Nem biztos, hogy csak a meleg miatt izzad! Ezek is okozhatják
Nem csak a meleg időjárás miatt izzadhatunk.
Szerencsére sokféleképpen lehet megszabadulni ettől a kellemetlenségtől. Az alapbetegség kezelése, a gyógyszeres kezelés vagy bizonyos életmódbeli szokások segíthetnek megelőzni a hőhullámokat.
1. Cukorbetegség
Az inzulin a szervezet által termelt hormon, amely az elfogyasztott élelmiszerből származó glükózt (cukrot) energiává alakítja. Cukorbetegség esetén a szervezet vagy nem termel elegendő inzulint, vagy nem reagál megfelelően az inzulinra. Mivel az inzulin nem alakítja át a glükózt energiává, a vérben a glükóz szintje nő. Ez a megnövekedett vércukorszint idővel komplikációkat okozhat. A cukorbetegség károsíthatja az ereket és az idegeket. Ez a károsodás érintheti a verejtékmirigyeket is, megnehezítheti a szervezet hatékony lehűtését.
2. Pajzsmirigy alulműködés
A pajzsmirigy-túlműködés azt jelenti, hogy több pajzsmirigyhormont termel a szervezet, mint amennyire szüksége van. A Graves-kór, egy autoimmun betegség, a pajzsmirigy-túlműködés leggyakoribb oka. Egyéb okok közé tartozik a pajzsmirigy növekedése, a pajzsmirigy gyulladása (thyreoiditis) és a túlzott jódbevitel. A pajzsmirigy-túlműködés egyik tünete a hőtűrés nehézsége. Egyéb tünetek közé tartozik a fáradtság , az izomgyengeség és a kézremegés.
3. Terhesség
Terhesség alatt érzékenyebbé válhat a hőre a hőszabályozás természetes változásai miatt. A másik ok az, hogy a gyarapodó súly csökkenti a testfelület és a testtömeg arányát, ami megnehezíti a terhesek számára a belső hő eloszlásának szabályozását. Ezen kívül a növekvő magzat is hőt termelhet a szervezetben.
4. Menopauza
A menopauzát (más néven változókor vagy klimax) az utolsó havi vérzés után eltelt 12. hónaptól számítjuk. Hátterében a szervezetben végbemenő hormonális változások állnak, melyek – többek között – a nők alvási szokásait is negatívan befolyásolhatják. A menopauza során a zavart alvás és a nappali fáradtság a leggyakoribb panasz. A változókori alvászavart hullámokban jelentkező melegebb hőérzet és/vagy éjjeli izzadás kísérheti. A hőhullámok változókorban nappal többször, éjszaka egy-két alkalommal észlelhetők, általában néhány percig, de akár negyedóráig is tartanak. Az éjszakai hőhullámok több alkalommal felébreszthetik az alvó nőt, megzavarva az alvás folyamatát és csökkentve a pihentető alvás mennyiségét.
5. Láz
A láz az emberi testhőmérséklet 38 C-fokra, vagy a fölé való emelkedése, a 37 és 38 C-fok közötti tartomány hőemelkedés. A láz közvetlenül az agyban található agyalapi mirigy (hipotalamusz) működése következtében jön létre, mely a hőtermelés-hőleadás közti egyensúlyt különféle okok következtében megváltoztatja a szervezetben. A hőleadás csökkentése érdekében a hajszálerek összehúzódnak, az izmok tónusa pedig – az emelkedett testhőmérséklet függvényében – folyamatosan gyors változásokon megy keresztül (remegés). Ilyenkor a pulzusszám nő, a folyadék- és sóveszteség jelentőssé válhat, ugyanis a magasabb testhőmérséklet fokozottabb párologtatást, izzadást eredményez. A különféle betegségek eltérő lázmenettel bírnak, azaz a lázas állapot lehet vissza-visszatérő, súlyos gyulladások mellett állandó és lehet nagyban ingadozó, vagyis szeptikus is, ami súlyos sürgősségi állapotra utalhat.
Mi hozhat enyhülést fokozott izzadás esetén?
- Viseljen szellős, könnyű ruhát.
- Ha nyilvános helyen tartózkodik, amennyire csak lehetséges, maradjon légkondicionált épületekben, például bevásárlóközpontokban.
- Kerülje a tűzhely használatát főzéshez. A főzés során keletkező hő felmelegíti otthonát.
- Korlátozza a szabadban töltött időt. A szabadtéri tevékenységeket kora reggelre vagy estére ütemezze.
- Igyon sok folyadékot, ne várja meg, amíg megszomjazik. Nem javasolt alkohol és magas cukortartalmú italok fogyasztása, mert azok vizet vonnak el a szervezetből, a koffeintartalmú italok pedig vízhajtó hatásúak.
- Forró napokon szervezetünk energiaszükséglete körülbelül 15%-kal csökken. Naponta többször egyen kisebb mennyiségeket. Kalóriaszegény, könnyen emészthető ételeket érdemes fogyasztani, a kalória- és zsírdús ételek fogyasztása ugyanis fokozza az izzadást és a rossz közérzetet.
- Igyon egy kis hideg vizet lefekvés előtt, ha éjszaka izzad.
- Tegyen hideg borogatást a homlokára, csuklójára.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!