Ezeket látta már?

Milyen étrend-kiegészítőt szedjünk?

vitaminok

Laikusként nem mindig könnyű eldönteni, hogy melyik termékben bízhatunk és melyikben kevésbé. Utánajártunk, hogy mit érdemes észben tartanunk, ha étrend-kiegészítőt készülünk a kosarunkba tenni.

Az étrend-kiegeszítők egyrészt aktív összetevőket, azaz hatóanyagokat tartalmaznak, ezek felelősek a termékleírásban szereplő hatásokért. A hatóanyagok mellett adalékanyagok is találhatók egy-egy ilyen készítményben, ezek elsősorban a hatóanyagok homogén eloszlását, felszívódását, a termék szebb megjelenését, kellemesebb ízét és illatát segítik elő.

Az aktív komponensek kezdetben főként vitaminok és ásványi anyagok voltak, később megjelentek az omega-3 zsírsavak, a lecitin, a zsíranyagcserében résztvevő L-karnitin, és persze a különféle gyógynövényi komponensek is. Ma már szinte számát sem tudjuk azoknak a hatóanyagoknak, amelyekkel a gyártók igyekeznek tovább gazdagítani a készítményeiket.

Egy európai uniós szabályozás szerint a termékek jelölése, megjelenítése és hirdetése nem állíthatja/sugallhatja, hogy az étrend-kiegészítő betegségek megelőzésére, kezelésére alkalmas vagy ilyen tulajdonsága van.

Csak azokról az összetevőkről állíthat kedvező hatást a forgalmazó, amelyek - pontosan meghatározva - szerepelnek az egészségre vonatkozó, engedélyezett állítások jegyzékében. Ezt nyilván a botban állva nem tudjuk ellenőrizni, azonban a zajos, ilyen-olyan hatást nyíltan erőltető internetes oldalak és reklámok egész biztosan sértik ezt a jogszabályt, így ebből a forgalmazó cég jogi hátterére, a termék biztonságosságára is következtethetünk.

A vitaminok és táplálékkiegészítők esetében is fontos a tájékozódás: olvassuk el figyelmesen az összetevőket, és figyeljünk a mennyiségre is. A vitaminok és táplálékkiegészítők esetében is fontos a tájékozódás: olvassuk el figyelmesen az összetevőket, és figyeljünk a mennyiségre is. Forrás: EgészségKalauz

Ha kiegyensúlyozott és vegyes étrendet követünk, akkor ez biztosítja a szervezet élettani működéséhez szükséges tápanyagokat (fehérjét, szénhidrátot, zsírt, vitaminokat, ásványi anyagokat és élelmi rostot), illetve a biológiailag aktív összetevőket is (antioxidánsok, L-karnitin, prebiotikumok, probiotikumok stb.). Vannak azonban olyan helyzetek – például szigorú diéta, stresszes életmód, betegség utáni lábadozás - amikor a szervezet kimerült állapota miatt étrend-kiegészítő fogyasztására lehet szükség.

Hogyan kell helyesen szedni a táplálék-kiegészítőket?

Egyidejűleg ne szedjünk több, azonos hatóanyag-tartalmú készítményt. Ha mégis szükségét érezzük, figyeljünk oda az ajánlott mennyiségekre, nehogy túladagoláshoz vezessen a jóhiszemű étrend-kiegészítő szedés.

Ne szedjünk hosszú távon olyan étrend-kiegészítőket, amelyekben a vitaminok és ásványi anyagok mennyisége lényegesen meghaladja az ajánlott napi bevitelt. A mindennapi étkezés során is beviszünk a szervezetünkbe annyi vitamint és ásványi anyagot, ami részben vagy egészben fedezi a szükségleteinket.

A gyógyszerek és étrendkiegészítők együttes használata veszélyes lehet, olvasson tovább!

Legyünk körültekintőek, kerüljük az ismeretlen helyről, pult alól beszerzett csodaszereket és azokat is, amelyek címkéjén hiányosan tüntették fel az adatokat. Az interneten keresztül vásárolt termékek esetén felhasználás előtt kérje ki a témában jártas szakember véleményét.

Ha rendszeresen gyógyszert szedünk, akkor járjunk utána, hogy a gyógyszer és az étrend-kiegészítő hatóanyagai között nincs-e kölcsönhatás. Betegség esetén még jobban figyeljünk: az étrend-kiegészítők egy része jelentős élettani hatást fejthet ki a szervezetre, ezért ha Ön nem egészséges, szervi problémákkal küzd, akkor feltétlenül kérje ki egy szakember véleményét.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához