Mindenét kifőzhetjük...!
„Őszi fényes napsütésben hull a bodza, hull a bodza. Kis bogyóját dobja, dobja, lila lesz az utca hossza.”
A régi német néphit szerint a bodzában lakott a parasztudvar jó szelleme, amely megvédte a családot a veszélytől, tűztől és minden bajtól. Eszmei értéke helyett ma már inkább virágjában és bogyójában található értékes anyagok miatt van fontos szerepe mint a gyógyászatban, mint a hétköznapi életben, főként a táplálkozásban.
A növény egyik gyógyhatású része a virágzata, amely flavonoidokat (kvercetint, kempferolt), szaponinokat, fahéjsav-származékokat, némi illóolajat és nyálkaanyagokat tartalmaz. Termésében (bodzabogyó) C-vitamin, A-vitamin, szerves gyümölcssavak, cukrok, antocián-festékek valamint flavonoidok is találhatók.
A bodza virágját sokféleképpen tudjuk hasznosítani. Legismertebb formája a bodzatea, amely hurut-, illetve meghűléses megbetegedések esetén kiváló izzasztóként és immunerősítőként hat. Ezen kívül nyugtató, és vizelethajtó teakeverékeknek is fontos alkotója lehet.
A bodzavirágtea vértisztításban és köhögéscsillapításban is jó szolgálatot tehet, ha megfelelő erősségűre készítjük. A nyári hőségben roppant közkedvelt a bodzalimonádé is (sima limonádéba néhány jól megmosott virágot), ami nem csak különlegessé teszi kedvenc nyári frissítőnket, de egészségesebbé is.
Nem csak a bodza virágából, de leveléből is készíthetünk teát, amely cseranyagot, gyantát, szambucin-alkaloidát, szambunigrin kéksavat, A-provitamint tartalmaz. Ezek az összetevők igen hatásosak reumás bántalmak ellen, emellett izzasztónak, lázcsillapítónak és vizelethajtónak is használják, valamint koszorúér-betegségben szenvedőknél előforduló légszomj csillapítására is alkalmas.
A friss bodzabogyó legnépszerűbb felhasználási módja a bodzaszörp és a lekvár, ami remek fegyver a székrekedés ellen. Ezen kívül álmatlanság, migrén és fájdalmas ideggyulladások elleni harcban is nagy segítségünkre lehet a termésből készült főzet.
Azonban vigyáznunk kell, hashajtó hatása miatt nyersen nem érdemes sokat fogyasztanunk a termésből. Más gyümölcsökkel, például szilvával vagy körtével kellemes gyógyhatású kompótot készíthetünk belőle, egyes vidékeken pedig bor-, és pálinkafőzésre is használják.
Ez az apró fehér virágú növény, amely szinte bárhol megtalálható – pláne vidéken lépten-nyomon belebotlunk egy-egy bodzabokorba – szinte minden része megállja a helyét akár gyógynövényként, akár különleges csemegék alapanyagaként, de természetes színezőanyagként is, ízesítőként is igen elismert.
Alkalmazzuk hát bátran, hogy étrendünket színesebbé varázsoljuk és betegségeink alternatív gyógymódjaként egyaránt!
Az eredeti cikk itt olvasható: