skandináv Aqua- vit és a német Kummel emésztést el- ősegítő likörökben is.

Kellemes ízű, emésztést elősegítő, szeleket vagy menstruációs görcsöket enyhítő forrázat készítéséhez tegyünk 2-3 teáskanálnyi zúzott vagy darált m got egy csészényi forró vízbe, maid hagyjuk ázni 10-20 percig. Naponta legfeljebb 3 csészével igyunk.

Aki jobban kedveli a tinktúrát, naponta nem több mint háromszor fél- egy teáskanálnyival vegyen be.

Bél- és szélgörcsökre gyenge forrázatot csecsemőknek is adhatunk.

Amire vigyáznunk kell!

A kömény káros hatásairól szóló közlemény nem jelent meg.

Habár a köménynek a méhet nyugta tó görcsoldó tulajdonságai ismertek voltak, a történelem során mégis a menstruáció előhozására használták. A terhes anyáknak vigyázni kell, nem ajánlott gyógyszermennyiségnyi kö- ményből készült készítményeket szedni.

A kert jóízű növénye

A kömény kétnyári, általában 60 cm magasra növő, kedves külsejű növény. Levelei tollszerűek. Parányi, esernyő- szerü fürtökbe csoportosuló fehér virágai nyárelön nyílnak.

A kömény könnyen termeszthető magról, amelyeket tavasszal kb. 1 cm mélyre és egymástól 10 cm távolságra ültessünk. Kedveli a tápdús, porhanyós talajt és a teljes napfényt. A növényeket tartsuk nedvesen, de ne öntözzük túl.

Első évben csak kis csokorra való levelet és egy főgyökeret hajt. Ha már megállapodott, ne ültessük át. Szárát a tollszerű levelekkel a második évben küldi fel, és érleli meg magjait.

A nyár közepén megjelenő magokat, amint azok megérnek, gyűjtsük be. Néhányat hagyjunk a növényen, így önmagát fogja elvetni.

A kömény legfontosabb vegyületei és hatásaik

A könény rokona a kapor, az ánizs, az édeskömény és a római kömény is. Frissen megtalálható benne szinte a teljes vitaminskála.

1. Illóolajok és antioxidánsok

A kömény fő hatóanyagai az illóolajok, például a kuminaldehid és a limonén, amelyek antioxidáns tulajdonságokkal bírnak, segítenek semlegesíteni a szabad gyököket és csökkentik az oxidatív stresszt a szervezetben.

2. Vitaminok és ásványi anyagok

A kömény jelentős mennyiségű vasat tartalmaz, amely fontos a vérképzéshez, valamint kis mennyiségben C-vitamint, B6-vitamint, kalciumot, magnéziumot és káliumot, amelyek támogatják az immunrendszert, az anyagcserét és a csontok egészségét.

3. Rostok

A kömény rostban gazdag, így támogatja az emésztést és a bélmozgást, valamint segít a vércukorszint szabályozásában és csökkenti a koleszterinszintet.

4. Gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatás

A kömény hatóanyagai gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatással bírnak, ami hozzájárulhat az emésztési problémák enyhítéséhez és a bélrendszer egészségének megőrzéséhez.

5. Étvágyjavító és emésztéssegítő

A kömény serkenti az emésztőnedvek termelését, elősegítve az ételek lebontását, és segíthet csökkenteni a puffadást és a gyomorproblémákat.

6. Potenciális vércukorszint-szabályozó

Kutatások szerint a kömény segíthet a vércukorszint szabályozásában, ami különösen előnyös lehet a cukorbetegek számára.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Nem jó az emésztése, folyton puffad a hasa? Ezt az egyszerű fűszert vegye elő a kamrából

Nem jó az emésztése, folyton puffad a hasa? Ezt az egyszerű fűszert vegye elő a kamrából

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



Felhasznált irodalom:

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához