Miért esznek a kutyák füvet? Ez a 6 lehetséges ok a kutatók szerint
Ilyenkor tavasszal a friss, harmatos fű csábító lehet kutyája számára. Gondolkozott már azon, hogy a kutyák miért esznek füvet?
Sok találgatás és elmélet született erről, hogy a kutyák pontosan miért esznek füvet. Az igazság az, hogy senki sem tudja biztosan. A tudósok azonban találtak néhány elméletet, és megcáfoltak számos tévhitet az általuk végzett kutatások alapján. Ezeket gyűjtöttük össze.
1. Ösztönös viselkedés
Egyes tudósok azt feltételezik, hogy a fűevés a kutyák ösztönös viselkedése, amely farkas őseiktől fejlődött ki. A farkasokon végzett kutatásokból tudjuk, hogy gyomortartalmuk 2-10%-a tartalmazhat növényi anyagot. Megfigyelték, hogy a vadon élő állatok (farkasok, sakálok, rókák és prérifarkasok) is fogyasztanak füvet.
2. Hiányzó tápanyag pótlása
Egy 11 éves törpeuszkárt azért vittek állatorvoshoz, mert 7 évig rendszeresen evett füvet, majd ezután hányt – derül ki egy esetjelentésből. A probléma úgy oldódott meg, hogy a kutyát kereskedelmi forgalomban kapható, magas rosttartalmú étrenddel kezdték táplálni. Ez bizonyíték arra, hogy a kutya a fűevéssel tápanyaghiányát pótolta. Miután megfelelő rostmennyiséget tartalmazott az étrendje, a fűevési szokása megszűnt. De vajon a kutyák megemésztik a füvet? Négylábú kedvenceink elsősorban húsevők. A közelmúltban végzett tanulmányok azonban kimutatták, hogy a háziasítás és az emberrel való szoros együttélés hatására a bélrendszerük is átalakult és bizonyos szénhidrátok megemésztésére is képesek lettek. Ilyen a cukor, a keményítő és a rostok, amelyek főleg gyümölcsökben, gabonában, zöldségekben és tejtermékekben találhatók meg. Felvetődik a kérdés tehát, ha a kutyák meg tudják emészteni a szénhidrátot, akkor ez azt jelenti, hogy megemésztik a füvet is? A válasz: nem. A fű nagyrészt emésztetlenül halad át a kutya bélrendszerén.
3. Normál kutyaviselkedés
Egy korábbi tanulmányban a kutatók azt találták, hogy a fűevést befolyásolja a kutya éhsége és a napszak. Etetés előtt többször ettek füvet, mint utána. Reggel és délelőtt gyakrabban ettek füvet, mint délután. A kutatók úgy vélték, hogy a fűevés normális kutyaviselkedés, és nem utal betegségre.
4. Gyomorrontás ellen
Egy vizsgálatban a kutyák egy csoportját fruktooligoszacharidot (FOS) tartalmazó étrenddel etették. A másik csoport standard étrendet kapott. A FOS-t cukorrépából vonják ki, és emésztetlenül jut át a vékonybeleken keresztül a vastagbélbe, ahol erjedni kezd. A nagy mennyiségű fruktooligoszacharid vizes, laza székletet okozhat. A standard étrenddel táplált kutyák több füvet ettek, mint a hasmenéses kutyák. Ez azt jelenti, hogy a gyomor-bélrendszeri panaszokkal küzdő kutyák kisebb valószínűséggel ettek füvet. Ebben a konkrét vizsgálatban azonban a hasmenés a vastagbélből származott, így nem ad magyarázatot a fűevési szokásokra olyan kutyáknál, amelyeknek gyomor-bélrendszeri zavarai vannak.
5. Kíváncsiság
Különösen a fiatalabb kutyák – akárcsak a kisgyerekek – gyakran úgy fedezik fel a környezetüket, hogy a szájukba vesznek mindenfélét. Megkóstolják a füvet és elképzelhető, hogy ízlik is nekik.
6. A gazdi figyelme
Egyes kutyák megtanulták, hogy amikor füvet esznek, gazdijuk jobban odafigyel rájuk. Lehet, hogy még jutalomfalatot is kapnak, ha abbahagyják a fűevést. A gazdik sokszor elrángatják kutyájukat egy fűcsomótól. Ez a korlátozás azonban arra késztetheti a kutyát, hogy amint megtalálja rögtön egyen – mert tilos.
A fű hányást okoz a kutyának?
Egy tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a kutyák nem azért esznek füvet, hogy kihányják magukat. Nagy számú válaszadó részvételével végzett vizsgálatban a tulajdonosok mindössze 22%-a számolt be arról, hogy kutyái gyakran hánytak fűevés után. Ez a tanulmány azt is megállapította, hogy a fiatalabb kutyák több füvet ettek, mint az idősebbek. Ezek a vizsgálatok bizonyítékot szolgáltatnak arra vonatkozóan, hogy a kutyák nem a hányás előidézése miatt esznek füvet.
Hagyjuk, hogy a kutyánk füvet egyen?
Számos kockázatot jelent a fűevés a kutyák számára. Ezek a leggyakoribbak.
Növényvédő szerek
Meg kell győződnünk arról, hogy a fű, amelyet kutyánk eszik, nem tartalmaz mérgező rovarirtó szereket. Ha felmerül a gyanú, hogy kutyánk peszticiddel kezelt füvet evett, azonnal vigyük be a helyi állatorvosi klinikára.
Ezek a növényvédő szer által okozott mérgezés tünetei kutyáknál:
- túlzott nyáladzás
- öklendezés
- hányás
- hasmenés
- csökkent étvágy
Ürülék a fűben
A fű szennyeződhet más állatok ürülékével és ez a szennyezett fű megbetegítheti kutyánkat. Egyes bélbetegségek – mint például a parvovírus – széklet-orális úton terjednek. A parvovírus súlyos gyomor-bélrendszeri megbetegedést okozhat be nem oltott kutyákban és kölykökben. Egyes kutyák bele is pusztulhatnak ebbe a betegségbe. Más kutyák és állatok ürüléke tartalmazhat bélparazitákat is. Bélparaziták jelenlétére utalhat a súlyos hasmenés és fogyás. Legjobb megoldás, ha kutyánknak rendszeresen adunk féreghajtót. Érdemes olyan készítményt választani, amely a szívférgességtől is megóvja kedvencünket.
Hogyan lehet megakadályozni, hogy kutyánk füvet egyen?
- Tartsuk a kutyát pórázon, amikor füves területen sétálunk.
- A kirándulásokat étkezés utánra időzítsük, amikor a kutya gyomra tele van.
- Rostdús táplálékot adjunk kutyánknak.
- Minden alkalommal, amikor kutyánk füvet szeretne enni, tereljük el a figyelmét akár jutalomfalattal vagy a kedvenc labdájával.
- Termesszünk saját füvet (akár cserépben) és ezzel kínáljuk kedvencünket, hiszen a fűevés a kutatók szerint is normális kutyaviselkedés.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!